Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Linia szkwału nad Polską. Niszcząca burza MCS. Wiatr >100 km/h, grad 2-4 cm. Możliwe bow echo

Burza MCS sunie przez Polskę piątek 23 czerwca


Od kilku dni informujemy, że piątek przyniesie bardzo groźną pogodę w Polsce. Zgodnie z prognozami w nocy z czwartku na piątek do kraju wkroczyła burza. Układ burzowy dotarł do Polski w formie dobrze zorganizowanego układu MCS.

Prognozy okazały się trafne. Burza w formie MCS wtargnęła do Polski

Nie to, że się chwalimy, jednak wydane prognozy pogody dotyczące nocy z czwartku na piątek okazały się trafne. Słowa pochwały należą się synoptykom IMGW oraz kolegom z Polskich Łowców Burz. Jedni i drudzy wydali bardzo trafne prognozy, już od kilkudziesięciu godzin przestrzegając, że mieszkańców zachodu Polski czeka groźna noc w tym burza w formie MCS. Obecnie (4.30 rano) wygląda to tak.

Burza MCS uderzyła w Polskę
Burza w formie MCS sunie przez Polskę

Przez Pomorze Zachodniej oraz północ Wielkopolski przemieszcza się wygasły już pod względem aktywności układ MCS. Generuje on nawalne opady deszczu i lokalnie gradu. Taka burza jest bardzo niebezpieczna pod względem wyładowań atmosferycznych. Podczas gdy zdaje się być już nieaktywna elektrycznie, co kilka minut dochodzi do wyładowania. Najczęściej jest to wyładowanie o typie dodatnim, przenoszące potężną energię elektryczną. Ten układ zmierza nad Kujawy, a następnie Pomorze, jednak z każdą godziną powinien tracić na aktywności.

Burza w formie MCS. Jakie miasta stoją na jej drodze?

Na początek sprawdźmy jak burza wkroczyła na terytorium Polski. Ponieważ to już w Polsce burza wykształciła linię szkwału, dlatego sprawdźmy na animacji jak ta formowała się nad naszym krajem

Burza wykształciła linię szkwału

Podczas gdy wieczór był w Polsce spokojny (pojawił się pierwszy hejt, że prognozy są nietrafne), około północy na Pomorze Zachodnie wkroczyła pierwsza burza w formie wytracającego na sile MCS. Jednak to co najgroźniejsze dziać zaczęło się około 2 w nocy. Od południowego zachodu na Dolny Śląsk wkroczył kolejny, tym razem już aktywny elektrycznie układ MCS. Co gorsza na wschodzie Dolnego Śląska burza zaczęła formować się w strukturę liniową. Już o godzinie 3 nad ranem mieliśmy do czynienia z linią szkwału. W takiej formie burza uderzyła między innymi we Wrocław, gdzie z pewnością mamy do czynienia ze szkodami.

Linia szkwału na Dolnym Śląsku
Linia szkwału na Dolnym Śląsku

Niestety, obecnie (mamy już kilka minut przed 5 rano) dochodzi do rozwoju kolejnych burz na południu Dolnego Śląska oraz na Opolszczyźnie. Wszystko wskazuje na to, że burze te połączą się z powyższą strukturą tworząc rozległą linie szkwału. Dodatkowo burza charakteryzować zaczyna się wybrzuszeniem w formie łuku. Czyżby w najbliższym czasie w pasie od południa Wielkopolski po Śląsk utworzyła się rozległa struktura bow echo?

W każdym razie, w najbliższych godzinach zagrożone bardzo groźną pogodą są miasta, miasteczka i wsie w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. Za około godzinę, półtorej burza ta dotrze nad Kujawy, Ziemię Łódzką i Śląsk. Nie wymieniam tu zagrożonych miast ponieważ burza ta jest rozległa i dobrze zorganizowana. Dotknie całego wymienionego obszaru. Głównym zagrożeniem są nawalne, długotrwałe opady deszczu. Lokalnie układ MCS generuje opady gradu nawet do 4 cm. Bardzo dużym zagrożeniem jest bardzo silny wiatr, który na czele burzy może przekraczać 100 km/h. Pozycję MCS sprawdzać możecie w tym miejscu.

Piątek przyniesie bardzo groźną pogodę w kraju

Z rana wydamy odpowiednie prognozy pogody na dzisiejszy dzień. Nie chcąc Was straszyć, ale pogoda w piątek będzie nad Polską bardzo niebezpieczna. Czekają nas nawałnice w formie zarówno superkomórek burzowych, jak i w kolejnych godzinach również MCS. Wydaje mi się, że burza w formie MCS, która w nocy wtargnęła nad Polskę wytraci swą aktywność w centrum kraju około 9-10 rano. Oczywiście na jej miejsce powstaną kolejne burze nad Polską. Jednak MCS to zawsze dość nieobliczalne zjawisko. Będziemy informowali Was na bieżąco. Bezpiecznego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk