Pogoda na kwiecień 2025 r. obrazuje nam możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc meteorologicznej wiosny. Warto więc sprawdzić, co prognozują modele europejskie i amerykańskie.
Będą akcenty zimowe poza górami w kwietniu, ale trwałej zimy z tego nie będzie
Modele klimatyczne wskazują na wyraźne zmiany w zakresie notowanych temperatur oraz ciśnienia atmosferycznego na drugi miesiąc meteorologicznej wiosny. Natomiast, jeśli chodzi o opady, przewidywana jest pewna modyfikacja. Przyjrzyjmy się, co nas czeka w nadchodzących tygodniach, gdy to coraz intensywniej zacznie ruszać wegetacja roślin.
Prognozowana wstępnie średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie na podstawie modelu ECMWF EPS dla Polski i normę z lat 1991-2020 r.

Zobacz też: Lato w kwietniu. 20-22 stopnie. Później temperatury runą w dół. Mróz zaszokuje rolników i sadowników?
Najnowsze predykcje pochodzące z modelu ECMWF wskazują na odchylenie średniej temperatury w zakresie powyżej normy w skali miesięcznej. Aczkolwiek prawdopodobieństwo na temperatury wyższe niż zwykle są bardzo wysokie, bo w wielu regionach naszego kraju sięgają nawet 90%.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury wyżej od normy wieloletniej w kwietniu 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. Prognozowana wstępnie średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski

Będą możliwe dni gorące w kwietniu na obszarze Polski
Z najnowszych prognoz wynika, że średnia temperatura w poszczególnych tygodniach kwietnia może obniżyć się do wartości poniżej normy wieloletniej. To wskazuje na podwyższone prawdopodobieństwo okresów ze spływem arktycznych mas powietrza, które przyniosą niższe temperatury w ciągu dnia i momenty z mrozem nocami przy gruncie oraz na dwóch metrach. W takiej sytuacji istnieć będzie zagrożenie dla wegetacji roślin. Można przyjąć, że temperatura najczęściej zawierać będzie w przedziale maksymalnym od 9℃ do 21℃. Niewykluczone, że przy silnej adwekcji powietrza z południa Europy możliwe będzie okresami nawet 25°C. Nie spodziewamy się jednak, aby sytuacja baryczna w kwietniu umożliwiła przekroczenie 30℃ i na takie temperatury mierzone w klatkach meteorologicznych IMGW poczekamy do maja, a nawet czerwca, gdy to najbardziej prawdopodobne będą fale upałów przy napływie zwrotnikowych i ciepłych polarnomorskich mas powietrza. W kwietniu mogą zdarzyć też następne epizody z zaznaczaniem się pyłu saharyjskiego nad Polskę.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. Prognozowana anomalia ciśnienia dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

Nocne przymrozki nie będą rzadkością w kraju
Istotne zmiany w pogodzie długoterminowej zaszły w prognozowanym polu ciśnienia na obszarze Europy, jak i też terenami przyległymi. Jeszcze kilka dni temu modele pogodowe pokazywały niżowy wzór pogody, ale najnowsze prognozy wskazują na dominacje pola wyżowego, co wskazuje na możliwą częstszą dominacją ośrodków wysokiego ciśnienia. W takiej sytuacji ilość opadów może oscylować poniżej normy wieloletniej, co jest niepokojące w kontekście prognoz długoterminowych. Przy spodziewanej dominacji pogody wyżowej często mogą występować dni pogodne z dużymi dobowymi amplitudami temperatury, jak i też nocnym mrozem przy gruncie i na standardowej wysokości pomiarowej. Nie wyklucza to jednak poszczególnych tygodni wilgotniejszych od normy wieloletniej, gdy to nawet zdarzą się incydenty zimowe poza górami, lecz nie będzie szans na nastanie trwałe zimy. Najczęściej średnia dobowa temperatura będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej, czyli w przedziale 5-15℃.
Prognoza na kwiecień 2025 r. i wyliczana anomalia opadów według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza w oparciu o model klimatyczny CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Będzie duża zmienność pogody w kwietniu. Od mrozu po dni gorące w regionie i pył saharyjski
Reasumując, drugi miesiąc meteorologicznej wiosny, a więc kwiecień okaże się cieplejszy niż średnia wieloletnia, ale anomalia temperatury powietrza nie powinna być tak wysoka jak w marcu. Nieuniknione są okresy, gdy to przez kilka nocy z rzędu zdarzą się ujemne temperatury nocami w obszarach rozpogodzeń, stwarzając zagrożenie dla rozwijającej się wegetacji rośl.in. Będą okresy z przechodzeniem frontów atmosferycznych, jak i też zatok niżowych, powodując zwiększoną dynamikę w pogodzie.
Niewykluczone są też burze wiosenne w cieplejszych, jak i też chłodniejszych masach powietrza. Krótkotrwale na nizinach i wyżynach. może dochodzić do ataków zimy, powodując zabielenie krajobrazów. Z każdym kolejnym tygodniem kwietnia rosnąć powinna jednak średnia tygodniowa temperatura powietrza, świadcząc o umacnianiu się wiosny termicznej w naszym regionie. Dużą niewiadomą pozostaje zasięg i wysokość opadów, bo to będzie zależne od sytuacji barycznej. Niektóre modele klimatyczne pokazują opady w normie wieloletniej, natomiast inne poniżej średniej klimatycznej z lat 1991-2020 r. To będziemy analizować jeszcze w kolejnych dniach na podstawie zaktualizowanych modeli numerycznych, które zasilone będą nowymi danymi brzegowymi.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, NOAA, ecmwf.int
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC