W dniu dzisiejszym wszystkie modele numeryczne potwierdzają. Nad Polską wschodnią i centralną dojdzie do rozwoju bardzo gwałtownych zjawisk burzowych.
Chwieje, niestabilne, gorące i zasobne wilgoć napływa do Polski z okolic Morza Czarnego. Dodatkowo, w Polsce wschodniej zalegająca masa chwiejnego powietrza pokrywa się z dość dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS, ścinania wiatru). To wszystko powoduje, że pierwszy raz w tym sezonie nad Polską wydana „drugi” stopień ostrzeżenia przed nawałnicami.
W chwili obecnej nad najbardziej zagrożonym obszarem mamy rozpogodzenia. Słońce ogrzewa bez przeszkód warstwę graniczną, co spowoduje, że zjawiska burzowe będą bardzo groźne. W dniu dzisiejszym zachmurzenie nie ograniczy warunków do rozwoju głębokiej konwekcji.
Pierwsze chmury burzowe zaczną powstawać w okolicach południa na zaznaczonym obszarze. Z każdą kolejną godziną burze przemieszczały będą się na północ i zachód, by w okolicach 15 przechodzić w głębi lubelskiego, następnie w formie już lepiej zorganizowanego układu wkroczyć na Mazowsze.
Do rozwoju groźnych zjawisk dojdzie właśnie w lubelskim. To tutaj, w pierwszej fazie życia burz dojdzie do rozwoju superkomórek burzowych zawierająacych prąd wstępujący zwany mezocykonem. Największym zagrożeniem z tych burz będą opady gradu, a także nawalne opady deszczu.
Gdy tylko dojdzie do rozwoju pierwszych burz, z pewnością Was o tym powiadomimy. Bądźcie dziś ostrożni. Dzisiejsze zjawiska mogą być lokalnie bardzo groźne, wręcz niszczące.