Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Padnie 50 stopni. Makabryczny upał w kolejnych dniach sierpnia. Fala upałów w Polsce

Silny upał w sierpniu w Polsce. Fala upałów. Ile potrwa?


Dawno nie patrzyłem na mapy temperatur z Bliskiego Wschodu. Tymczasem upał w tym regionie osiąga apogeum. W dzisiejszym wpisie opiszę pogodę tą sytuację, a w drugiej połowie publikacji wrócimy do Polski, ponieważ tutaj rozpoczyna się fala upałów.

Bardzo silny upał na Bliskim Wschodzie

Na Bliski Wschód napływa bardzo gorące powietrze zwrotnikowe. Są to obecnie najgorętsze masy powietrzna na całej naszej planecie. Przekłada się to oczywiście na bardzo wysokie wartości temperatury.

Silny upał na Bliskim Wschodzie
Potężny upał na Bliskim Wschodzie

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień. Widzimy, że zostaną przekroczone wartości temperatury na poziomie 50 stopni Celsjusza. Jeśli upał w Europie przekracza 40 stopni Celsjusza mówimy już o upale silnym. Tutaj mamy więc do czynienia ze zjawiskiem wręcz ekstremalnym. Większość z nas, mieszkańców Europy nie byłaby w stanie bytować w tak wysokich temperaturach.

Najsilniejszy upał panuje w Iraku
Potężny upał panuje w Iraku

Powyżej wykaz 10 miejsc z najwyższą temperaturą dla Azji. Aż 9 z 10 pozycji to stacje położone w Iraku. Kraj ten jest obecnie najgorętszym regionem na całej naszej planecie. Oczywiście kolejne dni sierpnia nie przyniosą większych zmian i nadal to w tym regionie upał będzie najsilniejszy. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na jesień

Upał rozlewa się również po Europie

Lato w swej gorącej wersji powróciło również do wielu zakątków naszego kontynentu. Obecnie najwyższe temperatury panują na południu Europy, gdzie termometry wskazują nawet 37-38 stopni Celsjusza (Sardynia).

Silny upał panuje również w Europie
Silny upał panuje również w Europie

Najcieplejszymi obecnie regionami Europy są Turcja, Hiszpania oraz południe Włoch. Tutaj na termometrach jest blisko czterdziestek. Z każdym dniem gorące masy powietrza będą wędrowały na północ. W kolejnych dniach upał ogarnie również Francję, Niemcy, Czechy oraz oczywiście Polskę. Temperatury powietrza nie będą oczywiście aż tak wysokie jak na Bliskim Wschodzie, jednak prognozy temperatury choćby dla Polski naprawdę robią wrażenie.

Przed nami gorący okres w Polsce

Trzydziestki na termometrach pojawiły się na zachodzie Polski już w sobotę. Dlatego falę upałów oficjalnie możemy w kraju liczyć już od początku weekendu. Sprawdźmy więc co czeka nas w kolejnych dniach jeśli chodzi o temperatury powietrza.

Upał w Polsce. Na jak długo z nami pozostanie?

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Polski na kolejny tydzień. Dlaczego akurat na tydzień? Dlatego, że upał zostanie z nami prawdopodobnie do przyszłego weekendu. Choć nie jest to wcale jeszcze takie pewne, ponieważ najnowsze aktualizacje przesuwają falę upałów o kolejne dni sierpnia (poniedziałek 21 sierpnia, czy nawet wtorek 22 sierpnia). O tym jak długo fala upałów pozostanie z nami w kraju informował będę w kolejnych dniach przyszłego tygodnia. Pewnym jest jednak, że cały przyszły tydzień przyniesie nam bardzo wysokie temperatury powietrza. Lokalnie upał w Polsce będzie jak na nasze warunki dość ekstremalny.

Bardzo ciepło zrobi się w Polsce w kolejnych dniach
Wysokie temperatury w Polsce

Już od poniedziałku napływać do nas zaczną bardzo ciepłe, zwrotnikowe masy powietrza z południa kontynentu. Jednak to w środku nadchodzącego tygodnia upał w Polce będzie najsilniejszy. W dniach od środy do piątku termometry w wielu miejscach Polski wskazywać mogą nawet do 35-36 stopni Celsjusza. Lokalnie wartości temperatury mogą być jeszcze około stopień wyższe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk