Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Kolejna wichura uderzy za kilka dni. Wiatr ponad 100 km/h. To nie będą spokojne Święta w pogodzie nad Polską

Kolejna wichura uderzy w Polskę. Wiatr ponad 100 km/h. Niebezpieczna pogoda


Od czwartku wieczór nad Polską szaleje dość silna wichura. Spowodowane jest to przechodzeniem blisko Polski głębokiego niżu Pia. Jednak o tym, że wichura przechodzi nad Polską piszą już dziś wszystkie możliwe portale pogodowe. Dlatego pójdźmy krok na przód i w drugiej części wpisu zapraszam na prognozę pogody na kilka dni w przód. Okazuje się, że niebezpieczna i dynamiczna aura ponownie panowała będzie w kraju jeszcze przed zakończeniem roku.

Wichura w regionie. Czym jest spowodowana?

Oczywiście na zadane pytanie odpowiedziałem częściowo we wstępie do wpisu. Nad Bałtykiem przemieszcza się głęboki niż pochodzenia atlantyckiego. Ciśnienie w jego centrum spadło nad Bałtykiem poniżej 960 hPa. Europejskie służby meteorologiczne zakwalifikowały niż jako orkan i nadały mu nazwę Pia.

Wichura w Polsce i w regionie. Sytuacja synoptyczna
Silna wichura nad Polską. Przyczyny

Powyżej mapa synoptyczna na piątek 22 grudnia. Niesamowity, rzadko spotykany nad Europą widok. Sytuacja spolaryzowała się. Na zachodzie Europy rozwinął się silny wyż z ciśnieniem wzrastającym do 1040 hPa. Od północy nad kontynent wdarł się wspominany Orkan i wpływa on na pogodę w całej północnej, wschodniej i południowo wschodniej części kontynentu. Pomiędzy tymi ośrodkami obserwujemy bardzo dużą różnicę ciśnienia. Linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu ułożone są bardzo blisko siebie. Oznacza to jedno. Nad Europą, w tym w Polsce szaleje silna wichura.

Potężna wichura szaleje nad Europą
Silna wichura szaleje nad Europą

Powyżej zestawienie dwudziestu miejsc w Europie, w których zanotowano najsilniejsze porywy wiatru podczas ostatniej doby. Większość z tych punktów pomiarowych położonych jest oczywiście w górach. Jednak przyznać należy i tak, że wichura nad Europą jest bardzo silna. Z ciekawości sprawdziłem, gdzie położone jest Alto Campoo. Z Map Google wynika mi, że to kurort narciarski położony w górach na północy Hiszpanii. Jeśli to nie pomyłka pomiaru (a pomiary na portalu Ogimet są pomiarami oficjalnymi) to w Europie zanotowaliśmy poryw wiatru ponad 250 km/h !

Silna wichura również w Polsce

Oczywiście nasz kraj również znajduje się w strefie znacznie podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z tym wichura nie omija również Polski.

Wichura szaleje nad Polską
Silna wichura również nad Polską

Powyżej 10 miejsc z najsilniejszym wiatrem w Polsce za ostatnią dobę. Na Śnieżce bardzo mocno wieje zawsze, dlatego taki wynik nie robi na mnie wielkiego znaczenia. Jednak już porywy wiatru ponad 100 km/h w Ustce, czy Kołobrzegu są jak najbardziej warte uwagi. Wiatr wiejący z taką siłą łamie drzewa i uszkadza linie energetyczne. Widzimy więc, że dzisiejsza wichura szalejąca nad Polską może jest lokalnie bardzo groźna. Przeczytaj również: Burze i śnieżyce przeszły nad Polską

To nie koniec groźnej pogody w tym roku

Silna wichura jaka szalała w naszym regionie z każdą godziną będzie słabnąć, choć wiatr pozostanie z nami praktycznie do końca roku. Okazuje się jednak, że w nasz region dotrze w tym roku jeszcze jeden głęboki niż. Spójrzmy na prognozę siły wiatru do końca roku.

Przed nami jeszcze jedna silna wichura w tym roku

Na początku powyższej animacji widzimy jak wichura szaleje w Europie w piątek i w sobotę. Strefa silnego wiatru rozciąga się od Wysp Brytyjskich przez Europę Centralną po Turcję (gdzie zresztą przechodzą bardzo silne burze). Burze pojawiają się również w Polsce, jednak nie o tym jest ten wpis. Na wstępie wpisu pisałem Wam, że przed nami jeszcze jednak silniejsza wichura. Wszystko wskazuje na to, że silny wiatr czeka nas jeszcze w Boże Narodzenie.

Silny wiatr w Boże Narodzenie nad Polską
Silny wiatr w Boże Narodzenie nad Polska

25 grudnia siła wiatru nad Polską znów zbliży się do granicy 100 km/h. Na Bałtyku znów silny sztorm uniemożliwiający żeglugę. Na nizinach w całym kraju wiało będzie znów bardzo mocno, choć obecne prognozy pogody wskazują, że nie powinna być to wichura aż tak silna jaka panowała w kraju przez ostatnią dobę. W drugi dzień Świąt pogoda w kraju powinna się uspokajać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk