Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze szaleją nad Polską. Możliwe tornada. Gdzie jest burza 28 lipca?

Burze dziś nad Polską 28 lipca 2023. Gdzie jest burza


Niespodziewanie, front atmosferyczny, który wędruje nad Polską przyniósł dziś całkiem silne burze. Sprawdzamy gdzie jest burza i gdzie pogoda będzie groźna w kolejnych godzinach.

Burze dziś nad Polską. Czym spowodowane?

O tym, że dziś w kraju występuje bardziej dynamiczna pogoda decyduje front atmosferyczny. W regionie Wysp Brytyjskich obserwujemy ośrodek niskiego ciśnienia, o czym pisał z rana Arek. To właśnie z tym niżem związany jest system frontów.

Burze dziś nad Polską. Przyczyną fronty atmosferyczne
Burze dziś nad Polską. Przyczyną system frontów atmosferycznych.

Powyżej Significant dla Polski na godzinę 18 UTC. Widzimy, ze w pasie centralnym kraju rozciąga się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. To właśnie „na froncie” rozwijają się najgroźniejsze w dniu dzisiejszym burze. Wbrew prognozom (niski CAPE, umiarkowany przepływ, komórki burzowe są dziś całkiem dobrze zorganizowane i wypiętrzone. Niektóre ze zjawisk pogodowych są dziś naprawdę groźne. Poniżej skan z obrazu satelitarnego sat24.com. Obrazuje on, że obszar komórek konwekcyjnych idealnie pokrywa się z położeniem frontu atmosferycznego.

Burze nad Polską. Front atmosferyczny
Burze nad Polską pokrywają się z położeniem frontu atmosferycznego

Obszar, w którym obecnie występują burze zaznaczyłem na powyższej mapie na czerwono. Ośrodki konwekcyjne przemieszczając się dziś z zachodu na wschód z delikatnym odchyleniem na południowy wschód. Sprawdzaj gdzie grzmi w Polsce w tym miejscu.

Silne burze obecnie w kraju. Możliwe tornada

Miałem nie pisać tego wpisu. Jednak w sieci znalazłem poniższy wpis Polskich Łowców Burz. Koledzy jasno określają, że niektóre z ośrodków mogą generować dziś tornada.

Dzisiejsze burze mogą generować tornada
Dzisiejsze burze mogą generować tornada

Najlepsze obecnie warunki panują na Mazowszu. Dlatego też to właśnie burze z centrum kraju są obecnie najbardziej groźne. W kraju pojawiły się lejki kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych. Nie ma jednak doniesień, aby któryś z lejków dotkną ziemi wyrządzając szkody. Nie oznacza to jednak, że komórki nie będą groźne w najbliższych minutach, czy godzinach. Podczas gdy obecnie mocno grzmi w centrum kraju, do wieczora groźna pogoda występować mogą na wschodzie Polski.

Burze nad Polską w piątek 28 lipca

Powyżej krótka animacja obrazująca postępowanie dzisiejszych burz. Burze doskonale organizują się, dlatego ostrzegamy, patrzcie w niebo. Uważajcie na siebie do końca dnia.

Zagrzmi w Polsce również w sobotę

Groźna pogoda występowała będzie w Polsce również w sobotę 29 lipca. Do Polski napływać zacznie dużo cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Rozgrzane masy powietrza znad Morza Śródziemnego będą nie tylko cieplejsze, lecz również bardziej zasobne w wilgoć. Dlatego warunki termiczne do powstawania burz będą dobre również w pierwszy dzień weekendu.

Dość groźna pogoda również w sobotę nad Polską
Zagrzmi w Polsce również w sobotę 29 lipca

Z rana więcej opadów i możliwe burze w sobotę na zachodzie kraju. Za dnia strefa opadów i burz przemieszczać będzie się na wschód. Jednak szczegóły odnośnie jutrzejszej pogody podamy w sobotę w godzinach porannych. Tymczasem uważajcie dziś na siebie. Pogoda okazuje się dziś groźniejsza, niż mówiły o tym prognozy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk