Mamy pogodę na całą wiosnę 2025 dla Polski. Wczesny upał powyżej 30℃ czy późne przymrozki i śnieżyce oraz burze? Prognozy są jednoznaczne

Pogoda na całą wiosnę 2025 r. pokazuje jasny trend dla Polski. Sprawdzamy, co widzą modele sezonowe.

Z prognoz klimatycznych wynika, że rozpoczynająca się wiosna 2025 r. może zaskoczyć nas często temperaturami wyższymi od normy klimatycznej. Jednak nie wyklucza to całkowicie krótkotrwałych epizodów z napływem mas arktycznych i opadów śniegu nawet w kwietniu. Aczkolwiek w tym sezonie prognozowane są na ogół wartości wyższe od normy wieloletniej. Korzystnie zapowiadają się także częstsze opady w formie oraz burze, które mogą złagodzić problem suszy po wyjątkowo suchej i bezśnieżnej zimie. Zerknijmy więc, jak wyglądają prognozy do czerwca.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od kwietnia do czerwca 2025 r. według modelu CFSv2

pogoda na wiosnę pokazuje ciepły trend
Pogoda na wiosnę 2025 r. obrazuje trend z modelu CFS

Pogoda wiosną zaskoczy w naszej części Europy

Według najnowszych prognoz, tegoroczna wiosna zapowiada się ciepła. Jednak w drugim miesiącu meteorologicznej wiosny, czyli kwietniu prawdopodobne będą sporadyczne ochłodzenia i przymrozki. Prognozowane są także częstsze opady deszczu, natomiast w południowej, zachodniej, wschodniej części kraju kwiecień może być wyjątkowo mokry. Na pozostałym obszarze wysokość opadów może zawierać się w normie wieloletniej bądź nieznacznie powyżej. Natomiast w kolejnych miesiącach częstsze deszcze powinny występować regularnie także w innych rejonach Polski. Musimy brać pod uwagę fakt, że prognozy klimatyczne mogą ulec zmianom i stanowią jedynie wstępny i niepewny obraz przyszłego trendu pogodowego. Z prognoz sezonowych nie dowiemy się dokładnie jaka będzie temperatura w poszczególnych tygodniach.

Spodziewana anomalia temperatury powietrza na okres od kwietnia do czerwca 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Będzie więcej padać w trzeciej dekadzie marca 2025

Należy podkreślić, że pierwsza dekada w Polsce była najcieplejsza od początku roku, gdy to temperatura sięgała nawet 20-23℃. Najcieplej było w zasięgu zjawisk fenowych w pasie południowym. Jednak w drugiej połowie mijającego tygodnia zaczęły występować częstsze opady deszczu i okresowo śniegu, zabielając krajobrazy także poza górami. Miejscami spadło nawet 5-10 cm białego puchu, lecz jest to tylko krótki epizod zimowy i śnieg w większości szybko się stopi. Musimy mieć na uwadze, że rozpoczynający się nowy tydzień przyniesie względnie niskie temperatury z wartościami w ciągu dnia poniżej 10°C, natomiast nocami i w godzinach porannych niczym nadzwyczajnym nie będą ujemne wartości na termometrach. Opady stopniowo będą zanikać, bo wpływ będzie miał silny antycyklon.

Modele pogodowe wskazują, że zmiana pogody ma nastąpić w trzeciej dekadzie marca, kiedy to temperatury mają wyraźnie wzrosnąć, osiągając nawet 16-20°C. Na początku tej zmiany możemy liczyć na dużo słonecznych chwil. Jednak w okolicach weekendu i w przyszłym tygodniu pojawią się częstsze chmury i deszcze oraz silniejszy wiatr. Wkroczymy najprawdopodobniej w wilgotniejszy okres synoptyczny.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Ostatni tydzień zimy. Sprawdź co dalej z pogodą w marcu

Pogoda na wiosnę 2025 r. Spodziewana anomalia opadów na okres od kwietnia do czerwca 2025 r. według modelu CFS

pogoda na wiosnę 2025 r.
Pogoda na wiosnę 2025 r. według CFS

Prognozy sezonowe zaskakują na ciepłą porę roku

Ciepła pora roku, czyli wiosna może przynieść spore zaskoczenie, zgodnie z najnowszymi prognozami pogody. W okresie od kwietnia do czerwca w Polsce przewidywana jest wyższa średnia temperatura niż zwykle. W kwietniu różnica będzie niewielka, wynosząca maksymalnie 0.75-2.5°C w porównaniu do lat 1991-2020. Ma to związek z prognozowanymi chłodniejszymi epizodami, w tym przymrozków, które mogą występować głównie w pierwszej połowie kwietnia i adwekcją mas arktycznych. Najprawdopodobniej w maju nieuniknione są też zjawiska „Zimnych Ogrodników”.

Pogoda na wiosnę 2025 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda wiosną według modelu CanSIPS
Pogoda wiosną 2025 r. według modelu CanSIPS wskazuje na ciepły trend pogodowy

Jest trend pogodowy na całą wiosnę 2025 r.

Natomiast w kwietniu i maju temperatura w Polsce ma być wyższa o średnio 2-3°C powyżej normy. Natomiast, jeśli nie zawiodą nas prognozy modeli klimatycznych, w tym okresie regularnie będziemy doświadczać wysokich temperatur. Jednak w ciągu dnia temperatura często będzie wynosić 20-25°C, a możliwe są również dni, kiedy termometry pokażą 30-32°C. Epizody ochłodzenia mają być raczej krótkotrwałe. Wiosna zapowiada się ciepła, a fale chłodu mogą występować głównie w kwietniu i okresowo w maju w formie zimnych ogrodników przy napływie przejściowych mas arktycznych.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyca i mróz poniżej -15℃, potem nawet 20℃ w Polsce

Istnieje podwyższone prawdopodobieństwo, że zwiększona częstotliwość i wysokość opadów pod koniec mijającego miesiąca zwiastuje wilgotniejsze tygodnie. Natomiast w kwietniu deszcze będą częstsze na południu, zachodzie i wschodzie, w maju na zachodzie i w centrum oraz południu, a w czerwcu na większości obszaru kraju i będą mieć głównie charakter burzowy. Dlatego najprawdopodobniej w związku z tym wiosną unikniemy długotrwałych okresów suchych, takich jak miało to miejsce w lutym.

Będą jeszcze zimowe akcenty w kwietniu i wiosenne burze w Polsce

Dodatkowo w drugim miesiącu meteorologicznej wiosny, czyli kwietniu, gdy mogą wystąpić epizody ochłodzenia, prawdopodobne są opady deszczu ze śniegiem, krupa śnieżna, a nawet mokry i ciężki śnieg. Krótkotrwałe zabielenia krajobrazów na nizinach są prawdopodobne, ale powinny być rzadsze niż w marcu. Z biegiem czasu opady będą ograniczać się głównie do deszczu, a w drugiej połowie miesiąca mogą mu towarzyszyć częstsze wiosenne burze.

Miejmy na uwadze, że opisywana prognoza sezonowa ma charakter ogólny i orientacyjny, a jej trend może się zmieniać w miarę kolejnych aktualizacji modeli z Europy i Ameryki Północnej. Dlatego powinna być traktowana jedynie jako wstępna zapowiedź możliwych warunków pogodowych. Wkrótce podamy nowe informacje pogodowe.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC