Gwałtowne burze superkomórkowe dziś nad Polską. Padał grad o średnicy 2-3 cm i wystąpiły silne ulewy [MAPY BURZOWE]

Burze superkomórkowe rozwinęły się dziś nad Polską. Sprawdzamy, gdzie wystąpiły najsilniejsze zjawiska konwekcyjne.

Dziś Polska znalazła się w strefie pomiędzy rozległym układem niżowym znad Wysp Brytyjskich a układem wyżowym przemieszczającym się na wschód w głąb kontynentu. Do naszej części Europy napływać będą ciepłe i wilgotne oraz chwiejne masy powietrza o charakterze polarno-morskim. Co więcej, w centralnym i południkowym oraz z biegiem godzin wschodnim pasie będzie rosnąć zachmurzenie, któremu towarzyszyć będą opady deszczu z możliwymi lokalnymi burzami. Na obszarze woj. lubelskiego zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego i poprzedzającego go linii zbieżności wiatru, na której utworzą się burze miejscami o gwałtownym charakterze.

Dziś zjawiska burzowe utworzyły się głównie w strefie linii zbieżności wiatru. Towarzyszyły jej opady ulewnego deszczu i drobnego gradu. Najsilniejsza burza o cechach superkomórki burzowej występowała w bliskim sąsiedztwie Warszawy (rejon Grodziska Mazowieckiego. i Podkowy Leśnej), gdzie przechodziła superkomórka burzowa. Jej trajektoria przemieszczała na północny wschód. Co więcej, na jej trasie znalazły się rejony Ożarowa Mazowieckiego, a potem zmierzała w rejon Klaudyna oraz Izabelina. Burza generowała na swojej silny deszcz oraz opad gradu do średnicy nawet 2-3 cm, co wynikało z oddziaływania gwałtownych prądów zstępujących. Szacuje się, że dziś porywy wiatru nie przekraczały 60-70 km/h.

Superkomórkowa, która przechodziła po godzinie 15:00 na zachód od Warszawy i generowała opady gradu

superkomorka w rejonie wawy
Superkomórka dziś po godzinie 15 na zachód od Warszawy. Jednak była ona dość krótkotrwała, lecz intensywna

Intensywne zjawiska konwekcyjne, które na ogół dziś były krótkotrwałe. Burze nad Polską w niedzielę

Ponadto burze występowały w rejonie Radomia, Opoczna, ale także w okolicach Tarnowa i na południe od Nowego Sącza. Co więcej, w godzinach popołudniowych utworzyły się następne burze. Grzmiało na Podkarpaciu, w rejonie Rzeszowa. Szacuje się, że tam wysokość opadów sięgała 15 mm/10 minut. Niska prędkość przemieszczania burz stwarzała ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Potem burze pojawiły się na Lubelszczyźnie. Na południe od Lublina przechodziła superkomórka burzowa z wyraźną chmurą stropową i rozpadła się w obrębie tej aglomeracji miejskiej.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwszy silny upał sięgnie Polski. Żar poleje się z nieba. Na termometrach będzie 35°C, wystąpią silne burze z gradem

Struktura superkomórkowa dziś w rejonie Bychawy w woj. lubelskim

burza wykazująca cechy superkomórki burzowej
Struktura superkomórkowa w woj. lubelskim, która generowała ulewy dziś i niewielki grad

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 18 godzin na obszarze Polski

burze dziś w wielu regionach
Komórki miejscami niosły dziś grad i sporo wyładowań, występowały również superkomórki

W pierwszej części nocy ośrodki konwekcyjne z wyładowaniami zaczęły zanikać. Najdłużej grzmiało na południe od Lublina oraz na pograniczu Podkarpacia i Małopolski. Jutro czekają nas następne zjawiska burzowe w zachodniej i północnej części kraju. Następne we wtorek. Jednak będziemy informować o wszelkich zmianach na bieżąco na łamach naszego portalu, dlatego śledźcie nasz serwis na bieżąco.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, windy.com