Burze superkomórkowe rozwinęły się dziś nad Polską. Sprawdzamy, gdzie wystąpiły najsilniejsze zjawiska konwekcyjne.
Dziś Polska znalazła się w strefie pomiędzy rozległym układem niżowym znad Wysp Brytyjskich a układem wyżowym przemieszczającym się na wschód w głąb kontynentu. Do naszej części Europy napływać będą ciepłe i wilgotne oraz chwiejne masy powietrza o charakterze polarno-morskim. Co więcej, w centralnym i południkowym oraz z biegiem godzin wschodnim pasie będzie rosnąć zachmurzenie, któremu towarzyszyć będą opady deszczu z możliwymi lokalnymi burzami. Na obszarze woj. lubelskiego zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego i poprzedzającego go linii zbieżności wiatru, na której utworzą się burze miejscami o gwałtownym charakterze.
Dziś zjawiska burzowe utworzyły się głównie w strefie linii zbieżności wiatru. Towarzyszyły jej opady ulewnego deszczu i drobnego gradu. Najsilniejsza burza o cechach superkomórki burzowej występowała w bliskim sąsiedztwie Warszawy (rejon Grodziska Mazowieckiego. i Podkowy Leśnej), gdzie przechodziła superkomórka burzowa. Jej trajektoria przemieszczała na północny wschód. Co więcej, na jej trasie znalazły się rejony Ożarowa Mazowieckiego, a potem zmierzała w rejon Klaudyna oraz Izabelina. Burza generowała na swojej silny deszcz oraz opad gradu do średnicy nawet 2-3 cm, co wynikało z oddziaływania gwałtownych prądów zstępujących. Szacuje się, że dziś porywy wiatru nie przekraczały 60-70 km/h.
Superkomórkowa, która przechodziła po godzinie 15:00 na zachód od Warszawy i generowała opady gradu
Intensywne zjawiska konwekcyjne, które na ogół dziś były krótkotrwałe. Burze nad Polską w niedzielę
Ponadto burze występowały w rejonie Radomia, Opoczna, ale także w okolicach Tarnowa i na południe od Nowego Sącza. Co więcej, w godzinach popołudniowych utworzyły się następne burze. Grzmiało na Podkarpaciu, w rejonie Rzeszowa. Szacuje się, że tam wysokość opadów sięgała 15 mm/10 minut. Niska prędkość przemieszczania burz stwarzała ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Potem burze pojawiły się na Lubelszczyźnie. Na południe od Lublina przechodziła superkomórka burzowa z wyraźną chmurą stropową i rozpadła się w obrębie tej aglomeracji miejskiej.
Struktura superkomórkowa dziś w rejonie Bychawy w woj. lubelskim
Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 18 godzin na obszarze Polski
W pierwszej części nocy ośrodki konwekcyjne z wyładowaniami zaczęły zanikać. Najdłużej grzmiało na południe od Lublina oraz na pograniczu Podkarpacia i Małopolski. Jutro czekają nas następne zjawiska burzowe w zachodniej i północnej części kraju. Następne we wtorek. Jednak będziemy informować o wszelkich zmianach na bieżąco na łamach naszego portalu, dlatego śledźcie nasz serwis na bieżąco.
Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, windy.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC