W kolejnych godzinach Polska znajdzie się pod wpływem niżu górnego, który wkrótce zacznie docierać do Polski. Prognozowana jest rozwój burz.
Sytuacja synoptyczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym nie uległa większej zmianie. Nad północną oraz wschodnią częścią Starego Kontynentu ulokowane są układy wysokiego ciśnienia, natomiast na południu i na zachód od Polski ulokowane są niże. Sprzyja to adwekcji cieplejszego powietrza z południa i południowego wschodu Europy. Zmniejszyła się różnica ciśnienia pomiędzy wschodem, a zachodem dlatego w kraju słabiej wieje. Popołudniu w sobotę zacznie wkraczać do południowych dzielnic niż górny wraz ze strefą zachmurzenia, szczególnie po jego wschodniej stronie wystąpią korzystne warunki do powstania burz. Prognozowana jest silna dywergencja pola wiatru w środkowych warstwach troposfery, co może sprzyjać intensyfikacji zjawisk pochodzenia konwekcyjnego. Wyliczana jest przez modele niewielka chwiejność termodynamiczna od 200 J/kg do 300 J/kg. Pewnym jednak czynnikiem ograniczający potencjał może być duże zachmurzenie w obrębie tego niewielkiego niżu. Burze być może wystąpią w godzinach popołudniowych, zwłaszcza w pasie od Dolnego Ślaska po woj. świętokrzyskie i małopolskie. Wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę na południowym wschodzie i południu prognozowane są również opady wielkoskalowe. Na skutek oddziaływania silnego wymuszania wznoszenia powietrza, może również dojść do rozwoju kilku słabych burz, które będą wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych.
Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa i temperatura na tej wysokości na dzień 6 kwietnia 2019 r. 12 UTC, poniżej 18 UTC, następnie 21 UTC oraz 7 kwietnia 2019 r. 00 UTC i 06 UTC.
Prognozowane silne pole dywergencji w środkowych warstwach troposfery w obrębie niżu górnego, zwłaszcza po jego wschodniej stronie, tam też jest największe ryzyko burz.
Prognozowany obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny
Położenie opadów i burz pod adresem poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC