„Kopuła ciepła” pojawi się w pierwszej dekadzie października w Polsce. Oczekiwana jest gwałtowna zmiana warunków pogodowych. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze odsłony modeli numerycznych.
„Kopuła ciepła” w drugiej części mijającego tygodnia. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 2 metrach przez model GFS na 10 dni . Nie można wykluczyć, że wartości okażą się wyższe od prognozowanych o kilka stopni
Nadciąga silne ocieplenie do Polski. Pojawi się kilka dni złotej polskiej jesieni w kraju
Przed nami duża zmiana pogody. Koniec września i początek października przynosi w Polsce niżową pogodę. Nie brakuje opadów, silnego wiatru, a miejscami również lokalnych burz, o których pisaliśmy w dzisiejszej prognozie pogody na 3 października 2022. Temperatura na początku 10 miesiąca roku jest charakterystyczna dla jesieni termicznej. Oscyluje ona na ogół w okolicach normy wieloletniej, bądź nieznacznie poniżej normy klimatycznej. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie, które rozpoczną się już we wtorek. Pogoda poprawi się jednak w całej Polsce dopiero 5 października 2022, gdy w naszej części Starego Kontynentu pojawi się wyż baryczny. Antycyklon zablokuje na kilka dni cyrkulacje strefowa. Niże dalej mają kształtować warunki pogodowe na północy i wschodzie. Południe ma być na ogół w zasięgu rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia. Nad Polskę sięgnie tzw. „kopuła ciepła” spowodowana napływem cieplejszego powietrza z zachodu, południowego – zachodu.
„Kopuła ciepła nad Polska”. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznych 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Północna i wschodnia część Europejskiego Obszaru Synoptycznego w tym czasie ma być pod wpływem niżów barycznych. Cyklony psujące pogodę na przełomie września i na początku października ustąpią miejsca układowymi wysokiego ciśnienia o imieniu Timeo. Centrum tego antycyklonu przesunie się znad Europy Zachodniej w kierunku południowej części Starego Kontynentu. Zacznie on również kształtować warunki pogodowe w Polsce. „Kopuła ciepła” więc pojawi się nad Polską, przynosząc jeszcze w pierwszej dekadzie 10 miesiąca roku, złotą polską jesień.
Prognoza pola ciśnienia na 6.10.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
„Kopuła ciepła” od 5 października 2022 nad Polską
Zmiana warunków pogodowych rozpocznie się na przeważającym obszarze Polski, 5 października 2022. Opady atmosferyczne odsuną się z naszej części Europy. Pojawi się więcej chwil ze Słońcem. Na niebie obecne będą głównie chmury piętra średniego i wysokiego. Termometry pokażą na przeważającym obszarze Polski od 15°C do 21°C. Najwyższe wartości na termometrach wskażą na zachodzie i południowym-zachodzie naszego kraju i mogą okazać się wyższe od prognozowanych przez modele. Natomiast najniższe na północnym-wschodzie oraz w rejonach podgórskich. Zachęcamy do zapoznania się z naszą prognozą pogody na 5 dni.
„Kopuła ciepła” w prognozach. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza przez model GFS na 5 października 2022 dla Polski
Temperatura powinna przekroczyć 20 stopni
Druga połowa bieżącego tygodnia przyniesie w Polsce na ogół wartości powyżej normy wieloletniej. Najwyższe wartości odnotowane zostaną na stacjach pomiarowych w zachodniej i południowej części naszego kraju. Temperatura w czwartek, 6 października 2022 sięgnie nawet 20°C/22°C. Wyż baryczny zapewni dużo chwil ze Słońcem. Zanikające słabe opady deszczu są możliwe na wschodzie i południu. Wystąpi wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Obszar rozpogodzeń rozszerzać ma się od zachodu, północnego-zachodu.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 6 października 2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Wyż baryczny ustabilizuje warunki pogodowe na kilka dni w Polsce
Korzystnie wyglądają modeli numerycznych na koniec bieżącego tygodnia, kiedy to wpływ na pogodę będzie mieć wyż. Bardzo ciepło jak na październik ma być, 7 października 2022, ale także w drugi weekend mijającego miesiąca. Będziemy w tym czasie w rozległym polu podwyższonego ciśnienia, nie zabraknie chwil ze Słońcem. Jednak nocami w drugiej części tygodnia możliwe są lokalne mgły i zamglenia oraz niskie chmury, które rozpraszać mają się po wschodzie słońca wraz ze wzrostem temperatury i prędkości wiatru. Na początku weekendu najlepsze warunki pogodowe mają panować w południowej i wschodniej części kraju.
Zmiany w pogodzie pod koniec 1 dekady października
Aczkolwiek nad Europą i obszarami przyległymi obserwować będziemy zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału. W okolicach 8/9 października 2022 powinien nasunąć się od północnego-zachodu front o charakterze chłodnym, który zepsuje pogodę, mogą pojawić się opady, silniejszy wiatr, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Jeśli prognozy się sprawdzą, to na początku drugiej dekady miesiąca powrócimy do cyrkulacji strefowej atmosfery, częściej pojawią się opady, silny wiatr, a nawet lokalne burze. Warunki pogodowe okażą się zmienne, temperatury także wyraźnie spadną, chociaż okresami w ciepłych wycinkach niżów mogą docierać kolejne krótkotrwałe porcje cieplejszego powietrza z południa, co może prowadzić do krótkiego wzrostu temperatury do wartości powyżej normy.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 7 października 2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Prognoza pola ciśnienia na 7 października 2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Bardzo wysokie temperatury jak na październik wystąpić mogą w sobotę, 8 października 2022 na południu i wschodzie, gdzie temperatura może przekroczyć 20°C/23°C. Od północnego-zachodu może zacząć jednak wkraczać w tym okresie front chłodny z opadami atmosferycznymi.
Prognozowana wstępnie temperatura na 2 m, 8 października 2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Reasumując, przed nami krótka poprawa pogody za sprawą nasunięcia się wyżu do naszej części Europy. Najcieplej ma być w okresie od środy do soboty. Niewykluczone, że w niedzielę, bądź przyszły poniedziałek zrobi się chłodniej w całym kraju. Na termometrach w drugiej części mijającego tygodnia możemy zobaczyć nawet 17°C/22°C, być może nawet 23°C, pod warunkiem, że pojawi się dużo chwil ze Słońcem w południowej części Polski. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC