Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Jaka pogoda w środę 7 czerwca 2023? Uderzenie lata, jednak będą regiony, gdzie aura będzie groźna

Pogoda w środę 7 czerwca 2023. Upał w Polsce i burze


Lato w pełni. Już wtorek przyniósł nam dość wysokie temperatury powietrza w kraju i regionie. Z południa dotarł do nas ośrodek niskiego ciśnienia, który przez kilka dni „mieszał” będzie w pogodzie nad Polską. Jaka pogoda w środę 6 czerwca? Sprawdzamy.

Dość duża różnica temperatury nad Polską

We wstępie wspomniałem, że do kraju z południa dotarł ośrodek niskiego ciśnienia. Na mapach barycznych Europy jeszcze go nie widać, jednak niż ten będzie widać na mapach z prognozą opadów w dalszej części wpisu.

Pogoda w środę kształtowana przez niż
Pogoda w środę 7 czerwca. Niż blisko Polski

Ośrodek niskiego ciśnienia będzie wpływał na pogodę w południowej połowie Polski. O burzach pisał będę za moment. Tutaj skupię się na temperaturach powietrza. Otóż wraz ze zbliżaniem się niżu, na południu kraju dość mocno wzrośnie dziś zachmurzenie. Będzie miało to realny wpływ na temperatury powietrza, a dokładnie na kontrast termiczny pomiędzy północą, a południem jaki przyniesie nam pogoda w środę. Podczas gdy w północnej połowie Polski temperatury ocierały będą się o pierwszy w tym roku upał w Polsce, na południu termometry wskazywały będą nawet o 10 stopni mniej.

Pogoda w środę. Temperatury w Polsce
Pogoda w środę. Temperatury w Polsce

Według prognoz najniższe temperatury dziś na południowym wschodzie, gdzie termometry wskazywać mogą dziś zaledwie 17-18 stopni Celsjusza. Wszystko przez zachmurzenie, które od godzin porannych może przykrywać niebo na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Gorące masy powietrza zalegały będą w centrum, na zachodzie i północy Polski. Podczas gdy na południu słońce nie będzie podnosić temperatur, tak na pozostałym obszarze Polski promienie słoneczne od rana ogrzewać będą dolne partie troposfery. Pogoda w środę przyniesie wzrost temperatury w kraju w okolice 30 stopni. Jednak, czy padnie pierwszy w tym roku upał? Ręki bym sobie uciąć nie dał, ale mam przeczucie, że tak się dziś stanie. Obstawiam krańce zachodniej i północno zachodniej Polski.

Pogoda w środę. Coraz więcej burz na południu Polski

Przed ośrodkiem niskiego ciśnienia z południa napływa do nas nie tylko ciepła, ale i wilgotna masa powietrza. Wymuszanie ruchów wznoszących powietrza związane z bliskością niżu w połączeniu z podwyższoną wilgotnością doprowadzą do występowania burz dziś w Polsce. Poniżej prognoza opadów na godziny popołudniowe dla kraju.

Pogoda 7 czerwca przyniesie burze w Polsce
Pogoda 7 czerwca przyniesie burze

Jak widać, pogoda w środę, podobnie jak we wtorek przyniesie zjawiska burzowe w południowej połówce Polski. Burze niosły będą dziś przede wszystkim intensywne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h). Nie można wykluczyć, że poszczególne ośrodki burzowe niosły dziś będą opady gradu do 1.5 cm średnicy. Burze powstawać będą w okolicach południa i trwać mogą do godzin wczesno nocnych.

Ciśnienie atmosferyczne nieco spadnie, jednak wciąż barometry wskazywały będą w okolicach 1020 hPa. Ciśnienie pozytywnie wpływać będzie na nasze samopoczucie. Podsumowując, pogoda w środę przyniesie nam powiew prawdziwego lata. Temperatury w kraju będą na bardzo wysokim poziomie, otrzemy się o upał. Na południu nieco chłodniej, ale za to pojawią się wreszcie jak potrzebne po ostatnim, suchym okresie opady i burze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk