Gwałtowne burze na wschodzie Polski. Grzmi od Podlasia po Lubelszczyznę

W nocy nad Polską przemieszczały się aktywne układy burzowe. Niektóre z burz, jak choćby wieczorne superkomórki burzowe były bardzo silne. Szczególnie silna burza przetoczyła się przez lubuskie. Była to dobrze zorganizowana superkomórka burzowa, która z pewnością przynosiła opady dużego gradu.

W dalszej części nocy strefa burz dość szybko przemieszczała się na wschód. W drugiej części nocy silne komórki burzowe przetaczały się na zachód od Radomia oraz na zachód od Warszawy. Obie z tych burz niosły nawalne opady deszczu oraz opady gradu.

W kolejnych godzinach burze na Mazowszu połączyły się w większy układ, który nad ranem przybrał charakter liniowy. Obecnie układ ten przemieszcza się przez Podlasie i z pewnością może przynosić szkody wiatrowe. Na jego czele z pewnością sunie spektakularny wał szkwałowy.

Dodatkowo, o świcie doszło do bardzo gwałtownego rozwoju konwekcji na Lubelszczyźnie. Na zachód od Lublina wybuchło kilkanaście małych ośrodków burzowych. Jedna z burz powstała bardzo blisko na północ od Lublina dając w okolicach 5.30 niesamowity popis wyładowań atmosferycznych.

Obecnie linia burz dociera powoli do wschodnich granic naszego kraju.