Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze nie odpuszczają. Będą podtopienia, dużo wyładowań i opady gradu w Polsce. Gdzie jest burza 23 sierpnia 2022?

burze

Gwałtowne burze pojawią się we wtorek na obszarze Polski. Spodziewane podtopienia, lokalnie dużo wyładowań atmosferycznych. Sprawdzamy, gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze we wtorek.

Gwałtowne burze we wtorek na obszarze Polski

Wygląda na to, że dynamiczna pogoda nie odpuszczą we wtorek. Szczególnie gwałtowne okażą się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się ulewne opady pochodzenia burzowego, które w środowisku dużej zawartości wody opadowej powodować będą szkody. W zasięgu burz wysokość opadów sięgnąć może do 20-70 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem do 80-90 mm. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 1-3 cm. W zasięgu konwekcji możliwe są porywy wiatru do 70-90 km/h. Dochodzić może podtopień dróg, posesji oraz obszarów mocniej zurbanizowanych i niżej położonych.

Nie przewiduje się, aby ośrodki burzowe były długotrwałe ze względu na stosunkowo niewielki przepływ mas powietrza, słabe pionowe ścinanie wiatru. Obok jednej wygasającej burzy na granicy wypływu zimnego powietrza formować mogą się następne ośrodki konwekcyjne. Wiele z burz przemieszczać ma się powoli, niektóre z nich będą stacjonarne. Lokalnie nie można wykluczyć superkomórek burzowych z uwagi na zwiększony skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km. W gwałtownych burzach superkomórkowych zjawiska mogą być szczególnie niebezpieczne. Najnowsze informacje o zjawiskach konwekcyjnych będziemy opisywać na łamach naszego portalu.

Płynie ciepłe, wilgotne powietrze z rejonu Morza Czarnego. Gwałtowne zjawiska konwekcyjne znów w Polsce

Od kilku dni dociera do naszej części Starego Kontynentu wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza ze wschodu, południowego-wschodu. Obszarem źródłowym masy są rejony wschodniej części Europy i Morza Czarnego. Masa o znacznej niestabilności charakteryzuje się umiarkowaną i dużą chwiejnością. Po wschodniej stronie frontu z powodzeniem tworzyć będą się lokalne burze. Rozwój burz zachodzić ma głównie na strefach konwergencji wiatru dolnego. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji może wspomóc niewielki płytki niż, wymuszając pionowe ruchy wstępujące. Dlatego zalecamy śledzić bieżące położenie opadów i lokalnych burz można śledzić online.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)

Gwałtowne burze nie odpuszczają. Będą podtopienia, dużo wyładowań i opady gradu w Polsce. Gdzie jest burza 23 sierpnia 2022?
Gwałtowne burze dziś nad Polską

W pierwszej części wtorkowego dnia burze obserwowane były w woj. łódzkim, grzmiało również na wschodzie, południowym-wschodzie woj. wielkopolskiego. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Szczególnie na południu, południowym-wschodzie i częściowo wschodzie Polski oraz północy. Ze względu jednak na lokalny i nieprzewidywalny charakter burz zalecamy śledzić dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań.

Gwałtowne burze początkowo również w porze nocnej. Prognoza burzowa na noc z 23/24 sierpnia 2022 (IMGW-PIB)

Groźne burze, 23/24 sierpnia 2022