Gwałtowne ocieplenie tuż za rogiem. Potężna zmiana pogody. Nawet 16°C na dniach w Polsce

Gwałtowne ocieplenie tuż za rogiem. Potężna zmiana pogoda w Polsce. Nawet 16°C na dniach w naszej części Europy. Wiemy, kiedy ulegnie zmianie cyrkulacja atmosferyczna.

Gwałtowne ocieplenie tuż za rogiem. Idą zmiany w pogodzie

W czwartek na zachodzie zaznacza się wpływ układu wyżowego znad północno-zachodniej Rosji. Natomiast na wschodzie pogodę kształtuje niż znad Ukrainy ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego wędrującego ze wschodu na zachód. Za frontem o charakterze ciepłym ze wschodu napływać zacznie w kolejnych godzinach ciepłe, wilgotne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. 

Prognoza sytuacji barycznej na 6.04.2023 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Gwałtowne ocieplenie w Polsce za frontem we wschodniej części kraju dziś

Czwartek przyniesie niżową pogodę na przeważającym obszarze Polski. Prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na zachodzie kraju. Natomiast we wschodniej połowie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem, okresami intensywne. Jednak z biegiem godzin na północnym wschodzie i wschodzie przechodzące w opady deszczu. Dodatkowo dziś rano lokalnie na wschodzie występują opady marznące powodujące gołoledź. Szczególnie na Podkarpaciu suma opadów do 15 mm, na Lubelszczyźnie do 12 mm.

Śnieżyca dziś nad Polską związana z niżem ze wschodu

Aczkolwiek w rejonach podgórskich województwa podkarpackiego przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim o około 15 cm. Natomiast na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolsce i na południu Mazowsza przejściowo pokrywa śnieżna może wynieść od 5 cm do 8 cm, ale w drugiej części dnia wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza szybko topniejąca. Należy dodać, że drogi i chodniki okażą się śliskie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 0°C na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do 6°C w centrum i 10°C na zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych. Jednak Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Bardzo zimno w Polsce. To efekt adwekcji powietrza arktycznego

Warto zwrócić uwagę jak dużą ujemną anomalię temperatury powietrza notowaliśmy 5 kwietnia 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Średnia obszarowa anomalia była niższa o blisko 7°C względem analogicznego dnia z lat 1991-2020 r. Były miejsca, gdzie zaobserwowano odchylenie na poziomie 8-10°C. To pokazuje nam doskonale skale adwekcji zimnego i przetransformowanego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

zimny początek kwietnia 2023 r.
Zmiana pogody przed nami. Zimny początek kwietnia 2023 r.

W kolejnych dniach postępować ma gwałtowne ocieplenie. Już dziś stopniowo zacznie napływać nad dzielnice wschodnie cieplejsze powietrze. Jutro obserwujemy na mapach modelu ICON dodatnie odchylenie temperatury względem lat ubiegłych. Natomiast w Wielką Sobotę mamy nietypowy podział na cieplejszą północ i chłodniejsze południe. Niedziela Wielkanocna zapowiada się dużo cieplejsza od początku mijającego tygodnia. Do 12 kwietnia 2023 r. obserwujemy przewagę dodatniej anomalii temperatury, ale to nie wyklucza okresów chłodniejszych w kolejnych tygodniach.

Zobacz też: Upał 32-34 stopni wedrze się z południa. Uderzenie powietrza czarnomorskiego do Polski. Wracają burze

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 6.04.2023 r. do 12.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

gwałtowne ocieplenie w Polsce
Gwałtowne ocieplenie prognozują wiodące modele

Wyjątkowo zimna pierwsza dekada kwietnia

Pierwsza dekada kwietnia zgodnie z naszymi przypuszczeniami zapisze się jako chłodna. Z biegiem drugiej dekady miesiąca rozpocznie się redukcja ujemnej anomalii temperatury. Do 12 kwietnia 2023 r. anomalia miesięczna będzie w normie tylko na północnym wschodzie.

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2023 r. do 12.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

gwałtowne ocieplenie w kraju
Gwałtowne ocieplenie w kraju spowoduje stopniową redukcje ujemnej anomalii temperatury

Z prognoz wiodących modeli wynika, że dwucyfrowe wartości na termometrach obejmą przeważający obszar Polski w przyszłym tygodniu. Jeśli prognozy nie zawiodą, to są szanse na 15°C, a lokalnie na zachodzie tą wartość przekraczać. Być może na 20°C poczekamy do drugiej połowy miesiąca. Kwiecień zapisze się prawdopodobnie na przeważającym obszarze Polski w normie wieloletniej, natomiast na północnym wschodzie lekko powyżej normy. Na krańcach południowych najnowsza odsłona ECMWF pokazuje ujemną anomalie w kwietniu 2023 r.

Gwałtowne ocieplenie w Polsce

Kolejne tygodnie kwietnia nie powinny być tak zimne jak początek miesiąca, ale okresowe przymrozki zdarzą się okresami do końca miesiąca. Jednak już teraz zachęcamy Was do uważnego śledzenia prognoz numerycznych.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 6.04.2023 r. do 15.04.2023 r.

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie w Polsce

Prognozy pogody monitorujemy na bieżąco i podamy wkrótce więcej szczegółów dla Polski.

Fanipogody.pl