Gwałtowne burze powstaną nad Polską we wtorek. Wystąpią nawalne opady deszczu, silny wiatr i grad

We wtorek Polska znajduje się pod wpływem niżu „PAMELA”, który znad Dani przemieścił się nad południową Skandynawię i następnie Morze Bałtyckie. Nad zachodnią część kraju napłynie już chłodniejsze powietrze polarno-morskie w tylnej części układu niskiego ciśnienia. Zacznie rozbudowywać się klin wyżu. Jedynie w pasie od dzielnic centralnych przez południowe i wschodnie zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe. Niż „PAMELA” prowadzić ma front chłodny, który po południu dotrze do centrum RP, natomiast na granicę państwową dopiero w nocy. Odcinek chłodnego frontu atmosferycznego poprzedzać ma wyraźna zbieżność wiatru, na której powinny uformować się burze.

Modele numeryczne sugerują, że energia dostępna drogą konwekcji osiągnie od 1000 J/kg do 2500 J/kg. Średni stosunek zmieszania suchego powietrza z wilgotnym w dolnych 500 metrach przed frontem wyniesie od 12 g/kg do 15 g/kg. Poprzedzać ma go wyraźna, liniowa strefa konwergencji wiatru.  Występować ma nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza względem piątkowego dnia, co przełoży się na silniejsze pionowe ścinanie wiatru. DLS 0-6 km 10 m/s do 16 m/s.

W takich warunkach formować będą się nie tylko pojedyncze komórki burzowe, ale także większe klastry wielokomórkowe. Odbywający się równolegle przepływ do nasuwającego się od zachodu frontu chłodnego powodować może wystąpienie zjawiska training storms. Przy dużej wodności atmosfery sprzyjać może to większej akumulacji opadów, miejscami prowadząc do podtopień. Sumy opadów punktowo sięgną od 10 mm do 40 mm.

Porywy wiatru mogą osiągnąć od 70 km/h do 100 km/h, prowadząc do szkód. Punktowo grad od 2 cm do 4 cm. Nasilający się skręt wiatru (SRH 0-3 km od 100 m2/s2 do 150 m2/s2 może spowodować powstanie kilku przypadków burz superkomórkowych typu HP. Prawdopodobne są opady gradu od 2 cm do 4 cm.

Najdłużej burzowa aura utrzyma się we wschodniej połowie kraju. Jednak potencjał do przynoszenia po zachodzie słońca groźnych zjawisk ma spadać. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe zdolne będą do generowania dużej ilości wyładowań atmosferycznych.

Zjawiska burzowe najprawdopodobniej zaczną zanikać w pierwszej, bądź drugiej części nocy, najpóźniej burze dotrą do wschodniej części województwa lubelskiego.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska z dnia 14.08.2018 r. do 15.08.2018 r. autorstwa Artura Surowieckiego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa