W piątek pogodę kształtować ma pogodę cyklon z frontem atmosferycznym migrujący z południowej części Europy nad Polskę. Wyrażać ma się to występowaniem opadów deszczu o zróżnicowanej intensywności na terenie niemal całego kraju oraz wzrostem zachmurzenia. Prognozowane jest również wystąpienie zamgleń i mgieł oraz słaby i umiarkowany wiatr. W górach powieje powyżej 100 km/h. Dodatkowo w Karkonoszach spadnie nawet 3-5 cm świeżego śniegu, ze szczególnym uwzględnieniem Śnieżki.
Prognoza sytuacji barycznej na 13.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Groźne załamanie pogody w kraju
Piątek przyniesie na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie okresami duże. W pierwszej części dnia rozpraszające się mgły i zamglenia. Ponadto w Małopolsce, ale także miejscami na północnym wschodzie spodziewane przelotne opady deszczu i tam po południu prawdopodobne słabe burze. Największe ryzyko burz będzie na Podlasiu. Na przeważającym obszarze na zachodzie i w centrum kraju zachmurzenie całkowite z opadami deszczu o charakterze wielkoskalowym. Jednak na Dolnym Śląsku i południu Opolszczyzny czasami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ponadto wysoko w Karkonoszach spodziewane opady śniegu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. W pierwszej połowie dnia nastąpi przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 3-5 cm. Prognozuje się, że największa akumulacja sumy opadów wystąpi w województwie dolnośląskim do 50 mm, jednak na południu woj. opolskiego do 50 mm, śląskim do 30 mm, małopolskim do 20 mm. Gdzieniegdzie rano lokalnie na wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 300 m.
W najcieplejszym momencie dnia w zachodniej połowie kraju od 11°C do 16°C, niższe wartości w rejonach podgórskich Sudetów od 6°C do 8°C, natomiast na pozostałym obszarze od 17°C w centrum do 26°C na Podlasiu. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, natomiast w zachodniej połowie kraju lokalnie porywisty. Jednak na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, natomiast na wschodzie, północno-wschodni. Ponadto w szczytowych partiach Sudetów wiatr od 70 km/h do 90 km/h, miejscami w porywach około 140 km/h. Ponadto w Tatrach porywy wiatru do 60 km/h.
Prognoza burzowa na 13 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Prognozowana temperatura powietrza na 13 września 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Gwałtowne załamanie pogody w kraju i podtopienia oraz lokalne powodzie
Noc z piątku na sobotę zapowiada się na przeważającym obszarze kraju z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Szczególnie na wschodzie kraju większe przejaśnienia. Prognozowane opady deszczu, głównie na południu i zachodzie okresami i miejscami o natężeniu silnym, natomiast na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski przejściowo nawalnym, powodując zalania i podtopienia i miejscowe powodzie błyskawiczne. Co więcej na południowym wschodzie możliwe kolejne burze. Prognozowana akumulacja opadów wystąpi w województwie dolnośląskim do 90-100 mm, opolskim do 90 mm, woj. śląskim 60-70 mm, małopolskim do 60-65 mm, nieco mniej w woj.podkarpackim do 40 mm, woj. łódzkim do 20 mm.
W najchłodniejszej części nocy od 8°C w kotlinach sudeckich natomiast około 12°C w centrum, ponadto dużo cieplej, bo do 17°C na Podlasiu. Na ogół wiatr będzie umiarkowany, szczególnie na zachodzie okresami dość silny, jednak w porywach do 60 km/h, natomiast Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, północny, na wschodzie kraju słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. Natomiast wysoko w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h.
Polecamy: Katastrofa. Supertajfun pochłonął ponad 150 ofiar w Azji
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Niebezpieczna aura w kraju i burze
Warto podkreślić, że w czasie nadchodzącej nocy burze będą rozwijać się na czole frontu chłodnego, wkraczającego z południa. Duże ryzyko wystąpienia burz ma być w obszarze Podkarpacia, południowej Lubelszczyzny, Ziemi Świętokrzyskiej oraz wschodniej Małopolski. Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu, miejscami opady drobnego gradu. Spodziewana wysokość sumy opadów to 20 mm do 40 mm w burzach. Porywy wiatru do 60 km/h.
Prognozowana akumulacja opadów do 14 września 2024, 8 UTC według modelu ICON dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, meteologix.com, wxcharts.com, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC