Lato nadciąga do Polski. Temperatury do 33 stopni. Niestety pogoda może być niszcząca

Przeglądając prognozy pogody na najbliższe dni mam mieszane uczucia. Z jednej strony do kraju zawita lato w pełni. Temperatury powędrują do góry. Jednak mój uśmiech mącą burze i nawałnice, które lokalnie mogą być w Polsce bardzo groźne.

Lato w Polsce. Sytuacja synoptyczna

Na początek sprawdźmy czemu zawdzięczali będziemy pozytywną stronę pogody w najbliższych dniach. Sprawdźmy, dlaczego wychodząc na świeże powietrze poczujemy lato w najgorętszym, zwrotnikowym wydaniu.

Układ baryczny sprzyja, by lato zawitało to Polski
Lato zawita w region. Sprzyjający układ baryczny

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną dla Europy na noc z wtorku na środę. Widzimy, że w regionie Półwyspu Iberyjskiego znajduje się niż. Powoduje on napływ gorących mas powietrza znad północnej Afryki do Europy. W tej cyrkulacji mas dobitnie pomaga wyż z centrum w okolicach Rumunii i Bułgarii. Taki rozkład baryczny powoduje, że do Europy z południa szerokim strumieniem płynie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza.

Gorące masy powietrza nad Polską. Lato w pełni
Termiczne lato w Europie. Napływ zwrotnikowych, gorących mas powietrza

Na powyższej mapie pomarańczowe i czerwone kolory oznaczają bardzo gorące powietrze o cechach zwrotnikowych. Widzimy, że w najbliższych godzinach do Europy Centralnej, w tym Polski napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze z południa. Przyczyni się to do tego, że poczujemy termiczne lato w najgorętszym wydaniu. I od temperatur powietrza zacznijmy.

Termiczne lato w kolejnych dniach w regionie

Podczas gdy pod koniec ubiegłego tygodnia były w kraju miejsca, w których termometry wskazywały 12-14 stopni, w środę w Polsce pojawi się silny upał. Gorąco zrobi się już we wtorek, jednak temperatury jeszcze nie przekroczą 30 stopni.

Wysokie wartości temperatury we wtorek w Polsce
Wtorek będzie dniem gorącym w Polsce

Tylko na północy kraju we wtorek poniżej 25 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury zanotujemy na południu i południowym wschodzie, gdzie termometry pokażą nawet 28 stopni Celsjusza. Gorące lato wtargnie do nas w środę, kiedy to będziemy mogli mówić o pełnoprawnym upale. W wielu regionach Polski temperatury przekroczą 30 stopni. Najnowsze wyliczenia niemieckiego modelu ICON-EU mówią nawet o temperaturach rzędu 34 stopni Celsjusza !

Środa przyniesie upał w Polsce
Upał w Polsce w środę 19 czerwca

Równie wysokie temperatury pojawią się w Polsce jeszcze w piątek. Dlaczego w czwartek zrobi się chłodniej? Niestety musimy przejść do tej gorszej strony prognozy pogody na najbliższe dni. Lato to nie tylko upał, ale również burze. Przy tak wysokich temperaturach, niestety zjawiska pogodowe mogą być lokalnie niszczące.

Pogoda w najbliższych dniach może być niszcząca

Nadal uważam, że to jeszcze nie czas, by straszyć niszczącymi nawałnicami konkretne regiony Polski. To dlatego, że zjawiska burzowe są jak wiemy zjawiskami lokalnymi. Dodatkowo, na miejsce i czas ich występowania wpływa wiele czynników, jak położenie frontu w odpowiednim momencie doby, czy warunków dogodnych na powstanie lokalnych zbieżności wiatru. Prognozy wciąż nie są stabilne pod kątem czasu, w jakim front atmosferyczny wkroczy do Polski w środę. Tym bardziej, nie jest pewnym, jak ułoży się scenariusz pogodowy w końcówce tygodnia.

Lato to upał, ale i nawałnice
Lato przyniesie nie tylko wysokie temperatury. Możliwe są nawałnice

Powyżej aktualna prognoza opadów na piątkowy wieczór. Widzimy, że model widzi przejście nad Polską rozległego układu burzowego w formie MCS. Jednak powtórzę, na ten moment jest zbyt wcześnie, by ostrzegać konkretne regiony przed niszczącą pogodą. Na ten moment, w poniedziałkowe popołudnie mogę ostrzec jedynie, że lato prawdopodobnie pokaże również groźne oblicze. Zwracamy szczególną uwagę na prognozy na okres od wtorku wieczór do nocy z środy na czwartek oraz na okres od piątku od południa do soboty. Oczywiście zachęcam do śledzenia naszych prognoz. Na bieżąco będziemy informowali o aktualizacjach prognoz dotyczących nie tylko temperatury, ale i burz.