Groźna pogoda w kolejnych kilkunastu godzinach. Silne burze, grad do 4 cm, wiatr 90 km/h. Nawet 35 mm deszczu [POGODA]

Groźna pogoda w kraju prognozowana przez modele numeryczne. Możliwe intensywne burze już niedługo nad Polską.

Silne burze w Polsce już tej nocy możliwe

Noc z soboty na niedzielę przyniesie opady pochodzenia konwekcyjnego i lokalne burze. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem znad Skandynawii, niosą ulewy i wyładowania atmosferyczne. Przed nami więc istotne pogorszenie pogody. W początkowej fazie dominować mają pojedyncze komórki burzowe, miejscami łącząc się w klastry wielokomórkowe. Istnieje ryzyko utworzenia się superkomórek burzowych. Na początku burze wystąpią na Opolszczyźnie, Pomorzu Środkowym i wschodniej części woj. dolnośląskiego. W drugiej połowie nocy coraz wyraźniej przesuwać mają się na wschód. W pasie dzielnic południowych i na południowym wschodzie nie można wykluczyć silnych podmuchów wiatru do około 80-95 km/h, ale także gradu do 1-4 cm średnicy.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 9 czerwca 2024, 00Z dla Europy według WRF-ARW

silne burze w kraju
Intensywna konwekcja i burze

Szacuje się, że wysokość opadów burzowych dochodzić będzie do 15-35 mm, lokalnie do około 40 mm. Wielkość gradu nie powinna przekroczyć 1-4 cm, natomiast porywy wiatru powinny osiągać maksymalnie około 70-90 km/h.

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 9 czerwca 2024, 03Z dla Europy i obszarów przyległych

burze nad Polską mogą
Silne burze w kraju możliwe

Początkowo burze zaczną formować się w godzinach wieczornych bądź późno wieczornych w sobotę. Najpierw możliwe są w woj. dolnośląskim, ale także w rejonie Śląska Opolskiego oraz na Pomorzu Środkowym i być może także częściowo woj. wielkopolskie.

Groźne burze wystąpią nad Polską

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) na noc z 8/9 czerwca 2024 dla Polski

Silne burze w kraju
Silne burze nad krajem (IMGW-PIB)

Intensywne burze prognozowane w kraju. Groźna pogoda w Polsce. IMGW-PIB wydaje alerty meteorologiczne i hydrologiczne

W początkowej formie dominować mają pojedyncze komórki burzowe, które z biegiem godzin zaczną łączyć się w struktury wielokomórkowe. Dodatkowo od naszych południowych sąsiadów, szczególnie z rejonu Czech może nasunąć się aktywna elektrycznie burza wielokomórkowa. Najlepiej zorganizowane burze mogą wystąpić na północy, co wynikać ma ze zwiększonego przepływu mas powietrza i podwyższonych pionowych uskoków wiatru. Jednak przed czołem potencjalnego układu burzowego na południu, południowym wschodzie i wschodzie możliwe są superkomórki burzowe i układy liniowe.

Polecamy: Ulewy i nawałnice uderzą w Polskę. 100 litrów wody na metr kwadratowy. 

Największa energia dostępna drogą konwekcji wystąpi w pasie południowym i wschodnich, gdzie dochodzić ma do 500-700 J/kg. Nasilone wznoszenie ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza występować ma w obrębie zatoki niżowej i chłodnego frontu, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne. W pasie od Górnego Śląska po Lubelszczyznę możliwe jest powstanie kilku intensywnych superkomórek burzowych. Możliwy jest tam grad o średnicy 2-3 cm, ponadto gwałtowne ulewy do 15-35 mm, wiatr w porywach do 80-90 km/h. Burze miejscami spełnią kryteria pierwszego stopnia zagrożenia przed burzami, utrzymując się nawet do godzin porannych w niedzielę.

Prognoza burzowa na noc 9/10 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

groźna pogoda w kraju
Groźna pogoda w nocy i burze według IMGW-PIB

Silne burze nad Polską

W niedzielę Polska będzie pomiędzy rozległym układem niżowych znad krajów skandynawskich oraz układem wyżowym znad południowych części Europy. Dodatkowo zaznaczy się wilgotne i ciepłe masy powietrza o cechach polarno-morskim będą sprowadzać zmienne zachmurzenie, często z przejaśnieniami i słoneczną aurą przeplataną rosnącym zachmurzeniem z opadami deszczu, gdzieniegdzie lokalnie z burzami, zwłaszcza w południowych i wschodnich regionach kraju.

Prognoza sytuacji barycznej na 9 czerwca 2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

groźna pogoda w kraju
Groźna pogoda nad Polską i silne burze

Silne burze nad Polską spodziewane. Groźna pogoda miejscami w nocy z 8/9 czerwca 2024 r.

Prognozy wskazują, że w nocy z niedzieli na poniedziałek front ulegnie zafalowaniu, przejdzie fala frontowa, która przekształci się w płytki niż. Na południu, południowym wschodzie wystąpią dlatego ulewy i kolejne burze.

Prognozowany orientacyjny zasięg największych opadów pochodzenia konwekcyjnego do godzin wieczornych w niedzielę nad Polską

Groźna pogoda i silne burze nad Polską
Groźna pogoda i silne burze

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, modellzentrale.de, dwd.de, meteologix.com