Gwałtowne burze superkomórkowe nad Polską. Prawdopodobny grad 4 cm, wiatr powyżej 90 km/h i ulewy

W nocy ze środy na czwartek front chłodny związany z dynamicznie rozwijającym się niżem znad Skandynawii przemieszczać ma się dalej na południe wraz z nim też strefa możliwych burz ma się zmniejszać i przesuwać na południe.

Obecnie bardzo groźne burze są obserwowane na Warmii i Mazurach. Silne burze obserwowane są w rejonie takich miejscowości jak Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Kętrzyn.

Cała strefa burz przemieszcza się na wschód. Są to głównie superkomórki burzowe, szczególnie typu wysookopadowego. Prawdopodobne pady gradu do 3-4 cm średnicy (niewykluczone przypadki większego gradu), silne porywy wiatru (lokalnie przekraczające 90 km/h) oraz ulewne opady deszczu. Wcześniej superkomórka burzowa przeszła w okolicach Nowej Soli, gdzie przynosiła opady gradu dochodzącego do 3 cm średnicy. Możliwe są także ulewne opady deszczu. W kolejnych godzinach burze przemieszczać powinny się także w głębi Polski.

Rozwój burz w ciągu ostatnich dwóch godzin jest dobrze widoczny na poniższych zobrazowaniach satelitarnych

Dane z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB

Dane z detektorów wyładowań w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Komentarz odnośnie sytuacji według IMGW-PIB

Burze występują na Warmii, na północ od Olsztyna (m.in. w rejonie Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Bisztynku). Burzom tym towarzyszą silne prądy wstępujące – wierzchołki przekraczają 12 km wysokości, miejscami występują opady gradu. Burze te również wykazują cechy aktywnych superkomórek, z którymi związane są ulewne opady deszczu o natężeniu do 10-15 mm/h oraz miejscami gwałtowne porywy wiatru. Do rozwoju burz dochodzi też na pograniczu woj. wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego (m.in w rejonie Chojnic oraz Kamienia Krajeńskiego). W najbliższym czasie najsilniejsze burze występować będą na północy i północnym wschodzie kraju, w tym na Mazurach. Burzom tym mogą towarzyszyć porywy wiatru do około 90 km/h, opady gradu do 2-4 cm oraz ulewny deszcz do około 30 mm.
W nocy – zgodnie z przedpołudniową prognozą – burze możliwe będą także w głębi lądu. Największa intensywność burz prognozowana jest na północy i północnym wschodzie Polski, jednak w głębi lądu burze również miejscami mogą być gwałtowniejsze – informuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej