Jest nowa pogoda na październik 2024 r. Będą częste przymrozki i mróz, okresy ciepła. Wichury powyżej 90 km/h, burze i ulewy w Polsce

Posiadamy już najnowszą pogodę na październik 2024 r. Sprawdzamy więc jak wyglądają najnowsze odsłony modeli numerycznych z Europy i Ameryki Północnej.

Najnowsze, ale wciąż zmieniające się prognozy modelu sezonowego CFS sygnalizują, że w październiku 2024 r. znajdziemy się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia związanych głównie z cyrkulacją strefową atmosfery. Zdarzą się okresy, gdy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na krótko warunki pogodowe, mogą jednak pojawić się zgniłe antycyklony, ale także i układy Omega. Czasami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferyczne, dlatego też październik w wielu regionach naszego kraju zapisze się w normie wieloletniej, bądź miejscami powyżej normy opadowej.

Prognozowana anomalia ciśnienia na październik 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda niżowa w październiku zaskoczy
Pogoda niżowa dominuje w wyliczeniach

Aura zaskoczy w październiku 2024 r. w Polsce

Świeża prognoza pochodząca z CFS pokazuje, że październik 2024 r. ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem powyżej normy, jeśli chodzi o opady. Taki scenariusz z częstym przechodzeniem frontów z opadami wielkoskalowymi, a także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych wydaje się bardzo prawdopodobny i takich epizodów może być więcej niż we wrześniu. Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami bardzo duża, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby nic nas nie zaskoczyło.

Prognozowana anomalia opadów na październik 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa i dodatnia anomalia opadów w wielu regionach według CFS

Polecamy: Mróz w Polsce do -5 stopni. Jednak pogoda odpuści. Jest szansa na silniejsze ocieplenie?

Ponadto na dużą uwagę zasługuje fakt, iż dużym problemem może okazać się prognozowanie zasięgu podinwersyjnych chmur niskich (stratus i stratocumulus), które rozwijają się bardzo często pod inwersją antycyklonu często w półroczu chłodnym, dlatego może to wpływać na prognozowane maksymalne i minimalne wartości temperatury powietrza. Należy podkreślić, że ilość dni z chmurami niskimi może być większa niż we wrześniu i częściej będą występować noce radiacyjne. Występować będą częste przymrozki przy gruncie i na dwóch metrach. W niektórych regionach pierwszy raz w tym sezonie pojawi się ujemna temperatura powietrza nocami. Z każdym kolejnym tygodniem obniżać się będzie średnia dobowa temperatura powietrza, będąc przez większość czasu charakterystyczna dla jesieni termicznej.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 1.10.2024 r. do 9.10.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda na październik 2024 r.
Pogoda długoterminowa na pierwszą dekadę października 2024 r. wstępnie. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie wskazuje październik bez ekstremalnie wysokich temperatur w Polsce

Co więcej CFS, czyli amerykański model sezonowy sygnalizuje, że średnia miesięczna temperatura ma być powyżej normy na obszarze całej Polski. Jednak poszczególnie tygodnie, mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Jednak prawdopodobne są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach w porze nocnej i porannej. Aczkolwiek opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Dodatkowo dni z pogodną aurą może być mniej niż we wrześniu 2024 r.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie wstępnie według ECMWF EPS dla Polski. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na październik 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognoza na październik 2024 r.
Pogoda długoterminowa na październik 2024 r.

Zmieni się drastycznie aura i z każdym kolejnym tygodniem będzie coraz niższa średnia dobowa temperatura powietrza

Warto również podkreślić, że ilość dni z burzami powinna być mniejsza niż we wrześniu, co ma wynikać z faktu, iż na ogół znajdziemy się w stabilnych masach powietrza. Jednak zjawiska burzowe możliwe są w warunkach spływu chłodniejszych, chwiejnych mas powietrza i okresami cieplejszych w zasięgu linii zbieżności i frontów atmosferycznych. Na ogół nie powinny być to tak intensywne i liczne zjawiska burzowe jak w miesiącach letnich, ale mogą się zdarzyć. Niektóre modele, takie jak np. CanSIPS pokazują opady powyżej normy klimatycznej, co sugeruje przewagę aury niżowej.

Prognozowana orientacyjnie średnia tygodniowa temperatura powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF

pogoda się zmieni drastyczni
Pogoda długoterminowa wskazuje na obniżanie się średniej dobowej temperatury powietrza z każdym kolejnym tygodniem. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.