W piątek wschodnia część Polski będzie w zasięgu płytkiej zatoki wieloośrodkowego niżu znad Morza Norweskiego i północnej Skandynawii. Dodatkowo z zachodu na wschód kraju stopniowo będzie przemieszczał się front chłodny poprzedzony liniami zbieżności, za którym w chłodnym powietrzu rozbuduje się klin wyżowy i następuje stabilizacja atmosfery. Natomiast przed frontem nadal będzie gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe.
Dziś chmury Cumulonimbus i związane z nimi burze możliwe są w całym kraju, na północy i północnym zachodzie, szczególnie w pierwszej połowie dnia. Po południu najgroźniejsze burze mają występować na południowym wschodzie, dodatkowo mogą im towarzyszyć opady deszczu do 40 mm, a w przypadku burz quasi-stacjonarnych i stacjonarnych do 50-60 mm. Komórkom burzowym będzie także towarzyszył grad oraz porywy wiatru 70-80 km/h.
Przepływ mas powietrza ma być niewielki, dlatego pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości.
Dzisiaj wyliczana jest umiarkowana chwiejność termodynamiczna dochodząca od 900 do 1700 J/kg, przy LI na poziomie -3/-5°C. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, dlatego warunki kinematyczne będą słabe zarówno w warstwie 0-6 km i 0-1 km, poniżej 10 m/s, tylko w centralnej Polsce mogą dochodzić do 15 m/s. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie wysoka i osiągnie w szczególności na południowym-wschodzie 35-45 mm.
Chmury burzowe Cumulonimbus powstawać zaczną już w pierwszej części dnia, głównie w Polsce południowo-wschodniej. Podstawowym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu do 40-50 mm, a także opady gradu do 3 cm. Słaby przepływ w troposferze może spowodować, że w danym miejscu burza będzie przemieszczała się bardzo powoli dodatkowo zwiększając prognozowane sumy opadów atmosferycznych.
Tuż przed frontem chłodnym, w centralnej części kraju burzom może towarzyszyć silniejszy wiatr w porywach do 80 km/h. Burze będą łączyć w niewielkie systemy wielokomórkowe, a w strefie zwiększonych uskoków wiatru mogą pojawić się superkomórki burzowe. Burze będą przemieszczać się w kierunku wschodnim i północno-wschodnim – informują Polscy Łowcy Burz.
Burzowa aura utrzyma się także w porze nocnej, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.
Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB, groźnie ma być lokalnie w pomarańczowym obszarze
Na noc z piątku na sobotę
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC