Pogoda na marzec 2025 r. pokazuje nam prawdopodobny trend warunków dla Europy, obejmując w tym również Polskę.
Zima meteorologiczna zbliża się do końca, warto więc sprawdzić, jaka czeka nas pogoda na marzec, początek wiosny, która potrwa do końca maja 2025 r. Według modelu ECMWF dla Europy, marzec ma być znacznie cieplejsze od średniej, z szansą ocenioną na 70-90 procent.
Prognozowa prawdopodobieństwa temperatury wyższej od normy wieloletniej na marzec 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Nowe prognozy zaskakują
Warto jednak zauważyć, że nie oznacza to, iż nie wystąpią dni wyraźnie chłodniejsze, z nawrotem mrozu, głównie nocą, a nawet opadami śniegu w marcu. Okażą się to jednak okresy krótkie, ale możliwe, zwłaszcza gdy dojdzie do późnego rozbicia wiru polarnego, co może prowadzić do zakłóceń w wirze troposferycznym i późnymi nawrotami arktycznego chłodu z epizodami całodobowego mrozu i śniegu.
Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Trend pogodowy na marzec pokazuje nam jasny trend
Niestety pierwsze tygodnie wiosny meteorologicznej będą termicznie coraz bardziej sprzyjać budzeniu się przyrody po łagodnej termicznie zimie. Co należy mieć na uwadze to fakt, że proces wegetacji nie rozpocznie się od razu z powodu wyjątkowej niskiej wilgotności gleby, która o tej porze roku powinna być wilgotna po zimie, ale jest zupełnie odwrotnie. Tegoroczna zima jest mało śnieżna, dodatkowo rzadkie deszcze i długotrwały wpływ antycyklonu powodują, że wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej wynosi zaledwo 10-50 procent. Nieuniknione jest to, że czeka bardzo suchy początek wiosny. Nowe prognozy nie napawają optymizmem, bo okresy wyżowe będą się wydłużać, a przejściowe ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi będą jedynie chwilowo przerywać suchą pogodę. Marzec zatem zapisze się w normie opadowej bądź w gorszym wariancie poniżej normy klimatycznej.
Prognoza anomalii opadów na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Wysoka dodatnia anomalia temperatury w Polsce
Według aktualnych prognoz modeli klimatycznych z głównych modeli sezonowych CFSv2 i ECMWF, nadchodzący pierwszy miesiąc miesiąc meteorologicznej wiosny ma cechować się temperaturami wyraźnie wyższymi od normy, o około 1-3°C powyżej średniej. Zatem są to dobre wieści dla osób, które nie przepadają za dotkliwym i długotrwałym zimnem, ponieważ każdy tydzień marca 2025 powinien być cieplejszy od średniej wieloletniej z nielicznymi wyjątkami. Aczkolwiek, nie oznacza to, że nie pojawią się chłodniejsze okresy, z powrotem mrozu, zwłaszcza w nocy. Takie dni będą, ale mają występować rzadziej.
Predykcja wstępna na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognozy wskazują, że w nadchodzącym pierwszym miesiącu wiosny większość dni będzie charakteryzować się temperaturami dodatnimi, natomiast noce przyniosą jedynie niewielki mróz w okresach panowania wyżu przy rozpogodzeniach. Zwłaszcza w okolicach gruntu. Średnia dobowa temperatura będzie wynosić zazwyczaj 5-10°C, co jest typowe dla przedwiośnia, ale spodziewamy się również okresów cieplejszych, gdy średnia temperatura wzrośnie powyżej 10°C. Maksymalne wartości w granicach 6-19°C staną się coraz częstsze z upływem miesiąca. Mogą pojawić się epizody z pyłem saharyjskim przy napływie powietrza z południa.
Polecamy: Wiosna wybuchnie w Polsce. Z -15 na +16 stopni w kilka dni. Przed nami silne ocieplenie
Prognozowana anomalii ciśnienia na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda na cały marzec z ECMWF
Predykcje wskazują, że w pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny większość dni będzie charakteryzować się temperaturami powyżej zera w ciągu dnia. Jednak noce i poranki przyniosą okresami mróz. Głównie w czasie panowania antycyklonów i pogodnej aury, największe spadki temperatury wystąpią na wysokości linii gruntu. Dodatnia średnia dobowa temperatura ma zawierać się przeważnie w przedziale 5-10°C, co jest typowe dla przedwiośnia. Będą także epizody z wyższymi temperatury. Wówczas to średnia temperatura wzrośnie powyżej 10-13°C, powodując wiosnę termiczną i rozkwit stopniowy wegetacji roślin. Wiele wskazuje, że maksymalne wartości w granicach 8-19°C staną się coraz częstsze z upływem miesiąca.
Prognozowana anomalia opadów na marzec 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Trend na marzec jest wyraźny
Wyliczenia anomalii ciśnienia wskazują, że wciąż obserwowania będzie przewaga dni z dominacją wyżów barycznych. Wówczas będą przechodzić fronty atmosferyczne z cyklonami, przynoszącymi opady w formie ciekłej, czasem mieszanej i śniegu. Wysokość opadów na przeważającym obszarze Polski zawierać ma się zakresie normy wieloletniej lub być nieco poniżej średniej. Dodatkowo może to wskazywać, że po suchym lutym deficyt opadów się utrzyma. Dodatkowo tym samym wilgotność gleby pozostanie na bardzo niskim poziomie, co będzie miało niekorzystny na wiosenną wegetację roślin. Musimy mieć na uwadze, że w związku z tym, że na początku wiosny prawdopodobne są jeszcze epizodyczne zimowe nawroty w czasie adwekcji arktycznego chłodu oraz opadów śniegu, które spowodują zabielenia krajobrazów. Jednak zjawiska powinny mieć charakter jednostkowy i na wielotygodniową zimę termiczną się nie zanosi poza górami.
Prognozowana wstępnie anomalia temperatury na cały marzec 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i terenów przyległych

Źródło: Fanipogody.pl, ecmwf.int, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC