Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Zapowiadaliśmy, że dziś wieczorem i w pierwszej części nocy znad Niemiec wkroczą intensywne zjawiska burzowe. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja.
Silne burze wkroczyły znad Niemiec
We wtorek nad Polską obserwowano intensywne burze. Na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie tworzyły się głównie burze wewnątrzmasy, przybierając postać superkomórek burzowych. Generowały na swojej trasie silne podmuchy wiatru, ulewy i grad. Szacuje się, że wysokość opadów sięgała do 15-30 mm, punktowo do 40 mm, lokalnie spadł grad o średnicy 2-4 cm.
Na południowym wschodzie, centrum i wschodzie liczne były dziś rozproszone superkomórki burzowe. Największy grad mógł spaść na Podkarpaciu oraz w rejonie Warszawy. Najgroźniejsze były dziś w rejonie Dębicy i Mielca. Groźna superkomórka burzowa przeszła także w rejonie Piaseczna pod Warszawą. Obserwowano także intensyfikacje zjawisk burzowych na zachodzie kraju, które w godzinach wieczornych wkroczyły do zachodniej części Polski.
U naszych zachodnich sąsiadów zaobserwowano intensywny rozwój burz w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Gwałtowny system burzowy wkroczył do zachodniej Polski. Dane radarowe wskazują, że po południowej stronie burzy zaobserwowano wbudowaną superkomórkę burzową.
Szacuje się, że w zasięgu silnych burz na zachodzie kraju wielkość gradzin może dochodzić do 3-5 cm, wiatr w porywach sięgnie 90-100 km/h, punktowo wartości mogą być przekroczone. Istnieje niskie/umiarkowane ryzyko trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. Opady burzowe mogą sięgać 30-40 mm.
Liczne zjawiska konwekcyjne w Polsce
Przewidujemy, że w kolejnych godzinach na zachodzie kraju będą występować intensywne burze związane z przedfrontową linią zbieżności wiatru. Zjawiska konwekcyjne są też prognozowane na północy. Rozwój burz zaszedł szczególnie na przedpolu chłodnego frontu i intensywność zjawisk konwekcyjnych jest podwyższona dzięki rozwojowi zafalowania na chłodnym froncie. Silne burze pojawiły się w Niemczech, zwłaszcza w rejonie Dortmundu i okolic Berlina.
SIGWX IMGW-PIB na 19.06.2024, 00 UTC dla Polski i możliwe gwałtowne burze
W ciągu dnia rozwijały się głównie rozproszone burze superkomórkowe. Większość z tych burz zaniknęła w godzinach wieczornych. Znad Niemiec wkroczyła jednak intensywniejsza strefa burz związana z rozległym systemem burzowym. Początkowo silne burze przechodzą przez woj. lubuskie, zmierzając nad Dolny Śląsk. Kolejne burze zbliżają się od Niemiec do zachodniej części naszego kraju. W kolejnych godzinach następne burze mogą występować w Wielkopolsce, Kujawach, być może dotrą na Ziemię Łódzką i Warmię oraz Mazury. Niewykluczone, że w tych obszarach będą najgroźniejsze zjawiska burzowe.
Silna superkomórka burzowa wbudowana w układ na zachodzie kraju, przechodzi nad woj dolnośląskim
Niespokojna noc w pogodzie przed nami
Teoretycznie komórki burzowe mogą występować przez całą noc, ale w drugiej części nocy intensywność zjawisk towarzyszących oraz aktywność elektryczna powinna spadać. Szacuje się prędkość wiatru w porywach podczas najgroźniejszych burz sięgnie 70-110 km/h. Natomiast wysokość opadów z uwagi na istotnie nasilony przepływ nie powinna być większa niż 10-45 mm. Ponadto możliwy grad o średnicy powyżej 3-5 cm. Spodziewamy się, że najsilniejsze burze wystąpią na zachodzie, tj. woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, być może obejmie także Warmię oraz Pomorze.
Prognoza burzowa na noc 18-19 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Intensywne burze w kraju
Wiele wskazuje, że korzystne warunki do występowania burz utrzymają się przez całą noc z wtorku na środę. Miejscami w godzinach porannych będzie jeszcze grzmieć na północnym wschodzie kraju. Lokalnie może zagrzmieć także w centrum kraju, ale intensywność burz będzie niższa niż na zachodzie.
Prognoza burzowa na okres od 19-20 czerwca 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych
Jutro czeka nas kolejny burzowy dzień, gdy to nad krajem rozwiną się silne burze. Zwłaszcza na przedpolu pofalowanego frontu atmosferycznego i w strefie konwergencji wiatru. Upalne i wilgotne oraz chwiejne powietrze będzie wypierane za naszą wschodnią granicę. Najgroźniejsze burze wystąpią m.in w woj. mazowieckim, łódzkim, woj. dolnośląskim, woj. opolskim, woj. lubelskim. Lokalnie z tego powodu możliwe są poważne szkody, o czym więcej napiszemy jutro.
Zalecamy śledzić radary i detektory online, aby istotne zmiany w pogodzie Was nie ominęły. Pogoda w najbliższych dniach będzie zmienna oraz niebezpieczna.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Blitzortung.org, essl.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC