Pogoda. Gwałtowna burza przeszła nad Łodzią. Gdzie jest burza 9.09.2019 r.

Pogoda. Przez Łódź przeszła silna burza. Prawdopodobnie wystąpiły opady gradu, silny wiatr do 90 km/h oraz ulewne opady deszczu. Cała strefa burzowa przemieszcza się z południa na północ. To nie koniec burz w Polsce.

Najnowsze dane z systemu teledetekcji radarowej wskazują na występowanie burz m.in na obszarze województwa dolnośląskiego, ale także na południu Ziemi Łódzkiej.

Wyładowania atmosferyczne notowane są w okolicach Legnicy. Pioruny notowane także na pograniczu Ziemi Lubuskiej i woj. dolnośląskiego.

Szczególnie gwałtowna burza przeszła niedawno przez Łódź i okolice. Sama strefa konwekcyjna z wyładowaniami atmosferycznymi zmierza z południa na północ. Wkrótce może dotrzeć nad Kutno. Następnie, jeśli nie zgaśnie zaznaczyć może się na Kujawach, w miejscowościach takich jak Włocławek, Lipno. Przejdzie najprawdopodobniej blisko Torunia.

Następna burza wkroczyła właśnie znad Słowacji do Małopolski i zmierza na północ. Grzmi w tym momencie na południowy – wschód od Krakowa. Konwekcja wraz z burzami przemieszcza się zgodnie z przepływem mas powietrza w środkowej troposferze, czyli z południa na północ. Wkrótce może zacząć grzmieć na Ziemi Świętokrzyskiej, ale także na Mazowszu .

Burze tworzą się na przedfrontowej konwergencji wiatru pogłębiającego się niżu „HEINZ”, ale także w obrębie frontu chłodnego. Linia zbieżnością poprzedza niejako front chłodny, za którym napływa chłodniejsze i bardziej stabilne powietrze.

SIGNIFICANT IMGW – PIB na dzień 9 września, godzina 18 UTC.

Dane z detektorów Blitzortung i radary meteorologiczne

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ