Huragan Beryl nie zwalnia. Wichura > 200 km/h uderzyła w turystyczny raj

W poniedziałek pisałem o potężnej wichurze, jaka przetacza się przez Atlantyk. To huragan Beryl, który kilkadziesiąt godzin temu osiągnął piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira Simsona. W poniższym wpisie sprawdzimy jak obecnie wygląda sytuacja i czy niszczący żywioł uderzył w Jamajkę, czyli turystyczny raj.

Huragan Beryl traci na sile, jednak wciąż jest niszczący

Obecnie, huragan Beryl już słabnie jednak spójrzmy jaka była prognoza jego przejścia. Wszystko wskazywało na to, że niszczący żywioł ominie wszelkie turystyczne wyspy od południa.

Huragan Beryl. Czy uderzył w Jamajkę ?
Huragan Beryl. Trajektoria przejścia

Widzimy, że wg. powyższych prognoz Beryl miał minąć Jamajkę o kilkaset kilometrów na południe od granic Wyspy. Oczywiście wedle tej prognozy wpływałby na pogodę na turystycznej wyspie. Jednak nie byłaby to pogoda niszcząca. Wiatr byłby silny, nad wyspą przeszłyby ulewy i burze. Jednak obyłoby się bez zniszczeń. Niestety, rzeczywistość okazała się bardziej brutalna. Niszczący żywioł czwartej kategorii uderzył w Jamajkę siejąc zniszczenie.

Wedle oficjalnych danych siła wiatru przekroczyła na lądzie 215 km/h. To jest wiatr, który powoduje olbrzymie zniszczenia.

Huragan Beryl uderzył w Jamajkę. Przerażający żywioł

O niszczącej sile żywiołu donosi BBC. „To straszne, wszystko zniknęło. Siedzę w domu i się boję”. To wypowiedź jednego z mieszkańców południa Jamajki. Przed nadejściem niszczącego huraganu do mieszkańców wyspy apelował Premier Andrew Holness „Jeśli mieszkasz na terenach, które wcześniej były zalewane lub narażone są na lawiny błotne, błagam, ewakuuj się”. Niestety, pomimo apeli władz i pomocy wojska już teraz potwierdzono 7 ofiar śmiertelnych huraganu Beryl na Jamajce. Ofiar będzie z pewnoscią więcej, ponieważ wiele regionów, zwłaszcza na południu Wyspy jest bardzo zniszczonych. W wielu miejscach przeszły niszczące lawiny błotne. Do tego dodać należy wiatr, który dewastował wszystko co stanęło na jego drodze.

Huragan Beryl siał zniszczenie na Jamajce

Obecnie, żywioł minął już wysokość Jamajki i słabnąć zmierza dalej na zachód. Na jego drodze jest Meksyk, konkretnie Półwysep Jukatan. Jednak, jeśli prognozy sprawdzą się, huragan straci na sile i do Meksyku dotrze prawdopodobnie już jako burza tropikalna. Będzie nadal groźny, ale już na pewno nieniszczący.

Silny wiatr w Europie, jednak nie powinno być groźnie

Rano informowałem o załamaniu pogody i ulewach, jakie przetaczają się przez część Europy. Spowodowane to jest przechodzeniem dość aktywnego i głębokiego niżu atlantyckiego, który dotarł do północnych regionów kontynentu.

Wichura w Europie nie powinna być niszcząca
Wichura w Europie. Silny, ale nie niszczący wiatr

Na zachód od Europy znajduje się dość silny, dobrze rozbudowany wyż. Ciśnienie w wyżu to prawie 1030 hPa. W centrum niżu zaś ciśnienie spadło do 990 hPa. W skali kontynentu to dość duża różnica ciśnienia, a wiemy, że wszędzie tam, gdzie różnica ciśnienia jest duża na małym obszarze, tam spodziewamy się silnego wiatru. Tak jest i dziś w Europie Zachodniej, gdzie notowali będziemy porywy wiatru przekraczające nawet 100 km/h.

Najmocniej w czwartek i piątek wiało będzie w regionie Wysp Brytyjskich. Tu, w górach możliwe są porywy wiatru ponad 100 km/h. Na nizinach nie powinno wiać więcej jak 90 km/h. Silnego wiatru spodziewamy się również między innymi w Niemczech, czy w krajach Beneluksu. Mocniej powieje również na zachodzie kraju. Jednak w żaden sposób nie będzie to wiatr nawet porównywalny do żywiołu, jaki przetoczył się przez Jamajkę. Huragan Beryl jest właściwie pierwszym w rozpoczętym w czerwcu sezonem na huragany atlantyckie. Niestety pierwszy z żywiołów okazał się śmiertelny.