Lato wraca do Polski. Na termometrach zobaczymy ponad 30°C

Po chłodniejszym okresie synoptycznym do Polski wraca cieplejsze powietrze. Nieczęsto zdarza się, że do naszej części Europy na przełomie czerwca i lipca dociera powietrze arktyczne z północy. W tym przypadku sprzyjał temu specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Nad Skandynawią ulokował się wyż, natomiast na wschód od Polski niż. Na wyższych poziomach troposfery dobrze widoczna była długa fala górna rozciągająca się z północy na południe.

Kierunki napływu na poszczególnych wysokościach izobarycznych dla miasta Warszawa w dniu 1.07.2018 r. godzina 12 UTC.

Od wtorku coraz cieplej

Dzisiaj spory obszar Polski pozostanie jeszcze na skraju niżu znad pogranicza białorusko-rosyjsko-litewskiego. Powoli zmianie ulegać ma kierunek przepływu mas powietrza na zachodni, południowo-zachodni. Tylko na krańcach północno-wschodnich może popadać, gdzie zaznaczać ma się jeszcze wpływ wypełniającego niżu.

Będzie cieplej. Na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą około 20°C, w zachodniej części kraju nawet 24°C – 26°C. Najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, tutaj temperatura wyniesie od 14°C do 18°C.

Prognoza temperatury powietrza na wtorek

Cieplejsza środa

W środę na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą ponad 20°C. Nasz kraj znajdzie się w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Na zachodzie zrobi się gorąco, tam temperatura wyniesie od 27°C do 30°C. Nigdzie nie będzie padać, przeważnie pojawią się słabo rozbudowane chmury Cumulus.

Prognoza temperatury na 2 m n.p.g w środę

Gorący czwartek

W tym dniu na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą ponad 25°C. Na zachodzie znów możliwe 29°C – 32°C. Istnieje niskie ryzyko burz w polskich górach oraz pod wieczór na zachodzie kraju. Na ogół bez opadów.

Stopniowe ochłodzenie w piątek

Czeka nas w tym dniu stopniowe ochłodzenie. Na zachodzie kraju termometry wskażą poniżej 20°C. Ciepło będzie jeszcze w pasie dzielnic centralnych, południowych i wschodnich. Lokalnie mogą powstać burze, zwłaszcza we wschodniej, południowej i centralnej części kraju. Prognozy te jednak mogą ulegać zmianom.

Temperatura w piątek model GFS

Niewielkie ocieplenie na weekend

W weekend w wielu miejscach termometry pokażą ponad 20°C. Jednak na upał nie mamy co liczyć.