1 grudnia 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima na półkuli północnej. Warto więc sprawdzić, jak będzie wyglądał trend pogodowy na kolejne tygodnie w Polsce.
Zima będzie ciepła, ale to nie wyklucza okresowych śnieżyc i mrozu całodobowego
Model CFS E3 w dzisiejszej prognozie „ociepla” grudzień w porównaniu z predykcją z wczoraj. Według tej realizacji w północno-wschodniej połowie kraju prognozowana anomalia średniej temperaturypowietrza mieści się w przedziale od +1,5°C do +2,0°C – poinformowali eksperci z CMM IMGW.
Prognozowana anomalia miesięcznej anomalii temperatury na okres od grudnia 2024 r. do marca 2025 r. według CFS E3, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Najnowsze prognozy pokazują, że szczególnie wysoka anomalia temperatury powietrza może być obserwowana przez większość czasu na północy i wschodzie Europy, co może ograniczyć okresy z bardzo niskimi temperaturami powietrza także w Polsce. Głównie do formy sporadycznych incydentów zimowych, które maksymalnie potrwają około tygodnia do dwóch.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. na podstawie modelu CFSv2
Pogoda długoterminowa na zimę 2024/25
Dużo wskazuje na to, że wielotygodniowej zimy nie będzie najprawdopodobniej w styczniu 2025 r. i lutym 2025 r. Będzie to okres na początku roku z temperaturą powyżej normy wieloletniej i tylko poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze od normy wieloletniej, przynosząc całodobowy mróz i śnieg. Na ogół jednak znajdziemy się w zasięgu cyrkulacji atlantyckiej atmosfery, powodując występowanie wichur i burz oraz ciepłych mas powietrza. Dni ze zgniłymi wyżami, mgłami również mają mieć miejsce i mogą stwarzać realne zagrożenie dla kierowców i pieszych.
Teoretycznie najwięcej z całodobowym mrozem może wystąpić w styczniu 2024 r., lecz nie powinna być długotrwała wielotygodniowa zima. W naszych szerokościach geograficznych w kolejnych tygodniach i miesiącach mogą pojawić się niże genueńskie.
Polecamy: Mróz do -42 stopni na wschodzie.
Prognozowana anomalia sumy opadu na okres od grudnia 2024 r. do marzec 2025 r. według modelu CFS E3
Prognozowana średnia anomalia opadów na okres od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Niżowa pogoda nie okaże się rzadkością
Dodatkowo sumy opadowe oscylować mają w okolicach normy klimatycznej w czasie zimy meteorologicznej bądź nieznacznie powyżej normy. Ta rozpoczęła się już 1 grudnia 2024 r. i skończy się 28 lutego 2025 r. Temperatura powyżej normy pojawiająca się przez większość czasu. Sygnalizuje to nam, że występować ma dominacja opadów atmosferycznych w formie ciekłej i rzadsze okażą się duże opady śniegu. W grudniu zima nie nadejdzie na wiele tygodni i tylko krótkotrwale zabielą się krajobrazy z krótkotrwałym utworzeniem pokrywy śnieżnej. Nawet w górach śniegu może być mniej niż w minionych latach.
Wyliczana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Pamiętajmy, że pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Jest to wstępny trend z możliwym przebiegiem warunków pogodowych w czasie zimy 2024/25. Już wkrótce podamy nowe informacje pogodowe.
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC