Jest nowa pogoda do końca grudnia 2024 r. Uderzenie zimy i siarczystego mrozu poniżej -20℃ czy jednak jesienna pogoda i rzadki śnieg?

Mamy nową pogodę do końca mijającego roku. Sprawdźmy więc, co widzą modele numeryczne europejskie i amerykańskie.

Grudzień 2024 r. jak do tej pory charakteryzuje się wartościami powyżej normy wieloletniej. Do 6 grudnia średnia obszarowa anomalia temperatury oscyluje w okolicach 1.3℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. We wschodniej połowie kraju temperatura jest wyższa o nawet 2.0/2.5℃ od normy z lat 1991-2020 r. Do końca grudnia nie widać szans na długotrwałe okresy ze śniegiem i mrozem. Śnieg poza górami będzie miał formę epizodów.

Mamy nową pogodę do końca roku dla Polski

W kolejnych dniach zapowiada się pogoda charakterystyczna dla przedzimia termicznego. Coraz częściej jednak nocami i w godzinach porannych pojawiać się będzie mróz. Sporadycznie w ciągu dnia. Długotrwałej zimy termicznej nie przewidujemy podczas drugiej dekady grudnia i temperatura najczęściej odpowiadać ma wartościom charakterystycznym dla przedzimia. Tylko w rejonach górskich w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień zdarzą się okresy z dwucyfrowym mrozem.

Prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza orientacyjnie na okres od 7.12.2024 r. do 16.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda zaskoczy negatywnie
Noce i poranki z częstym mrozem. Czasem w niektórych regionach krótki i słaby mróz całodobowy. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda rozczaruje tych, którzy marzą o silnej i trwałej zimy termicznej

Widzimy, że na poniższej grafice tylko krótkotrwale mogą pojawić się okresy ze średnią temperaturą powietrza charakterystyczną dla lekkiej zimy termicznej. Nie będą to długotrwałe krajobrazy i tylko krótkotrwale na przełomie 1 i 2 dekady grudnia dojdzie do zabielenia krajobrazów poza górami. Tak się stanie w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy sięgnie nas cyklon genueński z południa. Wówczas w pasie dzielnic południowych i wschodnich zdarzą się kilkugodzinne opady śniegu o charakterze wielkoskalowym, powodując zabielenie krajobrazów. Trwałej zimy z tego nie będzie.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 7.12.2024 r. do 16.12.2024 r. wstępnie według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda szykuje niespodziankę
Średnia dobowa czasem typowa dla lekkiej zimy termicznej, ale częściej będzie to przedzimie termiczne w wielu regionach. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Zgniłe wyże królują w ostatnich tygodniach i wpływają na pogodę w Polsce, dlatego dni słonecznych jest niewiele

W ostatnich tygodniach pogoda przynosi nam dużo pochmurnych chwil, nie brakuje także mgieł, które miejscami mają charakter marznący. Wiele wskazuje, że do końca grudnia i pierwszej połowy stycznia nie ma szans na nadejście zimy termicznej do Polski. Na to wskazują nam predykcje modeli europejskich i amerykańskich, które mogą rozczarować miłośników zimy. Niewykluczone, że w drugiej połowie grudnia 2024 r. temperatura przekroczy 10-11℃ w zachodniej połowie kraju i o zimie nie będzie mowy. Zimowa pogoda w drugi weekend grudnia utrzymuje się szczególnie w wysokich partiach gór. Na Śnieżce w Karkonoszach leży 30 cm białego puchu, natomiast na Kasprowym Wierchu 22 cm.

Niewielka pokrywa śnieżna dziś o poranku zarejestrowana została także na stacji IMGW w Katowicach i Częstochowie, bo zaledwie 1 cm, nieco więcej bo 8 cm w Turbaczu na południu Małopolski. Należy mieć na uwadze, że bezśnieżne zimy to cecha charakterystyczna ocieplającego się klimatu. 1 grudnia 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima, natomiast ta astronomiczna rozpocznie się w czasie 3 dekady grudnia na obszarze Polski.

Prognozowany trend anomalii miesięcznej na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w grudniu 2024 r.
Nowa pogoda zaskoczy miłośników zimy w grudniu 2024 r.

Będą okresy z lekką zimą termiczną

Krótkotrwały epizod słabej zimy miejscami pojawi się na początku przyszłego tygodnia. Wówczas to napłynie do nas nieco chłodniejsza masa powietrza. Szczególnie chłodno zrobi się w okresie od wtorku do czwartku. Średnia temperatura powietrza w niektórych regionach zdoła się obniżyć do wartości charakterystycznych dla lekkiej zimy termicznej. Noce w przyszłym tygodniu okażą się z powszechnym mrozem. Przy gruncie w sprzyjających warunkach temperatura spadać ma okolice -10℃. Szczególnie w obszarach przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Najzimniejszymi regionami okaże się południe, centrum i wschód naszego kraju. Za dnia w niektórych regionach temperatura może mieć problem z przebiciem 0℃.

Polecamy: Niszcząca wichura z wiatrem 150-160 km/h uderzy z zachodu. Sprawdź trasę żywiołu

Niska temperatura korelować ma z rzadkimi rozpogodzeniami, ale tam, gdzie się pojawią, to nocami będą sprzyjające warunki do silnego wypromieniowania ciepła w czasie nocy radiacyjnych. Amplitudy dobowe okażą się wysokie w regionach, gdzie dojdzie do rozpogodzeń. Opady deszczu przejdą w śnieg i deszcz ze śniegiem szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie, gdzie przejściowo może dojść do zabielenia krajobrazów. Duża wilgotność powietrza w zasięgu rozbudowującego się wyżu i niewielkiej prędkości wiatru może sprzyjać formowaniu się zamgleń i mgieł, które miejscami będą marznące i powodujące gołoledź. Często jednak na przeważającym obszarze Polski dominować ma pochmurna pogoda.

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w grudniu zaskoczy
Pogoda w grudniu zaskoczy miłośników zimy i ilość opadów oscylować ma na przeważającym obszarze Polski w okolicach normy wieloletniej

Temperatura na ogół powyżej normy wieloletniej

Wiele wskazuje, że to będą tylko lekkie podrygi zimy termicznej. W okolicach przyszłego weekendu zacznie się robić coraz cieplej. Jednak noce i poranki będą z powszechnymi spadkami temperatury do wartości poniżej zera na przeważającym obszarze Polski. Nie będzie to jednak siarczysty mróz poniżej -20℃ jak to wieszczą niektóre serwisy w Polsce. Więcej zacznie padać w okolicach kolejnego weekendu grudnia, bo zacznie nam się odbudowywać cyrkulacja zachodnia atmosfery i częściej zaczną przechodzić fronty atmosferyczne.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza, uwzględniając normę z lat 1991-2020 r. dla Polski na kolejne tygodnie według ECMWF EPS

prognoza długoterminowa na kolejne tygodnie
Pogoda długoterminowa przekreśla szanse na silną zimę termiczną w Polsce. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Przeglądając predykcje modeli ECMWF i CFS widzimy, że do końca mijającego roku i na początku 2025 roku nie będzie szans na nadejście zimy termicznej na dłużej do Polski. Warunki atmosferyczne najczęściej charakterystyczne będą dla przedzimia, a czasem nawet późnej jesieni termicznej. Średnie odchylenie temperatury w najbliższych tygodniach wynosić ma około 0.5℃/2℃ powyżej normy. Mało prawdopodobne też, aby święta poza górami w Polsce okazały się białe.

Prognozowany orientacyjny trend średniej temperatury powietrza w ujęciu tygodniowym do początku 2025 roku wstępnie dla Polski według ECMWF EPS

jest nowa prognoza drastycznie się nie zmieni
Przedzimie termiczne dominować ma w kolejnych tygodniach i śnieg będzie tylko w epizodach poza górami. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Dynamiczna pogoda zwłaszcza w okresie świątecznym w Polsce

Najczęściej w kolejnych tygodniach nocami i o poranku pojawiać się będzie mróz. Za dnia temperatura powietrza ma być w okolicach 0℃ bądź nieco powyżej w Polsce. Najcieplej w najbliższych dniach ma być na zachodzie naszego kraju. Blokada wyżowa zacznie się umacniać już na początku drugiej dekady grudnia, ale o tej porze roku może nie zawsze gwarantować nam pogodną aurę pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego i częściej wyż może być zgniły z niewielkimi i trudnymi do przewidzenia przez modele nawet o wysokiej rozdzielczości zachmurzeniem podinwersyjnymi z mgłami i zamgleniami. Więcej chwil przejaśnień i rozpogodzeń może wystąpić głównie w rejonach górskich, gdzie szczytowe partie gór znajdą się w przyszłym tygodniu częściej nad wilgotną warstwą inwersji z imponującym morzem chmur i mgieł, które zalegać będzie w dolinach.

Całodobowy mróz będzie więc zjawiskiem deficytowym w kolejnych tygodniach. Podczas nowego tygodnia, jeśli się zdarzy, to nie potrwa dłużej niż 1-3 dni i to szczególnie we wschodniej oraz południowej częściej naszego kraju. Zdarzać mogą się też opady ciekłe, mieszane, marznące powodujące gołoledź i mokrego śniegu. Taka pogoda może stwarzać realne zagrożenie dla kierowców i pieszych, ale także lotnictwa. Intensyfikacja zimy w najbliższych tygodniach będzie obserwować głównie w górach, gdzie i tak śniegu będzie mniej niż w latach ubiegłych. Zima termiczna i całodobowa będzie się tam mieć dobrze.

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, CFS, NOAA