Groźne burze już nad Polską, możliwe bow echo. Rozpoczynać ma się groźna wichura w nocy z piątku na sobotę

Groźne burze pojawiły się już nad Polską, prawdopodobne zjawiska bow echo. Rozpoczyna ma się w drugiej części nocy groźna wichura, która da się we znaki w sobotę za dnia w wielu regionach.

Prognoza sytuacji barycznej na 21.05.2022, 00 UTC według DWD

niż nad Polską

Groźne burze nad Polską

Wygląda na to, że nadchodzący weekend przyniesie pogodę dynamiczną, z opadami deszczu o charakterze przelotnym oraz licznymi, gwałtownymi burzami, niewykluczone są też opady gradu i oczywiście silny, porywisty wiatr zachodni, z tendencją do przechodzenia w niedzielę na północno zachodni, niosąc wychłodzone powietrze znad Morza Bałtyckiego.

Groźne burze już nad Polską. Dane z radarów meteorologicznych na dzień 20.05.2022 z godziny 22:15

burzowa pogoda

Groźna pogoda i silne burze w kraju

Noc z piątku na sobotę przyniesie przemieszczającą się zachodu na wschód kraju strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Będą więc dogodne warunki do podtrzymania i rozwoju kolejnych burz. Oczekiwany jest duzży uskok wiatru oraz silna adwekcja chłodu w tylnej części zatoki niżowej nieść będą ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk w czasie burz. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, osiągające do około 90 km/h, a lokalnie w przypadku utworzenia się burz superkomórkowych lub linii szkwałowych, nawet do 100-110 km/h. Szybkie przemieszczanie się burz ograniczy ryzyko intensywnych opadów deszczu, choć lokalnie ich suma może wynosić do 20-25 mm. Lokalnie nie można również wykluczyć ryzyka powstania gradu.

W okolicach Zielonej Góry obserwuje się groźną burzę superkomórkową. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnej trąby powietrznej. Burza ta ma potencjał do generowania porywów powyżej 100-120 km/h. Zdarzyć mogą się także opady dużego gradu. Zmierzona ona na wschód

Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę według IMGW-PIB

dynamiczna pogoda

Około godziny 21 w piątek pierwsze burze wkroczyły do Polski. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Zaczynają pojawiać się pierwsze wyładowania atmosferyczne po godzinie 22 w Wielkopolsce. Strefa burzowa przesuwa się na wschód. Najpóźniej dotrze nad dzielnice wschodnie. Są to struktury wielokomórkowe, miejscami niewykluczone, że nawet superkomórki burzowe. Prąd strumieniowy sprzyja intensyfikacji konwekcji i kieruje głównie na wschód ośrodki konwekcyjne.

Burze należy śledzić na radarach i detektorach

Groźne burze. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski, Niemiec i Czech

groźne burze polska, maj 2022

Burze zmierzać mają na wschód

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Możliwa wysokość opadu podczas burz do 25 mm, na południowym zachodzie kraju lokalnie do 40 mm. Temperatura minimalna od 8°C, 12°C na północy, w dzielnicach centralnych 12°C, 14°C, do 17°C na południu; w rejonach podgórskich 11°C, 13°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany. Z kierunków zmieniających się. Po północy od zachodu wzmagający się do dość silnego, do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z kierunków zachodnich. Dlatego lokalnie możliwe są szkody. Podczas burz porywy wiatru do 100 km/h, a na południowym zachodzie kraju lokalnie do 120 km/h. Największe prawdopodobieństwo silnych burz na zachodzie, na południu i w centrum kraju. Najpóźniej dotrą na wschód. W Sudetach porywy wiatru do 110 km/h.