Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne zakończenie upału w Polsce. Gorące powietrze ustąpi pod naporem polarnego, pojawią się gwałtowne burze. Będzie poniżej 20°C

niska temperatura

Gwałtowne pogorszenie warunków pod koniec sierpnia. Pogoda zaskoczy mieszkańców Polski na koniec wakacji. Dobiega końca bardzo upalny okres w pogodzie. Spłynie chłód z wysokich szerokości geograficznych.

Gwałtowna zmiana pogody przed mieszkańcami Polski. Odpoczniemy od fali upałów

Już w sobotę zaczynamy obserwować wyraźną zmianę warunków pogodowych od zachodu. Z prognoz numerycznych, że sobota przyniosła ostatni tak silny upał w Polsce na większych obszarze. Front chłodny, który wypiera powietrze zwrotnikowe poprzedzony jest na przedpolu linią zbieżności wiatru. Za frontem spływa masa znacznie chłodniejsza o cechach polarno morskich. Niedziela okaże się ostatnim tak ciepłym dniem sierpnia. Upalnie i gorąco ma być w tym czasie na wschodzie kraju. Następnie spadek temperatury wraz z początkiem nadchodzącego odnotujemy w całej Polsce. Temperatura początkowo obniży się do wartości w normie wieloletniej, aby następnie spaść do przedziału poniżej normy klimatologicznej, lecz prawdopodobnie na niedługi okres czasu.

Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 27.08.2022, 8:00 do 20:00 w Polsce

Gwałtowne ochłodzenie w prognozach. Sobota jeszcze ciepla i upalna
Upał w wielu regionach Polski. W niedzielę zmniejszy swój obszar

Prognozowane wstępne odchylenie temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 2.09.2022, 12Z, które ukazuje nam zaleganie chłodniejszych niż zwykle mas powietrza w naszej części Europy

Duże ochłodzenie i bania chłodu
Spływ chłodu do Polski

W niedzielę upał tylko we wschodniej połowie kraju. Intensywne burze możliwe nad Polską zwłaszcza w drugiej części dnia

Wymiana masy powietrza przebiegać ma dość dynamicznie, bo już w poniedziałek cały kraj oddychać ma znacznie chłodniejszą polarnomorską. Front chłodny jest poprzedzony wyraźną linią konwergencji wiatru. Wkracza dziś nad zachodnią połowę kraju. Na przedpolu frontu obserwujemy rozwój burz na zbieżności. Najwięcej burz pojawiło się dziś na Ziemi Lubuskiej. Grzmiało również w Wielkopolsce, na Podhalu i Tatrach. W rejonach górskich i podgórskich rozwój burz miał związek z wymuszaniem orograficznym. Jutro strefa frontowa, za którą odpowiedzialny ma być płytki niż z linią zbieżności na czele przesunie się nieco dalej na wschód z biegiem godzin. Niewykluczone są miejscami gwałtowne burze, nawet z gradem. Strefa burzowa migrować ma z zachodu na wschód.

Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Prognozowana maksymalna temperatura na 28.08.2022, 15 UTC według modelu GFS

upał na wschodzie, 28 sierpnia 2022
Upał ograniczy się do wschodniej połowy kraju w niedzielę

Niedziela przyniesie upał zwłaszcza w centrum, wschodzie, miejscami na północnym-wschodzie oraz południowy-wschodzie. Na pozostałym obszarze naszego kraju nie będzie upału. Wartości na termometrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych okażą się umiarkowane, a miejscami może wystąpić jeszcze krótkotrwały dzień gorący.

Gwałtowna zmiana pogody w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 28.08.2022, 12 UTC według ECMWF

Front i linia zbieżnosci
Opady w Polsce, 28.08.2022, 12 UTC

Za frontem spłynie już na początku najbliższego tygodnia znacznie chłodniejsze powietrza. Dlatego upał nie wystąpi. Termometry pokażą od 22°C do 27°C. Niższe wartości mogą zostać odnotowane w rejonach podgórskich i górskich, jak i też nad morzem oraz północnym-zachodzie.

Gwałtowne pogorszenie pogody w Polsce. Wyliczana temperatura na 29.08.2022, 15 UTC według modelu ECMWF-HRES 0.1

ochłodzenie w poniedziałek
Umiarkowana temperatura w Polsce, 29 sierpnia 2022

Temperatura spadnie do wartości poniżej normy na początku przyszłego miesiąca, ale nie powinno być to trwałe ochłodzenie

Szczególnie duże ochłodzenie jest prognozowane na początku meteorologicznej jesieni, która rozpocznie się już 1 września 2022. Wtedy to nad Morzem Norweskim znajdzie się układ wysokiego ciśnienia, natomiast w kierunku Federacji Rosyjskiej znajdzie się niż. Utworzy się tzw. pochylnia do adwekcji chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dojdzie do utworzenia się wyraźnej cyrkulacji północno-zachodniej a nawet północnej. Początek września przyniesie wartości na termometrach w przedziale od 18°C do 24°C. Będą dni, kiedy to na skutek zalegania chłodnego powietrza termometry w ciągu dnia nie pokażą więcej niż 18°C/20°C w najcieplejszym momencie dnia. Noce i poranki mogą być z temperaturą poniżej 10°C. Z najnowszych prognoz numerycznych nie wynika jednak, aby zimne masy powietrza pozostały z nami na dłużej w 9 miesiącu roku. Wzrosnąć powinna we wrześniu aktywność zachodniej cyrkulacji atmosfery z uwagi na zwiększające się kontrasty między północą a południem, a wtedy w ciepłych wycinkach atlantyckich cyklonów mogą napływać przejściowo cieplejsze masy.

Gwałtowne ochłodzenie. Prognozowana temperatura na 1.09.2022, 12 UTC według ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Gwałtowne ochłodzenie w Polsce
Niska temperatura na początku września 2022 w Polsce

Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Prognozowane ciśnienie atmosferyczne i położenie wyżu, który we współpracy z niżem znad Rosji sprowadzi chłodniejsze powietrze na przełomie sierpnia i września. Najchłodniejszy okres w pogodzie przypadnie na pierwsze dni nowego miesiąca, gdy dotrze zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Wyliczenia na 1.09.2022, 00Z według ECMWF

Gwałtowne ochłodzenie sprowadzi wyż we współpracy z niżem znad Rosji
Gwałtowne ochłodzenie sprowadzi wyż znad Morza Norweskiego we współpracy z niżem znad Rosji

We wrześniu możliwy jest jeszcze silny napływ bardzo ciepłej masy z południa, gdy na zachodzie Europy ulokuje się niż, pchając do Polski powietrze pochodzenia zwrotnikowego już po pierwszym weekendzie września. Dni gorące, a nawet pojedyncze upalne są jeszcze możliwe w pierwszej dekadzie nowego miesiąca. W sprzyjających warunkach pojawiać będą się również burze. Więcej o trendzie w pogodzie na pierwszą połowę września napiszemy w niedzielnej prognozie długoterminowej na 16 dni.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz