Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne załamanie pogody w Polsce. Ulewy i burze w kraju. Nawet 25 mm deszczuGwałtowne załamanie pogody w Polsce. Ulewy i burze w kraju. Nawet 35 mm deszczu na metr kwadratowy.

Zmiana pogody w kraju

We wtorek Polska jest w zasięgu aktywniejszej zatoki niżowej oraz chłodnego frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju. Z bieżących zobrazowań radarowy wynika, że opady atmosferyczne o największym natężeniu występują na południu i centrum naszego kraju. W kolejnych godzinach prognozowane są nad krajem słabe, umiarkowane, chwilami i miejscami intensywne opady deszczu. Jednak z biegiem godzin od dzielnic zachodnich, z powodu zmniejszania się zawartości wilgoci w masie polarno morskiej odbudowującej się cyrkulacji zachodniej atmosfery, będzie występować coraz więcej rozpogodzeń do zachmurzenia umiarkowanego oraz małego, z jednoczesnym zanikaniem opadów atmosferycznych.

Gwałtowne załamanie pogody. Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, 19 września 2023, 8:50 czasu lokalnego w Polsce

dynamiczna pogoda w Polsce
Załamanie pogody w Polsce

Dynamiczna niżowa pogoda. Silny wiatr i gwałtowna zmiana aury

We wtorek prognozowane jest niżowa pogoda. Dlatego prognozowana jest przewaga zachmurzenia umiarkowanego i dużego z przelotnymi opadami deszczu i we wschodniej połowie kraju z burzami. Możliwa wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, gdzieniegdzie na południowym wschodzie w czasie burz do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C nad morzem, w rejonach podgórskich, gdzieniegdzie na Lubelszczyźnie do 25°C na Podlasiu. Wiatr okaże się umiarkowany, natomiast na Pogórzu Karpackim początkowo dość silny i silny, do 50 km/h, gdzieniegdzie porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Głównie w burzach wiatr w porywach do 60 km/h, natomiast na wybrzeżu do 65 km/h, w Karpatach do 90 km/h, w Sudetach i na Pogórzu Karpackim do 75 km/h oraz na Przedgórzu Sudeckim do 55 km/h, stopniowo słabnący.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

Gwałtowne załamanie pogody. Dynamiczna pogoda w kraju
Gwałtowna zmiana pogody w Polsce

Jednak dziś z zachodu na wschód będzie przemieszczać się front chłodny i linia zbieżności. Dziś w dzień mogą rozwijać się burze z opadami deszczu do 10-15 mm i porywami wiatru do 60 km/h.

Noc z wtorku na środę przyniesie przewagę zachmurzenie małego i umiarkowanego. Jedynie na wschodzie i nad morzem zanikające opady deszczu. Gdzieniegdzie nad ranem lokalnie utworzą się krótkotrwałe mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 8°C w rejonach podgórskich Sudetów i miejscami na Mazowszu, około 11°C w centrum, do 16°C na zachodnim wybrzeżu. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Tylko na wybrzeżu dość silny i porywisty, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h, nad morzem do 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż pogoda w kolejnych dniach okaże się dynamiczna. Dlatego będziemy informować o wszelkich zmianach.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz