Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Czeka nas groźna niedziela w pogodzie

W niedzielę wpływ na pogodę ma układ niskiego ciśnienia znad północno-zachodniej Rosji. Prowadzi on front chłodny, który poprzedzony jest strefą zbieżności wiatru. Zastępuje on cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze suchszym i stabilnym termodynamicznie z północnego-zachodu. W środkowych warstwach troposfery widoczna jest krótka fala, która dodatkowo napędzać ma rozwój konwekcji. Przemieszcza się ona z zachodu na wschód kraju. Ze względu na odbudowę cyrkulacji strefowej wystąpi nieco bardziej wzmożony przepływ mas powietrza na poszczególnych wysokościach izobarycznych. Pionowe ścinanie wiatru osiągnie całkiem spore wartości, co ułatwia organizacje konwekcji wraz z burzami w bardziej trwałe struktury wielokomórkowe. Za frontem rozbudowuje się klin wyżu znad Oceanu Atlantyckiego, przynosząc stabilizacje w pogodzie.

Modele numeryczne prognozują umiarkowanie/dużą chwiejność termodynamiczną na poziomie od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Uskoki wiatru względu na silniejszy wiatr na różnych wysokościach izobarycznych będą podwyższone. Ścinanie wiatru DLS 0-6 km przyjmie wartości na ogół od 10 m/s do 18 m/s. Dodatkowo w związku z obecnością krótkiej fali górnej w środkowych warstwach troposfery pojawia się wyraźna dywergencja pola wiatru.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają tworzeni się nie tylko burz superkomórkowych, ale także systemów burzowych o charakterze mutlikomórkowym. W przypadku powstania silnych burz zawierających mezocyklon spodziewamy się opadów dużego gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Ponadto duża wodność atmosfery, miejscami prowadzić ma do zalań, nawet rozległych. Spodziewane są silne prądy zstępujące ze względu na obecność suchych warstw na poszczególnych poziomach troposfery. Prawdopodobna prędkość wiatru od 70 km/h do 90 km/h. Burze możliwe są już od pierwszej części dnia, stopniowa intensyfikacja w godzinach południowych, natomiast późnym popołudniem, bądź wieczorem zaczną opuszczać Polskę.

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ