Obecnie znajdujemy się pod wpływem chłodniejszych mas powietrza z północy kontynentu. Jednak sytuacja pogodowa zacznie zmieniać się w kolejnych dniach. Czeka nas ocieplenie. Prawdopodobne są dni gorące w Polsce w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Upał obecny jest już na południu kontynentu, a zwrotnikowe masy powietrza zaczną zbliżać się do nas z południa. Zapraszam na szczegóły dotyczące ocieplenia w regionie jakie przed nami.
Upał w Europie. Ocieplenie nadejdzie z południa
Już teraz gorące, zwrotnikowe masy powietrza zalegają w południowych regionach naszego kontynentu. W pasie od Hiszpanii, przez południe Francji, po Włochy, Grecję i Turcję temperatury powietrza przekraczają już trzydzieści stopni Celsjusza. Zobacz również: Silne gradobicia na południu. Są zniszczenia
Silna fala upałów panuje już od wielu dni choćby w południowej Hiszpanii. W regionie Sewilli temperatury w tym tygodniu mogą zbliżyć się do 40 stopni powyżej zera. Widać zatem, że upał na południu kontynentu rozkręca się z każdym dniem. Z każdym dniem ciepłe masy powietrza i ocieplenie zbliżać będą się w stronę naszego regionu kontynentu. Najlepiej zobrazują to prognozy temperatury dla Europy na rozpoczynający się tydzień.
Widać, jak praktycznie z każdym dniem cieplejsze masy powietrza przemieszczają się coraz głębiej ku północny. Jeszcze dziś w Europie Centralnej temperatury powietrza będą umiarkowane (szczegóły w prognozie pogody na poniedziałek 30 maja). Jednak już od wtorku w regionie zacznie robić się zdecydowanie cieplej. W środę ocieplenie dotrze już do Francji. W kolejnych dniach gorąco zrobi się również na południu Niemiec oraz na Węgrzech i Słowacji. Temperatury w wymienionych krajach w okolicach czwartku zbliżą się do trzydziestek. Możliwy jest więc upał. Jednak, czy gorące masy powietrza dotrą również do Polski. Czy rozprzestrzeniające się w Europie ocieplenie dotyczyło będzie również naszego kraju? Zobaczmy.
Ocieplenie w Polsce w drugiej części tygodnia
W pierwszej części wpisu pisałem, że gorące masy powietrza w drugiej połowie tygodnia zaczną wędrówkę do centralnych regionów Europy. Będzie to miało oczywiście wpływ na temperatury również w naszym kraju. Już w środku rozpoczynającego się tygodnia gorąco może zrobić się w części kraju.
Ocieplenie nadejdzie oczywiście z południa Europy. W pierwszej kolejności więc ciepło, a nawet bardzo ciepło zrobi się na południu kraju. Już w środę, pierwszego dnia czerwca słupki rtęci na południu kraju prawdopodobnie wskażą nawet 25 stopni. Będziemy mogli zatem mówić o dniu gorącym nad Polską. Co ciekawe, jeszcze w weekend modele numeryczne wyliczały na drugą część tygodnia bardzo wysokiego temperatury dla Polski. W dniach 2-4 czerwca miał pojawić się nawet upał. Tak wyliczał to ECMWF oraz GPDS. Amerykański GFS już od kilku dni „tonował” wyliczenia co do upałów pod koniec tygodnia. I na ten moment wygląda, że to właśnie amerykański model był bliższy prawdy.
Pierwszy upał jeszcze nie w tym tygodniu?
Modele pogodowe w przeciągu kilku aktualizacji odsunęły upał na południe od Polski. Jeszcze przed weekendem na mapach temperatury dla Polski widniały wartości 32-34 stopnie. Na ten moment, żaden z modeli nie pokazuje aż tak wysokich temperatur w najbliższych dniach.
Co ciekawe, w poprzednich aktualizacjach choćby modelu ECMWF gorące, zwrotnikowe powietrze „rozlać” miało się na prawie całe południe i centrum Polski. Ocieplenie miało być naprawdę gwałtowne. Z wyliczeń tych nie ma już śladu. Powyżej prognoza temperatury na dzień 3 czerwca. Widać, że z bieżących wyliczeń wynika, że najcieplej będzie na południowym zachodzie. Nie pojawi się jednak upał. Słupki rtęci na krańcach południowo zachodnich wskazywać mogą nawet do 28 stopni. Trzydziestki jednak na ten moment nie powinny zostać przekroczone. Widać, że z każdym dniem zwrotnikowy żar zbliżał będzie się od południa i zachodu do naszego kraju. Na ten moment wygląda jednak, że prawdziwe upały zatrzymają się gdzieś w okolicach Węgier i południa Słowacji. U nas zrobi się gorąco, lecz pierwszego upału w tym roku nadal chyba się w tym tygodniu nie doczekamy.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie