Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Kolejna gorąca, burzowa noc w Polsce

We wtorek do Polski od zachodu wkroczył front okluzji. Jego bliskość, a także dość dobre wznoszenie oraz wysoka zawartość wilgoci w troposferze znów doprowadziły do rozwoju licznych burz w Polsce południowej i centralnej.

Noc przyniesie rozwój kolejnych burz nad Polską. Dodatkowo, to będzie kolejna noc, którą możemy spokojnie nazywać tropikalną. Temperatury w wielu regionach Polski centralnej, zachodniej i południowej przekroczą 20 stopni Celsjusza.

Najwyższych temperatur w nocy spodziewamy się w pasie od lubuskiego, przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę. Najchłodniej podczas nadchodzącej nocy będzie w górach, gdzie słupki rtęci spadną do 15 stopni powyżej zera.

Noc z wtorku na środę przyniesie rozwój dalszych burz nad krajem. Największe ryzyko rozwoju burz przypada na regiony południowe, centralne, a także częściowo zachodnie i wschodnie. Mapa z ostrzeżeniami przed występowaniem burz w nocy poniżej.

Synoptycy IMGW ostrzegają przede wszystkim przed bardzo intensywnym deszczem. Miejscami w Polsce spaść może nawet do 40-50mm wody na metr kwadratowy. Takie ilości wody niosą ze sobą ryzyka zalań i podtopień. Burze będą rozwijać się i żyć w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy z wtorku na środę burze powinny tracić na intensywności i zanikać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk