Mamy nową pogodę do końca mijającego roku. Sprawdźmy więc, co widzą modele numeryczne europejskie i amerykańskie.
Grudzień 2024 r. jak do tej pory charakteryzuje się wartościami powyżej normy wieloletniej. Do 6 grudnia średnia obszarowa anomalia temperatury oscyluje w okolicach 1.3℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. We wschodniej połowie kraju temperatura jest wyższa o nawet 2.0/2.5℃ od normy z lat 1991-2020 r. Do końca grudnia nie widać szans na długotrwałe okresy ze śniegiem i mrozem. Śnieg poza górami będzie miał formę epizodów.
Mamy nową pogodę do końca roku dla Polski
W kolejnych dniach zapowiada się pogoda charakterystyczna dla przedzimia termicznego. Coraz częściej jednak nocami i w godzinach porannych pojawiać się będzie mróz. Sporadycznie w ciągu dnia. Długotrwałej zimy termicznej nie przewidujemy podczas drugiej dekady grudnia i temperatura najczęściej odpowiadać ma wartościom charakterystycznym dla przedzimia. Tylko w rejonach górskich w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień zdarzą się okresy z dwucyfrowym mrozem.
Prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza orientacyjnie na okres od 7.12.2024 r. do 16.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Pogoda rozczaruje tych, którzy marzą o silnej i trwałej zimy termicznej
Widzimy, że na poniższej grafice tylko krótkotrwale mogą pojawić się okresy ze średnią temperaturą powietrza charakterystyczną dla lekkiej zimy termicznej. Nie będą to długotrwałe krajobrazy i tylko krótkotrwale na przełomie 1 i 2 dekady grudnia dojdzie do zabielenia krajobrazów poza górami. Tak się stanie w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy sięgnie nas cyklon genueński z południa. Wówczas w pasie dzielnic południowych i wschodnich zdarzą się kilkugodzinne opady śniegu o charakterze wielkoskalowym, powodując zabielenie krajobrazów. Trwałej zimy z tego nie będzie.
Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 7.12.2024 r. do 16.12.2024 r. wstępnie według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Zgniłe wyże królują w ostatnich tygodniach i wpływają na pogodę w Polsce, dlatego dni słonecznych jest niewiele
W ostatnich tygodniach pogoda przynosi nam dużo pochmurnych chwil, nie brakuje także mgieł, które miejscami mają charakter marznący. Wiele wskazuje, że do końca grudnia i pierwszej połowy stycznia nie ma szans na nadejście zimy termicznej do Polski. Na to wskazują nam predykcje modeli europejskich i amerykańskich, które mogą rozczarować miłośników zimy. Niewykluczone, że w drugiej połowie grudnia 2024 r. temperatura przekroczy 10-11℃ w zachodniej połowie kraju i o zimie nie będzie mowy. Zimowa pogoda w drugi weekend grudnia utrzymuje się szczególnie w wysokich partiach gór. Na Śnieżce w Karkonoszach leży 30 cm białego puchu, natomiast na Kasprowym Wierchu 22 cm.
Niewielka pokrywa śnieżna dziś o poranku zarejestrowana została także na stacji IMGW w Katowicach i Częstochowie, bo zaledwie 1 cm, nieco więcej bo 8 cm w Turbaczu na południu Małopolski. Należy mieć na uwadze, że bezśnieżne zimy to cecha charakterystyczna ocieplającego się klimatu. 1 grudnia 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima, natomiast ta astronomiczna rozpocznie się w czasie 3 dekady grudnia na obszarze Polski.
Prognozowany trend anomalii miesięcznej na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Będą okresy z lekką zimą termiczną
Krótkotrwały epizod słabej zimy miejscami pojawi się na początku przyszłego tygodnia. Wówczas to napłynie do nas nieco chłodniejsza masa powietrza. Szczególnie chłodno zrobi się w okresie od wtorku do czwartku. Średnia temperatura powietrza w niektórych regionach zdoła się obniżyć do wartości charakterystycznych dla lekkiej zimy termicznej. Noce w przyszłym tygodniu okażą się z powszechnym mrozem. Przy gruncie w sprzyjających warunkach temperatura spadać ma okolice -10℃. Szczególnie w obszarach przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Najzimniejszymi regionami okaże się południe, centrum i wschód naszego kraju. Za dnia w niektórych regionach temperatura może mieć problem z przebiciem 0℃.
Polecamy: Niszcząca wichura z wiatrem 150-160 km/h uderzy z zachodu. Sprawdź trasę żywiołu
Niska temperatura korelować ma z rzadkimi rozpogodzeniami, ale tam, gdzie się pojawią, to nocami będą sprzyjające warunki do silnego wypromieniowania ciepła w czasie nocy radiacyjnych. Amplitudy dobowe okażą się wysokie w regionach, gdzie dojdzie do rozpogodzeń. Opady deszczu przejdą w śnieg i deszcz ze śniegiem szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie, gdzie przejściowo może dojść do zabielenia krajobrazów. Duża wilgotność powietrza w zasięgu rozbudowującego się wyżu i niewielkiej prędkości wiatru może sprzyjać formowaniu się zamgleń i mgieł, które miejscami będą marznące i powodujące gołoledź. Często jednak na przeważającym obszarze Polski dominować ma pochmurna pogoda.
Prognozowana miesięczna anomalia opadów na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Temperatura na ogół powyżej normy wieloletniej
Wiele wskazuje, że to będą tylko lekkie podrygi zimy termicznej. W okolicach przyszłego weekendu zacznie się robić coraz cieplej. Jednak noce i poranki będą z powszechnymi spadkami temperatury do wartości poniżej zera na przeważającym obszarze Polski. Nie będzie to jednak siarczysty mróz poniżej -20℃ jak to wieszczą niektóre serwisy w Polsce. Więcej zacznie padać w okolicach kolejnego weekendu grudnia, bo zacznie nam się odbudowywać cyrkulacja zachodnia atmosfery i częściej zaczną przechodzić fronty atmosferyczne.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza, uwzględniając normę z lat 1991-2020 r. dla Polski na kolejne tygodnie według ECMWF EPS
Przeglądając predykcje modeli ECMWF i CFS widzimy, że do końca mijającego roku i na początku 2025 roku nie będzie szans na nadejście zimy termicznej na dłużej do Polski. Warunki atmosferyczne najczęściej charakterystyczne będą dla przedzimia, a czasem nawet późnej jesieni termicznej. Średnie odchylenie temperatury w najbliższych tygodniach wynosić ma około 0.5℃/2℃ powyżej normy. Mało prawdopodobne też, aby święta poza górami w Polsce okazały się białe.
Prognozowany orientacyjny trend średniej temperatury powietrza w ujęciu tygodniowym do początku 2025 roku wstępnie dla Polski według ECMWF EPS
Dynamiczna pogoda zwłaszcza w okresie świątecznym w Polsce
Najczęściej w kolejnych tygodniach nocami i o poranku pojawiać się będzie mróz. Za dnia temperatura powietrza ma być w okolicach 0℃ bądź nieco powyżej w Polsce. Najcieplej w najbliższych dniach ma być na zachodzie naszego kraju. Blokada wyżowa zacznie się umacniać już na początku drugiej dekady grudnia, ale o tej porze roku może nie zawsze gwarantować nam pogodną aurę pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego i częściej wyż może być zgniły z niewielkimi i trudnymi do przewidzenia przez modele nawet o wysokiej rozdzielczości zachmurzeniem podinwersyjnymi z mgłami i zamgleniami. Więcej chwil przejaśnień i rozpogodzeń może wystąpić głównie w rejonach górskich, gdzie szczytowe partie gór znajdą się w przyszłym tygodniu częściej nad wilgotną warstwą inwersji z imponującym morzem chmur i mgieł, które zalegać będzie w dolinach.
Całodobowy mróz będzie więc zjawiskiem deficytowym w kolejnych tygodniach. Podczas nowego tygodnia, jeśli się zdarzy, to nie potrwa dłużej niż 1-3 dni i to szczególnie we wschodniej oraz południowej częściej naszego kraju. Zdarzać mogą się też opady ciekłe, mieszane, marznące powodujące gołoledź i mokrego śniegu. Taka pogoda może stwarzać realne zagrożenie dla kierowców i pieszych, ale także lotnictwa. Intensyfikacja zimy w najbliższych tygodniach będzie obserwować głównie w górach, gdzie i tak śniegu będzie mniej niż w latach ubiegłych. Zima termiczna i całodobowa będzie się tam mieć dobrze.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, CFS, NOAA
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC