Groźne prognozy na wtorek. Niszczące nawałnice nad Polską

Ledwo co mieszkańcy Polski zachodniej i północnej odetchnęli po wieczornych i nocnych burzach, a natura szykuję mieszkańcom Polski kolejna dawkę groźnych zjawisk atmosferycznych.

W dniu dzisiejszym, największe ryzyko silnych burz ponownie występuje w zachodnich regionach kraju, gdzie późnym popołudniem oraz w nocy prognozuje się przejście silnego układu burzowego w formie MCS.

Powyżej prezentujemy grafikę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z prognozą zjawisk burzowych na dzień dzisiejszy. Widać na niej wyraźnie, że dzielnice zachodnie narażone są na silne zjawiska burzowe.

Ryzyko nawałnic jest również dość duże w regionach górskich, gdzie orografia terenu wymusi na chmurach kłębiastych przebicie się przez warstwy hamujące.

Warto zaznaczyć, że dziś w zasadzie w całym kraju mamy do czynienia z bardzo dużym nagromadzeniem energii dostępnej konwekcyjnie (CAPE), jednak brak procesów wspomagających (zbieżność, bańki wilgoci, bliskość frontu) spowoduje, że prócz omówionych obszarów burze nawet jeśli wystąpią, to będą to zjawiska bardzo lokalne i dość krótkotrwałe. Wystąpienie burz poza zachodnimi regionami i obszarami górskimi jest marginalne.

Natomiast burze na zachodzie Polski i w górach będą dziś mieć charakter punktowo niszczycielski.