Gwałtowne burze przejdą dziś przez naszą część Europy. Prognozowane superkomórki burzowe, układ linowy w formie MCS. Możliwe opady grad o średnicy do 5 cm, wiatr do około 100 km/h i punktowe zalania. Spodziewana wysoka aktywność elektryczna.
Gwałtowne burze przejdą w sobotę przez Polskę
Dziś Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. Natomiast w pasie od południowego-zachodu na północny-wschód przebiega zafalowany front atmosferyczny. Rozdziela dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza po obu stronach frontu. Dodatkowo w pobliżu zafalowanego frontu doszło do rozwoju fali frontowej. Następnie przekształci się w płytki niż, który na skale synoptyczną może wspomóc rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Utrzymuje się jeszcze powietrze zwrotnikowe w części kraju z południowego-zachodu. Z biegiem dnia wypierane ma być coraz bardziej na wschód. Aczkolwiek z biegiem godzin wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną za sprawą nagrzania przyziemnych warstw. Co szczególnie w drugiej części doprowadzi do powstania groźnych burz na południu i w centrum, a następnie gwałtowne burze przesuną się na wschód pod koniec dnia.
Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś umiarkowana i duża. Wejdzie to w korelacje w drugiej części dnia z nasilonymi pionowym uskokami wiatru. Ponadto sprawą bliskości płytkiego niżu. Wzrośnie skręt wiatru i jego przyspieszenie w warstwie 0-3 km, co może doprowadzić do uformowania superkomórek burzowych o dużym potencjalne do przynoszenia groźnych zjawisk atmosferycznych.
Gwałtowne burze, 23 lipca 2022.Prognoza burzowa na sobotę od IMGW-PIB
Grad nawet 5 cm z gwałtownych burz w Polsce
Zjawiska burzowe występują już od godzin porannych na zachodzie i południowym-zachodzie. Aczkolwiek największa aktywność gwałtownych burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Nie można wykluczyć, że w strefie lokalnych stref konwergencji wiatru a południowym-wschodzie jak i wschodzie kraju. Możliwe jest powstanie superkomórek burzowych z opadami dużego gradu (do 4-5 cm średnicy). Szczególnie w pobliżu frontu komórki burzowe będą łączyć się w burze wielokomórkowe. W Polsce Centralnej i na południu kraju możliwe jest powstanie liniowego układu konwekcyjnego z silnymi porywami wiatru.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Groźna pogoda już dziś, 23 lipca 2022. Burze na wschodzie głównie wieczorem i w nocy
Gwałtowne burze mogą dawać opady do 10-15 mm, możliwy jest także grad i porywy wiatru do 60-65 km/h. W godzinach wczesnopopołudniowych, burze przybiorą na sile – mogą generować opady deszczu o chwilowym natężeniu około 15 mm/10 minut, a sumy opadów mogą sięgać 30-35 mm. Burze, szczególnie superkomórkowe, będą w stanie dawać także porywy wiatru do 85 km/h oraz grad 2-5 cm. Po południu w centrum kraju możliwy jest także rozwój wielokomórkowego zorganizowanego układu burzowego, który będzie mógł generować silne porywy wiatru nawet do 90-100 km/h. Po południu burze będą dość szybko przemieszczać się na wschód.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC