Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze i upał w Polsce. Wielki grad, zalania i liczne wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza 30.06.2022

gwaltowne burze

Gwałtowne burze i silny upał w Polsce. Pada już wielki grad, występują zalania i liczne wyładowania atmosferyczne. Sprawdzamy, gdzie jest burza 30.06.2022.

Gwałtowne burze dziś nad Polską. Zalega rozgrzane i wilgotne oraz niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego

W naszej części Europy panuje niewielka różnica ciśnienia za sprawą małego kontrastu termicznego. Od kilku dni nad Polską znajduje się falujący front atmosferyczny rozdzielający zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Dziś znajduje się on nad zachodnią częścią kraju. Temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) sięga 18-20 stopni. Rozwój burz w czwartek zachodzi na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Szczególnie w obszarze zbieżności wiatru zbiera się wilgoć i pod wpływem siły wyporu tworzą się ośrodki burzowe.

Gwałtowne burze i upał w masie zwrotnikowej. Najwyższa temperatura godzinowa, 30 czerwca 2022 według danych z sieci pomiarowej IMGW. Wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

groźna aura i upał w Polsce. Wielki grad, zalania i liczne wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza 30.06.2022

Pomiary radiosondażowe z Polski ujawniają dużą, a nawet bardzo dużą chwiejność termodynamiczną

Są już dostępne wyniki sondowania atmosfery z ośrodków aerologicznych z Polski. Pomiary zostały wykonane o godzinie 12 UTC, czyli 14 czasu lokalnego. Szczególnie istotne dane pod kątem rozwoju burz prezentują dwa ośrodki aerologiczne. Czyli Tarnów i Legionowo k. Warszawy.

Sondaż aerologiczny wykonany przez IMGW, 30 czerwca 2022, 12 UTC z okolic Legionowa k. Warszawy. Wizualizacja Rawinsonde.com

Wielki grad, zalania i liczne wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza 30.06.2022

Gwałtowne burze dziś. Sondaż aerologiczny z Tarnowa (woj. małopolskie), 30 czerwca 2022, 12 UTC ukazujący dużą chwiejność termodynamiczną i słaby przepływ w troposferze. Skutkując niskimi wartościami ścinania wiatru. Źródło obrazu: Rawinsonde

silna chwiejność

Gwałtowne burze w kraju. Zaktualizowana prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w Polsce, 30 czerwca 2022

Superkomórki burzowe nad Polską

W centralnej części kraju burze mogą przybierać w kolejnych godzinach formę pulsacyjnych ośrodków burzowych, jak i też superkomórek. Głównie o charakterze prawoskrętnym. Zdecydowanie bardziej dogodne warunki do występowania silnych burz występują dziś w zachodniej i północnej części kraju, gdzie zaznacza się nieco silniejszy wiatr, co przekłada się na większe ścinanie wiatru do około 10 m/s w warstwie 0-3 km, a 0-6 km do 15 m/s.

Podstawowym zagrożeniem w czasie czwartkowych burz są i będą intensywne, miejscami nawalne opady deszczu o możliwej akumulacji do 30-80 mm. Zawartość wody opadowej w pionowym, umownym słupie powietrza sięga 40-48 mm. Nie można wykluczyć schodzenia gwałtownych prądów zstępujących, w skutek, których porywy wiatru mogą sięgnąć 80-110 km/h. Silne porywy wiatru zdarzyć mogą się nie tylko w zasięgu burz, ale także w pewnej odległości od nich na skutek oddziaływania stref odpływu chłodnego powietrza (ang. outflow boundary), na których mogą powstawać kolejne burze.

Grad stanowi dziś duże zagrożenie, tak jak i nawalne opady oraz wiatr do 100 km/h

Połączenie dużej chwiejności termodynamicznej i słabych oraz miejscami umiarkowanych uskoków wiatru, jak i też większego skrętu wiatru wraz z wysokością, może gdzieniegdzie doprowadzić do utworzenia się burz z rotującymi prądami wstępującymi. Dlatego też nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy do 4-6 cm, a punktowo gradziny mogą mieć nawet większą średnicę.

Zobrazowania radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań ujawniają, że burze występują od pewnego czasu w woj. śląskim, Ziemi Łódzkiej, woj. świętokrzyskim i południowym Mazowszu. Burze pojawiły się również na Kujawach i wkraczają nad Pomorze. Wykazują cechy superkomórek Najgroźniejsze burze występują w Podbeskidziu, gdzie wysokość opadów w burzach mogła sięgnąć 30-40 mm. Lokalnie zaobserwowano opady dużego gradu o średnicy do 2-4 cm. Gdzieniegdzie porywy wiatru mogą sięgać 90-100 km/h. W kolejnych godzinach możemy spodziewać się nieco większej aktywności burzowej.

Gwałtowne burze, 30 czerwca 2022. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 2 godzin na obszarze Polski

gwałtowne burze Polska

W woj. łódzkim, w miejscowości Sędów gradobicie powodowało szkody na polach uprawnych. Grad rozbijał szyby w samochodach, pognieciona został również blacha w samochodach. Miejscami opady gradu spowodowały szkody w zabudowie, dziurawiąc dachy.

Gwałtowne burze. Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego w czwartek o godzinie 17:20 czasu lokalnego dla Polski. Na poniższą grafikę zostały nałożone dodatkowo wyładowania atmosferyczne

konwekcja i wyładowania

W okolicach Cieszyna i Rybnika obserwowano superkomórkę burzową. Przyniosła opady gradu o średnicy 4 cm. Niewykluczone, że w kolejnych godzinach gradziny będą o średnicy większej niż 5 cm. Z uwagi na dużą gwałtowność i lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.