Gwałtowne burze nie opuszczają Polski. We wtorek znów pojawią się w kraju

We wtorek Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Pogodę kształtować ma płytki niż z centrum nad Węgrami. W środkowej troposferze uwidacznia się niż górny z ośrodkiem nad państwami bałtyckimi. Pozostaniemy w bardzo ciepłej masie powietrza. Przepływ na niemal wszystkich poziomach troposfery będzie niewielki, zatem ścinanie pionowe wiatru przyjmie niskie wartości.

Modele numeryczne zgodnie prognozują, że pojawią się we wtorek gwałtowne burze. Zjawiska konwekcyjne formować mają się na strefach zbieżności wiatru. Wspomaganiem na skalę synoptyczną okazać może się m.in płytka zatoka niżu znad Węgier powodująca powstanie ruchów wstępujących, w środkowej troposferze miejscami pojawi się dywergencja pola wiatru wspomagająca rozwój burz.

Ścinanie wiatru na ogół będzie słabe, zatem na ogół tworzyć będą się pojedyncze burze pulsacyjne, ale także większe struktury nawet w formie klastrów burzowych.

Największym zagrożeniem ze strony wtorkowych burz będą ulewne opady deszczu, prowadzące miejscami do podtopień. Spodziewany jest również grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Możliwe jest także dynamiczne schodzenie prądów zstępujących powodujących miejscami szkody wiatrowe.

Burze spodziewane są już od pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta popołudniu. Zaleganie chwiejnego sektora powietrza po zachodzie słońca, obecność mechanizmów wspomagających konwekcje może doprowadzić do uformowania się burz także w porze nocnej o dużej aktywności elektrycznej i dużym natężeniu opadu, miejscami burzowa aura utrzyma się do godzin rannych.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres najbliższych 24 godzin.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ