Zgodnie z prognozami burze wystąpiły dziś na północy Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie we wtorek.
Jeszcze wczoraj niemal w całym kraju cieszyliśmy się iście wiosenną aurą. Na południu Polski temperatura przekroczyła nawet 21 °C, w drugiej części dnia wkroczył jednak front chłodny od północnego-zachodu i pogorszenie pogody zaczęło się od dzielnic zachodnich i północnych, w nocy z niedzieli na poniedziałek niekorzystna sytuacja pogodowa przesunęła się do centrum, jak i też dzielnic południowych i wschodnich.. Sprawcą tak silnego i krótkiego ocieplenie był niż o imieniu „IGOR”, który znad Wysp Brytyjskich przemieścił się przez Morze Północne w kierunku Skandynawii, gdzie wchodząc nad tą część Europy zaczął się wypełniać. Po jego wschodniej stronie zaciągane było bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarno-morskiego znad Morza Śródziemnego. Od zachodu zamykał go chłodny front z opadami.
Po krótkotrwałym ociepleniu dzisiaj jesteśmy już po chłodniejszej stronie frontu. W wielu miejscach występowały opady. Były to zarówno opady pochodzenia wielkoskalowego, jak i też konwekcyjnego. Te drugie obserwowane były zwłaszcza na zachodzie, północy i miejscami w centrum kraju. Konwekcja z przelotnymi opadami rozwijała się w środowisku istotnie wychłodzonej masy powietrza, jaka napłynęła za frontem chłodnym. Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) spadła nawet poniżej -30 °C. Zwłaszcza na obszarze północnej i zachodniej Polski. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą skutkował występowaniem niestabilności, co prowadziło do inicjacji zjawisk pochodzenia konwekcyjnego. Na zobrazowaniach satelitarnych, jak i też radarowych widoczne były liczne chmur Cumulonimbus, przynosząc miejscami opady opady atmosferyczne w różnej postaci, opadom krupy lodowej, miejscami gradu sprzyjała nisko położona izoterma zero stopni.
Niektóre chmury Cumulonimbus wypiętrzyły się na tyle wysoko, że były w stanie wygenerować wygenerować wyładowania atmosferyczne.
Szczególnie aktywna konwekcja obserwowana była na Pomorzu Zachodnim. Chmury Cumulonimbus obserwowane były z opadami także na samym Pomorzu, ale także na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.
Wyładowania zarejestrowane przez sieć detektorów Blitzortung na obszarze Polski w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące opady pochodzenia konwekcyjnego generowane przez komórki opadowe, wcześniej burzowe na obszarze Wielkopolski, ale także Kujaw i Pomorza Zachodniego i Pomorza.
Na południowym-wschodzie, wschodzie widoczne są opady związane z opisywaną we wcześniejszym wpisie falą na froncie, która rozwinęła się na pofalowanym froncie atmosferycznym. Warto zwrócić uwagę na to co dzieje się nad Oceanem Atlantyckim, rozbudowujący się wyż w skuteczny sposób blokuje prostą drogę do wędrówki niżów atlantycki do Europy. Niejako okalają one rozbudowujący się wyż w kierunku wschodnim. Ich trajektoria w najbliższych dniach przebiegać ma nad północną Skandynawią, ale także Morzem Barentsa. Tylko poszczególne strefy frontowe zahaczać mają nasz kraj, przynosząc niewiele opadów.
Analiza synoptyczna DWD na dzień 18 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Co czeka nas w pogodzie we wtorek?
We wtorek na przeważającym obszarze Polski czeka nas duża stabilizacja pogody. Cały kraj znajdzie się pod wpływem umacniającego się wyżu o imieniu „HANNELROE”. Antycyklon ten główny swój ośrodek ma w rejonie Wysp Azorskich, natomiast na przedłużeniu klina utworzy się nowe centrum wyżowe, które przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie otrzymał imię „HANNELROE”. Jutro niemal w całym kraju bez opadów i z dodatnią temperaturą w ciągu dnia, nocami zwłaszcza w najbliższych dniach należy spodziewać się niewielkich przymrozków.
Sytuacja synoptyczna na dzień 19 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska pod wpływem umacniającego się wyżu, który w kolejnych dniach przybrać może nawet formę walu wysokiego ciśnienia, skutecznie odcinając drogę atlantyckim niżom i zmuszając ich do wędrówki północną częścią kontynentu europejskiego i Morzem Barentsa.
Prognoza pogody na 19 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Noc z wtorku na środę na sporym obszarze Polski przynieść może przymrozki. Sprzyjać ma temu sytuacja synoptyczna, objawiająca się napływem stosunkowo chłodnej masy powietrza, niewielkie, bądź umiarkowane zachmurzenie i słaby wiatr. W takich warunkach w skuteczny sposób dochodzi do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej.
Prognoza pogody na noc z wtorku na środę dla Polski (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC