Gwałtowne pogorszenie warunków pod koniec sierpnia. Pogoda zaskoczy mieszkańców Polski na koniec wakacji. Dobiega końca bardzo upalny okres w pogodzie. Spłynie chłód z wysokich szerokości geograficznych.
Gwałtowna zmiana pogody przed mieszkańcami Polski. Odpoczniemy od fali upałów
Już w sobotę zaczynamy obserwować wyraźną zmianę warunków pogodowych od zachodu. Z prognoz numerycznych, że sobota przyniosła ostatni tak silny upał w Polsce na większych obszarze. Front chłodny, który wypiera powietrze zwrotnikowe poprzedzony jest na przedpolu linią zbieżności wiatru. Za frontem spływa masa znacznie chłodniejsza o cechach polarno morskich. Niedziela okaże się ostatnim tak ciepłym dniem sierpnia. Upalnie i gorąco ma być w tym czasie na wschodzie kraju. Następnie spadek temperatury wraz z początkiem nadchodzącego odnotujemy w całej Polsce. Temperatura początkowo obniży się do wartości w normie wieloletniej, aby następnie spaść do przedziału poniżej normy klimatologicznej, lecz prawdopodobnie na niedługi okres czasu.
Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 27.08.2022, 8:00 do 20:00 w Polsce
Prognozowane wstępne odchylenie temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 2.09.2022, 12Z, które ukazuje nam zaleganie chłodniejszych niż zwykle mas powietrza w naszej części Europy
W niedzielę upał tylko we wschodniej połowie kraju. Intensywne burze możliwe nad Polską zwłaszcza w drugiej części dnia
Wymiana masy powietrza przebiegać ma dość dynamicznie, bo już w poniedziałek cały kraj oddychać ma znacznie chłodniejszą polarnomorską. Front chłodny jest poprzedzony wyraźną linią konwergencji wiatru. Wkracza dziś nad zachodnią połowę kraju. Na przedpolu frontu obserwujemy rozwój burz na zbieżności. Najwięcej burz pojawiło się dziś na Ziemi Lubuskiej. Grzmiało również w Wielkopolsce, na Podhalu i Tatrach. W rejonach górskich i podgórskich rozwój burz miał związek z wymuszaniem orograficznym. Jutro strefa frontowa, za którą odpowiedzialny ma być płytki niż z linią zbieżności na czele przesunie się nieco dalej na wschód z biegiem godzin. Niewykluczone są miejscami gwałtowne burze, nawet z gradem. Strefa burzowa migrować ma z zachodu na wschód.
Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Prognozowana maksymalna temperatura na 28.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Niedziela przyniesie upał zwłaszcza w centrum, wschodzie, miejscami na północnym-wschodzie oraz południowy-wschodzie. Na pozostałym obszarze naszego kraju nie będzie upału. Wartości na termometrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych okażą się umiarkowane, a miejscami może wystąpić jeszcze krótkotrwały dzień gorący.
Gwałtowna zmiana pogody w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 28.08.2022, 12 UTC według ECMWF
Za frontem spłynie już na początku najbliższego tygodnia znacznie chłodniejsze powietrza. Dlatego upał nie wystąpi. Termometry pokażą od 22°C do 27°C. Niższe wartości mogą zostać odnotowane w rejonach podgórskich i górskich, jak i też nad morzem oraz północnym-zachodzie.
Gwałtowne pogorszenie pogody w Polsce. Wyliczana temperatura na 29.08.2022, 15 UTC według modelu ECMWF-HRES 0.1
Temperatura spadnie do wartości poniżej normy na początku przyszłego miesiąca, ale nie powinno być to trwałe ochłodzenie
Szczególnie duże ochłodzenie jest prognozowane na początku meteorologicznej jesieni, która rozpocznie się już 1 września 2022. Wtedy to nad Morzem Norweskim znajdzie się układ wysokiego ciśnienia, natomiast w kierunku Federacji Rosyjskiej znajdzie się niż. Utworzy się tzw. pochylnia do adwekcji chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dojdzie do utworzenia się wyraźnej cyrkulacji północno-zachodniej a nawet północnej. Początek września przyniesie wartości na termometrach w przedziale od 18°C do 24°C. Będą dni, kiedy to na skutek zalegania chłodnego powietrza termometry w ciągu dnia nie pokażą więcej niż 18°C/20°C w najcieplejszym momencie dnia. Noce i poranki mogą być z temperaturą poniżej 10°C. Z najnowszych prognoz numerycznych nie wynika jednak, aby zimne masy powietrza pozostały z nami na dłużej w 9 miesiącu roku. Wzrosnąć powinna we wrześniu aktywność zachodniej cyrkulacji atmosfery z uwagi na zwiększające się kontrasty między północą a południem, a wtedy w ciepłych wycinkach atlantyckich cyklonów mogą napływać przejściowo cieplejsze masy.
Gwałtowne ochłodzenie. Prognozowana temperatura na 1.09.2022, 12 UTC według ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Prognozowane ciśnienie atmosferyczne i położenie wyżu, który we współpracy z niżem znad Rosji sprowadzi chłodniejsze powietrze na przełomie sierpnia i września. Najchłodniejszy okres w pogodzie przypadnie na pierwsze dni nowego miesiąca, gdy dotrze zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Wyliczenia na 1.09.2022, 00Z według ECMWF
We wrześniu możliwy jest jeszcze silny napływ bardzo ciepłej masy z południa, gdy na zachodzie Europy ulokuje się niż, pchając do Polski powietrze pochodzenia zwrotnikowego już po pierwszym weekendzie września. Dni gorące, a nawet pojedyncze upalne są jeszcze możliwe w pierwszej dekadzie nowego miesiąca. W sprzyjających warunkach pojawiać będą się również burze. Więcej o trendzie w pogodzie na pierwszą połowę września napiszemy w niedzielnej prognozie długoterminowej na 16 dni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC