Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Grad nawet 5 cm, wiatr ponad 100 km/h i ogromna aktywność elektryczna. Gdzie jest burza, 18.06.2024?

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Zapowiadaliśmy, że dziś wieczorem i w pierwszej części nocy znad Niemiec wkroczą intensywne zjawiska burzowe. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja.

Silne burze wkroczyły znad Niemiec

We wtorek nad Polską obserwowano intensywne burze. Na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie tworzyły się głównie burze wewnątrzmasy, przybierając postać superkomórek burzowych. Generowały na swojej trasie silne podmuchy wiatru, ulewy i grad. Szacuje się, że wysokość opadów sięgała do 15-30 mm, punktowo do 40 mm, lokalnie spadł grad o średnicy 2-4 cm.

Na południowym wschodzie, centrum i wschodzie liczne były dziś rozproszone superkomórki burzowe. Największy grad mógł spaść na Podkarpaciu oraz w rejonie Warszawy. Najgroźniejsze były dziś w rejonie Dębicy i Mielca. Groźna superkomórka burzowa przeszła także w rejonie Piaseczna pod Warszawą. Obserwowano także intensyfikacje zjawisk burzowych na zachodzie kraju, które w godzinach wieczornych wkroczyły do zachodniej części Polski.

U naszych zachodnich sąsiadów zaobserwowano intensywny rozwój burz w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Gwałtowny system burzowy wkroczył do zachodniej Polski. Dane radarowe wskazują, że po południowej stronie burzy zaobserwowano wbudowaną superkomórkę burzową.

Szacuje się, że w zasięgu silnych burz na zachodzie kraju wielkość gradzin może dochodzić do 3-5 cm, wiatr w porywach sięgnie 90-100 km/h, punktowo wartości mogą być przekroczone. Istnieje niskie/umiarkowane ryzyko trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. Opady burzowe mogą sięgać 30-40 mm.

intensywne zjawiska konwekcyjne nad Polską
Groźna pogoda dziś w kraju i liczne burze, także superkomórkowe

Liczne zjawiska konwekcyjne w Polsce

Przewidujemy, że w kolejnych godzinach na zachodzie kraju będą występować intensywne burze związane z przedfrontową linią zbieżności wiatru. Zjawiska konwekcyjne są też prognozowane na północy. Rozwój burz zaszedł szczególnie na przedpolu chłodnego frontu i intensywność zjawisk konwekcyjnych jest podwyższona dzięki rozwojowi zafalowania na chłodnym froncie. Silne burze pojawiły się w Niemczech, zwłaszcza w rejonie Dortmundu i okolic Berlina.

SIGWX IMGW-PIB na 19.06.2024, 00 UTC dla Polski i możliwe gwałtowne burze

silne burze w kraju
Prognoza SIGWX dla lotnictwa od IMGW-PIB

W ciągu dnia rozwijały się głównie rozproszone burze superkomórkowe. Większość z tych burz zaniknęła w godzinach wieczornych. Znad Niemiec wkroczyła jednak intensywniejsza strefa burz związana z rozległym systemem burzowym. Początkowo silne burze przechodzą przez woj. lubuskie, zmierzając nad Dolny Śląsk. Kolejne burze zbliżają się od Niemiec do zachodniej części naszego kraju. W kolejnych godzinach następne burze mogą występować w Wielkopolsce, Kujawach, być może dotrą na Ziemię Łódzką i Warmię oraz Mazury. Niewykluczone, że w tych obszarach będą najgroźniejsze zjawiska burzowe.

Gwałtowne burze wkroczyły od naszych zachodnich sąsiadów, niosąc grad i silny wiatr

Silna superkomórka burzowa wbudowana w układ na zachodzie kraju, przechodzi nad woj dolnośląskim

silne burze w kraju
Gwałtowne burze na zachodzie, kolejne zmierzają znad Niemiec. Superkomórka burzowa w rejonie woj. dolnośląskiego

Niespokojna noc w pogodzie przed nami

Teoretycznie komórki burzowe mogą występować przez całą noc, ale w drugiej części nocy intensywność zjawisk towarzyszących oraz aktywność elektryczna powinna spadać. Szacuje się prędkość wiatru w porywach podczas najgroźniejszych burz sięgnie 70-110 km/h. Natomiast wysokość opadów z uwagi na istotnie nasilony przepływ nie powinna być większa niż 10-45 mm. Ponadto możliwy grad o średnicy powyżej 3-5 cm. Spodziewamy się, że najsilniejsze burze wystąpią na zachodzie, tj. woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, być może obejmie także Warmię oraz Pomorze.

Prognoza burzowa na noc 18-19 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

gwaltowne burze w kraju
Silne burze na zachodzie w nocy

Intensywne burze w kraju

Wiele wskazuje, że korzystne warunki do występowania burz utrzymają się przez całą noc z wtorku na środę. Miejscami w godzinach porannych będzie jeszcze grzmieć na północnym wschodzie kraju. Lokalnie może zagrzmieć także w centrum kraju, ale intensywność burz będzie niższa niż na zachodzie.

Prognoza burzowa na okres od 19-20 czerwca 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

groźne zjawiska nad Polską
Gwałtowne burze także jutro nad Polską podczas wypierania powietrza PZ

Jutro czeka nas kolejny burzowy dzień, gdy to nad krajem rozwiną się silne burze. Zwłaszcza na przedpolu pofalowanego frontu atmosferycznego i w strefie konwergencji wiatru. Upalne i wilgotne oraz chwiejne powietrze będzie wypierane za naszą wschodnią granicę. Najgroźniejsze burze wystąpią m.in w woj. mazowieckim, łódzkim, woj. dolnośląskim, woj. opolskim, woj. lubelskim. Lokalnie z tego powodu możliwe są poważne szkody, o czym więcej napiszemy jutro.

Zalecamy śledzić radary i detektory online, aby istotne zmiany w pogodzie Was nie ominęły. Pogoda w najbliższych dniach będzie zmienna oraz niebezpieczna.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Blitzortung.org, essl.org