Groźne powodzie pojawiły się w czasie minionych 24 godzin na obszarze Półwyspu Iberyjskiego. W Polsce blokada wyżowa osłabła, ale w dalszym ciągu ilość opadów w naszym regionie europejskim jest poniżej normy wieloletniej. Warto wspomnieć, że hiszpańskie służby meteorologiczne poinformowały, że miejscami we wspólnocie autonomicznej Walencja spadło wczoraj ok. 500 mm deszczu, przy czym w miejscowości Chiva w ciągu zaledwie czterech godzin zarejestrowano opad rzędu 343 mm.
Dla porównania – podczas wrześniowej powodzi w Polsce, w ciągu czterech dni, w Kamienicy (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie) spadło na stacji IMGW aż 472,5 mm deszczu. Wystąpiły więc nie tylko w naszym regionie w ciągu ostatnich miesięcy poważne powodzie, które zalewały budynki, ale także porywały samochody. Niestety są ofiary śmiertelne i zaginione.
Prognozowana anomalia opadów w okresie od 30.10.2024 r. do 6.11.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Wyjątkowo rzadko występują tak groźne i intensywne powodzie błyskawiczne. Za sprawą intensywnych zjawisk burzowych, doszło do wystąpienia bardzo silnych opadów deszczu. Dodatkowo przez miejscowości Carlet, Alginet i Benifaió przeszły trąby powietrzne. Ich sił sięgnęła IF 1.5. Oznacza to, że prędkość wiatru osiągnęła od 144 km/h do 216 km/h. Silny wiatr nie tylko łamał drzewa i zrywał dachy, ale również przewracała ciężarówki na drogach szybkiego ruchu.
Powodzie w Europie i ofiary śmiertelne
Ostatnie dni przynosiły częste burze na obszarze Iberii, ale także we Francji, gdzie nie brakowało intensywnych opadów deszczu. Intensywne opady prowadziły do podtopień i zalań terenów uprawnych, dochodziło także do zalania posesji i ciągów komunikacyjnych. Silny nurt wody porywał nawet samochody z osobami na pokładzie. W wielu regionach sumy opadowe przekraczały w krótkim czasie 200-340 mm. Zasięg opadów na obszarze Europy nie okazał się duży, co wynika z oddziaływania ośrodków wysokiego ciśnienia szczególnie na wschodzie Starego Kontynentu oraz w centralnej części Polski.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 38 godzin na obszarze południowo zachodniej Europy
Polecamy: Silna wichura w Polsce na Wszystkich Świętych. Wiatr 90-100 km/h. Sztorm na Bałtyku
Prognozowany zasięg i wysokość opadów na obszarze Starego Kontynentu za okres od 29.10.2024, 18 UTC do 2.11.2024, 21 UTC według modelu ICON
Silne powodzie i burze
Pod koniec października 2024 r. i na początku listopada 2024 r. silne opady występować mają w zasięgu ośrodków niskiego ciśnienia, które lokować mają się w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Są to głównie odcięte niże z frontami atmosferycznymi, niosąc duże sumy opadowe. Bliskość oceanu i innych akwenów, zapewnia to dogodne warunki do występowania na tym obszarze silnych opadów atmosferycznych i silnych gradobić związanych z burzami.
W hiszpańskiej Chivie spadło 491 l/m2 w zaledwie osiem godzin: praktycznie tyle, co może spaść w ciągu całego roku.
Największe sumy opadowe utrzymają się w kolejnych dniach w południowej, południowo wschodniej części Hiszpanii. Nie zabraknie ich też na wschodzie, północnym wschodzie Półwyspu Iberyjskiego. Dla porównania wyjątkowo sucho będzie na obszarze Francji, Włoch, Bałkanów, jak i też w Polsce, gdzie ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej, co będzie zasługą oddziaływania rozległych wyżów barycznych. Co prawda deszczowy front przejdzie z północy na południe w piątek, to będzie padać słabo, lecz będzie wietrznie za sprawą dużego gradientu barycznego.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC