Groźna śnieżyca nad Polską i opady marznące. Fatalne warunki na drogach. Kiedy koniec załamania pogody?

Groźna śnieżyca i opady marznące pojawiły się na południu i południowym – wschodzie Polski. Przyrost pokrywy śnieżnej do około 30-50 cm w dobę. Zapanowały okropne warunki na drogach w południowej połowie naszego kraju. Dodatkowo opady mokrego, ciężkiego śniegu powodują zjawisko okiści śnieżnej, natomiast marznące gołoledź na drogach i chodnikach.

Silne załamanie pogody w kraju

Zapowiadaliśmy silną śnieżycę na pierwszy weekend grudnia i prognozy sprawdziły się bardzo dobrze. Dodatkowo w części woj. małopolskiego, podkarpackiego i południowej części woj. lubelskiego występują od kilku godzin opady marznącego deszczu i deszczu lodowego. Warunki do jazdy są trudne. Nie tylko na drogach niższego rzędu, ale także wojewódzkich, krajowych, ekspresowych i autostradach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia. Najwyższe alerty eksperci z PSHM wydali dla województw południowych, gdzie do jutra spadnie najwięcej śniegu. Co więcej ostrzegają oni również przed opadami marznącymi, które powodują niebezpieczną gołoledź na drogach i chodnikach.

Alerty IMGW obowiązujące, 2 grudnia 2023 r. na obszarze Polski

liczne alerty IMGW
IMGW wydało liczne alerty na południu, południowy – wschodzie i wschodzie

Silna śnieżyca nad Polską

Od dzielnic południowych na północny – wschód przemieszcza się umiarkowana, miejscami silna strefa opadów o charakterze wielkoskalowym. Silne załamanie pogody przynosi niż genueński, który znad Bałkanów przemieścił się nad Ukrainę. Na południowym – wschodzie dodatkowo zaznacza się ciepły wycinek niżu, dlatego przejściowo napływa tam cieplejsza masa z południa. Największe natężenie opadów będzie obserwowane w godzinach wieczornych i nocnych na obszarze Polski. Niewykluczone, że w ciągu 24 h odnotujemy przyrost pokrywy śnieżnej do 30-50 cm. Najwięcej w górach i na pogórzu, natomiast nieco mniej na południowym – wschodzie i wschodzie do 20-35 cm. Już od godzin porannych panują bardzo trudne warunki do jazdy. Występują też masowe awarie energetyczne, pozbawiając niektórych rejonów Polski dostaw energii elektrycznej.

Wskazywaliśmy w minionych dniach, że nie tylko opady mokrego i ciężkiego śniegu stanowić będą w weekend istotne zagrożenie pogodowe. W ciepłym sektorze niżu na Podkarpaciu, Małopolsce, południu Lubelszczyzny występują od kilku godzin opady deszczu marznącego i deszczu lodowego. Z biegiem godzin marznący deszcz zacznie przechodzić na tym obszarze w śnieg, powodując jeszcze bardziej niebezpieczne warunki do jazdy. Najsilniejsze opady wielkoskalowe są prognozowane w nocy z soboty na niedzielę, gdy śnieżyca ulegnie intensyfikacji w pierwszej części nocy.

Śnieżyca nad Polską w pierwszy weekend grudnia. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i rodzaju oraz natężenia opadów, 2 grudnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

opady marznące na południowym - wschodzie Polski
Opady marznące na południowym – wschodzie Polski

Opady zaczną słabnąć w drugiej połowie nocy, oddalając się nad Ukrainę i Białoruś

W godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z 2-3 grudnia 2023 r. strefa opadów wielkoskalowych rozciągać ma się w pasie m.in od części woj. dolnośląskiego, Opolszczyzny, Śląska, sięgając przez Małopolskę, znaczny obszar Podkarpacia, południe Ziemi Świętokrzyskiej. Obfite i wielogodzinne opady zimowe są spodziewane w dalszym ciągu na Lubelszczyźnie oraz w południowej i wschodniej części woj. mazowieckiego.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów śniegu na 2 grudnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

obfite opady śniegu w Polsce
Silne opady śniegu w Polsce

Fatalne warunki do jazdy. Dochodzi miejscami do paraliżów komunikacyjnych. Śnieżyca szybko nie ustąpi

Warunki do jazdy są trudne. Szczególnie na drogach m.in woj. małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Duża intensywność opadów utrudnia skutecznie utrzymanie czystości dróg nawet o standardzie ekspresowym i autostrad.

Znaczne utrudnienia komunikacyjne są w dalszym ciągu obserwowane na autostradzie A4 od Rzeszowa do Krakowa, dodatkowo wyraźnie spowolniony ruch jest na drodze ekspresowej S19 z Rzeszowa do Lublina, ale także na drogach krajowych i ekspresowych w woj. świętokrzyskim i małopolskim oraz woj. lubelskim. Bardzo trudne warunki do jazdy były także w godzinach porannych na trasie z Krakowa do Zakopanego, czyli słynnej Zakopiance.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2 grudnia 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieżyca nad Polską według modelu ECMWF

Odradzamy w kolejnych godzinach podróży na południe Polski, gdyż warunki do jazdy są i będą bardzo trudne, nawet dla doświadczonych kierowców posiadających samochody wyposażone w opony zimowe i napęd 4×4. Pojazdy przemieszczają się z niższą prędkością niż zazwyczaj, dodatkowo miejscami pod śniegiem zalega lód, wydłużając, a nawet w znacznym stopniu utrudniając hamowanie. W kolejnych godzinach obserwowana ma być intensyfikacja opadów zimowych na wschodzie, południowym – wschodzie.

Śnieżyca zacznie słabnąć. Prognozowany zasięg opadów śniegu na 3 grudnia 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Śnieżyca nad Polską, 3 grudnia 2023, 00 UTC

Załamanie pogody powoduje przerwy w dostawach prądu

Spływają także raporty świadczące o przerwach w dostawach energii elektrycznej, które są spowodowane silną śnieżycą i opadami marznącego deszczu. Szczególnie liczne awarie sieci przesyłowych występują w woj. podkarpackim w rejonie Przemyśla oraz w powiecie bieszczadzkim. Obszarów, gdzie mogą występować istotne przerwy w dostawach elektryczności jest z pewnością więcej i raporty wkrótce powinny pojawić się z woj. małopolskiego, część Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na 3 grudnia 2023, 3 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca nad Polską
Śnieżyca nad Polską zacznie słabnąć w drugiej części nocy

Groźne załamanie pogody. Śnieżyce konwekcyjne również na północy związane z „bałtyckim efektem morza”

Opady zaczną słabnąć dopiero w drugiej połowie nocy z 2/3 grudnia 2023 r., odsuwając się nad Ukrainę i Białoruś. Jednak w ostatni dzień weekendu opady śniegu zdarzą się jeszcze na Podkarpaciu i w woj. lubelskim. Intensywność opadów śniegu okaże się jednak znacznie mniejsza niż w sobotę. Na północy kraju dodatkowo możliwe są śnieżyce konwekcyjne, które związane będą z bałtyckim efektem morza. Natężenie opadów na tym obszarze może być umiarkowane, okresowo silne. Prognozowane są opady śniegu, nad samym morzem także deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich Śląska i Małopolski miejscami o 7 cm, w strefie nadmorskiej o 8-10 cm. 

Zobacz też: Ocieplenie zmierza do Polski. Ustąpi duży mróz i śnieg

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 3 grudnia 2023, 22 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silna śnieżyca w Polsce według APREGE
Silne opady śniegu w Polsce

Z danych pomiarowych, które pochodzą z sieci IMGW wynika, że na południu, południowym – wschodzie występują marznące opady deszczu powodujące gołoledź. W najbliższym czasie opady będą się utrzymywać, a ich natężenie miejscami będzie umiarkowane, przechodząc z biegiem godzin w śnieg.

Prognoza orientacyjna grubości i zasięgu pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ECMWF zawyża grubość pokrywy śnieżnej
ECMWF prawdopodobnie zawyża grubość pokrywy śnieżnej. Silna śnieżyca nad Polską

IMGW wydaje kolejne alerty

Dodatkowo synoptycy IMGW wydali alerty dla Pomorza, gdzie obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Będzie ono obowiązywać od godz:18:00 w sobotę – poinformowało IMGW. Prognozowane są na tym obszarze opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 15 cm do 20 cm. Na tym obszarze opady pochodzenia zimowe związane z „bałtyckim efektem morza”. Położenie opadów online na radarach meteo.

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 3 grudnia 2023, 22 UTC według modelu ICON dla Polski

prognoza grubości pokrywy śnieżnej. Silna śnieżyca w kraju
ICON pokazuje mniejszy przyrost pokrywy śnieżnej do niedzieli

W czasie nadchodzącej nocy z 2/3 grudnia 2023 r. Na krańcach południowo-wschodnich Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny zanikające marznące opady deszczu powodujące gołoledź. Lokalnie na północy i w centrum kraju marznące mgły, ograniczające widzialność do 300 m.

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej według modelu kanadyjskiego GEM dla Polski

silne opady śniegu
Silne opady śniegu w Polsce. Najsilniejsza śnieżyca na początku meteorologicznej zimy w kraju

Fanipogody.pl