Na podstawie najnowszych prognoz z USA oraz Europy, przed nami kilka dni zimnej pogody, po których nastąpi szybki wzrost temperatur. Wiosna zapowiada się wstępnie ciepło, nie tylko w Polsce. Mimo to, niedobór opadów może okazać się problematyczny. Na większe opady deszczu będziemy zapewne musieli długo czekać. Od 1 marca 2025 r. do 31 maja potrwa wiosna meteorologiczna na półkuli północnej.
Po zimnym okresie synoptycznym będzie duże ocieplenie
Prognozowana ujemna anomalia temperatury na okres od 14.02.2025 r. do 21.02.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Zgodnie z prognozami, koniec lutego przyniesie wyraźny wzrost temperatur. Dodatkowo od marca do maja ciepła aura ma dominować, choć nie powinno być ekstremalnych temperatur. Okresy z ochłodzeniami wiosennymi będą mieć miejsce. Jednak wstępnie w marcu i kwietniu może doskwierać nam deficyt opadów, dlatego sprzyjać ma to rozwojowi suszy meteorologicznej i hydrologicznej po suchej zimie. Jednak dopiero w ostatnim miesiącu meteorologicznej wiosny amerykańskie prognozy przewidują nadejście frontów z większymi opadami deszczu i burzami.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na wiosnę meteorologiczną 2025 r. w Europie i obszarach przyległych według modelu CFSv2

Zmiany rozpoczną się za około tydzień, wskazują na to predykcje modeli europejskich i amerykańskich Zimne powietrze ustąpi miejsca cieplejszej masie z południa Europy, bo zmieni się cyrkulacja atmosferyczna. Dlatego to spowoduje znaczny wzrost temperatury. Jednak w trzeciej dekadzie miesiąca istnieje duża szansa na osiągnięcie temperatury 10-13°C, natomiast w niektórych rejonach może być jeszcze wyższa. Słońce będzie intensywnie i coraz wyżej świecić, a opadów będzie stosunkowo niewiele, co przyspieszy parowanie wody z gleby.
Polecamy: Koszmarny mróz do -44℃ w Rosji. Nadciąga najsilniejsze uderzenie chłodu tej zimy w nasz region
Prognozowany wstępnie trend średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie, bazując na okresie ref. 1991-2020 r. dla Polski na podstawie modelu ECMWF

W okresie meteorologicznej wiosny od marca do maja nad Polską dominować będą ciepłe, lecz nie skrajne masy powietrza. Średnie odchylenie temperatur od normy z lat 1991-2020 w tym czasie ma wynieść od 1 do 2°C.
Prognozowana ujemna anomalia opadów na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres ref.1991-2020 r.

Aura w kolejnych tygodniach zaskoczy. Pogoda na początku wiosny może negatywnie zaskakiwać pod kątem opadów
Prognozy wskazują, że już w marcu poczujemy pierwsze wiosenne epizody ze średnią dobową temperaturą powietrza w okolicach wiosny termicznej. Coraz częściej w formie epizodów temperatura osiągnie 10-18°C, natomiast w następnych miesiącach wiosny meteorologicznej mogą wystąpić dni z temperaturą powyżej 20°C. Jednak nie można wykluczyć chłodniejszych epizodów, w tym przymrozków, będą one krótkotrwałe. Niewykluczone, że zdarzą się też wiosenne epizody ze śniegiem.
Zobacz też: Nowa pogoda na cały marzec 2025. Blisko 20℃ czy siarczysty mróz i silne śnieżyce w Polsce?
Prognozowana anomalia opadów na okres od marca do maja 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Niewiele opadów na początku wiosny
Problemem może być sytuacja związana z częstotliwością i wysokością opadów wielkoskalowych i konwekcyjnych. Dlatego, że po bardzo suchych tygodniach zimowych, także w marcu i kwietniu opady będą raczej symboliczne. Jednak w wielu regionach Europy, w tym w Polsce, wysokość opadów deszczu i śniegu ma kształtować się w pobliżu średniej klimatologicznej lub poniżej niej. Jednak wraz z rosnącymi temperaturami powietrza i minimalną pokrywą śnieżną, może pojawić się ryzyko narastającej suszy wraz z nasilającym parowaniem wody z gleby po suchej i na ogół bezśnieżnej zimie.
Prognozowana anomalia opadów na maj 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Istotne zmiany w pogodzie pojawią się dopiero w maju. Wtedy nad Starym Kontynentem oczekiwana jest dominacja niżów i frontów atmosferycznych, co powinno przynieść obfitsze opady deszczu, niejednokrotnie w towarzystwie silnych burz. W ostatnim miesiącu meteorologicznej wiosny aktywność burzowa powinna być wyższa niż w marcu i kwietniu. Co należy podkreślić, że istnieje także ryzyko przymrozków poza górami w okolicach zimnych ogrodników. To może spowodować straty w rolnictwie.
Miejmy na uwadze, że predykcja ta jest wstępna i ogólnikowa. Zatem należy ją traktować jako orientacyjny zarys tego. Prognozowanie dokładnych wartości z dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC