Jaka pogoda w Sylwestra 23/24 i Nowy Rok? Prognozy pogody nas zaskoczą

Dostajemy wiele pytań o to jakie prognozy przyniesie nam przełom roku. Pogoda w Sylwestra i w Nowy Rok będzie prawdopodobnie lepsza niż przez długi czas widziały to modele pogodowe. Zapraszam na wpis w którym przeanalizujemy co będzie działo się w pogodzie w kraju w ostatni dzień roku 2023 i w pierwszy dzień roku 2024.

Pogoda na Sylwestra i na Nowy Rok. Sytuacja synoptyczna

Na koniec roku wciąż znajdowali będziemy się pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Jednak atlantyckie niże z zachodu nie będą w tym okresie tak silnie napierać na nasz bezpośredni region. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na ostatni dzień w roku.

Pogoda na Sylwestra. Do Polski zbliży się front atmosferyczny
Pogoda na Sylwestra. To kraju zbliżał będzie się front atmosferyczny

Widzimy, że nad Wyspy Brytyjskie nasunie się niż baryczny nazwany Costa. Przyniesie on w tym regionie silne wichury i załamanie pogody. Jednak pogoda na Sylwestra w Polsce kształtowana będzie w znacznej mierze przez inny ośrodek baryczny. Otóż na południowym wschodzie Europy widać wyż i to właśnie pod jego wpływem znajdziemy się w ostatni dzień w roku 2023. Przynajmniej jeśli chodzi o województwa południowe, wschodnie i centralne. Tutaj możliwe są nawet przejaśnienia. Sytuacja zacznie zmieniać się po południu. Z zachodu do kraju zbliży się strefa frontu atmosferycznego, dlatego nie możemy powiedzieć, że pogoda na Sylwestra i Nowy Rok będzie zdecydowanie pozytywna.

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Front przemieści się nad Polską
Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Front przejdzie przez Polskę

Powyżej sytuacja synoptyczna na pierwszy dzień nowego roku. Widzimy, że front atmosferyczny jest już na wschodzie kraju. Oznacza to, że wędrował będzie nad Polską akurat w noc sylwestrową.

Pogoda w Sylwestra i Nowy Rok. Opady i wiatr przeszkodzą w publicznych zabawach na świeżym powietrzu?

Przez wiele dni prognozy pogody były jednoznaczne. Niż, który przynosi silne załamanie pogody na zachodzie kontynentu miał dotrzeć w nasz region w formie, która przyniosłaby silne wichury i załamanie pogody. Jednak z każdą aktualizacją modeli pogoda w Sylwestra i w Nowy Rok uspokaja się. Zobaczmy jak wyglądać to będzie pod kątem wiatru.

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Prognoza wiatru

Widzimy, że bardzo wietrznie będzie w Polsce w piątek i w sobotę. Szczęśliwi pogoda w Sylwestra przyniesie uspokojenie wiatru. Odczuwalne porywy wiatru pojawiały będą się jeszcze na zachodzie i północy. W tym czasie dzielnice południowe i wschodnie dostaną się pod wpływ wyżu co dodatkowo uspokoi aurę. W Nowy Rok podobnie. Porywy wiatru będą pojawiały się na zachodzie kraju, jednak nie będzie to silna wichura, która w większym stopniu wpływałaby na nas i nasze czynności na świeżym powietrzu.

Przełom roku przyniesie nam opady w Polsce
Opady nad Polską na przełomie roku

Nieco gorzej wygląda sytuacja z opadami. Tak jak wspominałem, na przełomie roku przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok przyniesie nam więc opady nad Polską. W Sylwestra w drugiej części dnia padać będzie na zachodzie kraju. W noc sylwestrową opady przeniosą się nad pas centralny, a następnie wschodni kraju. Nie będą to opady intensywne, jednak będą występowały. W większości kraju będą to opady deszczu. Deszcz ze śniegiem i śnieg padać może na krańcach północnych Polski. W Nowy Rok strefa opadów powinna opuścić Polskę wędrując wraz ze strefą frontową dalej na wschód. Przeczytaj również: Silny mróz uderzy w styczniu. Nawet -40 stopni w Europie

Temperatury w Polsce na przełomie roku

Wciąż napływa do nas ciepłe powietrze z zachodu i niewiele zmieni się tu w kolejnych dniach. Pogoda w Sylwestra to temperatury na poziomie 6-8 stopni na południu kraju i 3-4 stopni w dzielnicach północnych.

Pogoda w Sylwestra przyniesie wysokie temperatury powietrza
Pogoda w Sylwestra. Temperatury powietrza

W noc sylwestrową temperatury nieco spadną, jednak nigdzie w kraju temperatura nie spadnie w poniżej zera. Oczywiście, przy nieco silniejszym wietrze, zwłaszcza na zachodzie Polski temperatury odczuwalne mogą być niższe. Jednak z pewnością na przełomie roku nie spodziewajmy się silnych spadków temperatury. Podobnie jak pierwszego dnia roku 2024.

Prognoza temperatury na 1 stycznia 2024
Temperatury w Polsce 1 stycznia 2024

Widzimy, że do dzielnic północno wschodnich zbliżą się chłodniejsze masy powietrza przynosząc spadki temperatury w okolice 1-2 stopni. Jednak na długotrwałe i silne ochłodzenie przyjdzie nam się jeszcze poczekać przez kilka pierwszych dni nowego roku. Korzystając z okazji, w imieniu redakcji chciałbym życzyć wszystkim naszym Czytelnikom pomyślności i zdrowia w nadchodzącym 2024 roku. Niech szczęście Wam sprzyja, a życie przynosi radość !