Kulminacja wysokich temperatur na obszarze województwa lubelskiego. Na horyzoncie widać jednak ochłodzenie

Kulminacja wysokich temperatur przed nami. W piątek ostatni dzień upału. 

Dzisiaj Polska znajduje pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową ulokowaną na zachód od naszego kraju a wyżem znad wschodniej Europy. Dociera do nas coraz cieplejsze powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu.

W środę wschodnia połowa kraju pozostaje na skraju wyżu znad pogranicza rosyjsko-białoruskiego, co zapewni nam przyjemną, ale gorącą aurę.

Termometry w środę wskażą od 29°C do 31°C. Zachmurzenie małe, głównie piętra wysokiego. Wiać ma przyjemny południowy wiatr. Średnia prędkość około 15 km/h, natomiast w porywach do 25 km/h. Nigdzie nie będzie padać.

W nocy z czwartku na piątek temperatura wyniesie od 17°C do 19°C. Wiatr słaby w porywach do 15 km/h z południowych kierunków. Będzie bezchmurnie.

Czwartkowy dzień ma być kontynuacją upalnej aury ze środy. Na termometrach zobaczymy od 29°C do 33°C. Zachmurzenie małe, głównie piętra niskiego w postaci chmur pięknej pogody Cumulus. Nigdzie nie będzie padać. Silniej powieje na skutek narastającego gradientu barycznego i ogrzewania podłoża. Średnia prędkość z południa 15 km/h w porywach do 40 km/h.

Noc z czwartku na piątek ma być tropikalna. Temperatura wyniesie od 17°C do 21°C. Będzie bezchmurnie. Wiać ma silniejszy wiatr z południowych kierunków do 25 km/h.

Piątek będzie ostatnim dniem, gdy termometry w regionie pokażą ponad 30°C. Temperatura będzie w przedziale od 29°C do 34°C.

Najprawdopodobniej późnym popołudniem, bądź pod wieczór pojawią się burze. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się zatoka niżowa, w której położony będzie front chłodny z tendencją do falowania. Poprzedzać ma go strefa zbieżności wiatru, na której powstaną burze. Wygląda na to, że największe szanse na zjawiska burzowe będą mieć mieszkańcy zachodniej części województwa lubelskiego. Chmury Cumulonimbus pojawić mogą się jednak na pozostałym obszarze regionu. Do omawianego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy modeli mogą ulegać zmianom.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ.

 

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-dla-miast/