Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał >45 stopni pierwszy raz w tym roku. Wysokie temperatury wrócą do Polski

Upał staje się morderczy. Temperatura wzrośnie do 46 stopni

Mamy końcówkę pierwszej dekady maja. Tymczasem na naszej półkuli już pojawił się upał, który jest morderczy. Oczywiście to daleko od Polski, jednak nie zmienia to faktu, że temperatury ponad 45 stopni Celsjusza mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi. Sprawdźmy gdzie pogoda przynosi tak wysokie temperatury. W drugiej części wpisu sprawdzimy prognozy pogody dla Polski i regionu. Sprawdzimy kiedy u nas również zrobi się bardzo ciepło.

Upał staje się morderczy. Taka temperatura pierwszy raz w tym roku

W pierwszej części wpisu zajmiemy się temperaturą, jaka w nadchodzącym tygodniu wystąpi w Indiach. Zainteresowałem się tematem dlatego, że upał stał się w tym regionie bardzo silny. Wiele wskazuje na to, że pierwszy raz w 2023 na południu Azji temperatura przekroczy wartość 45 stopni Celsjusza. Owszem, od początku maja tak wysokie temperatury występują w Afryce, w bezpośredniej strefie równikowej. Jednak tak daleko na północ od równika w tym roku jeszcze nie było. Na początek zobaczmy najwyższe temperatury w Azji za ostatnią dobę.

Bardzo silny upał w Azji
Upał w Azji silny od początku sezonu

I od razu jestem mega zaskoczony. Byłem przekonany, że na 45 stopni będzie trzeba zaczekać do kolejnych dni rozpoczynającego się tygodnia. Jednak z danych Ogimet okazuje się, że temperaturę taką zmierzono ostatniej doby w Birmie. Upał powyżej 43 stopni Celsjusza zanotowano również w Laosie, czy Tajlandii. Widać, że sezon na morderczo wysokie temperatury rozpoczął się w Azji Południowej na dobre. Zawsze, gdy patrzę na temperatury w tej części Azji, nie mogę wyjść z podziwu ja duży kontrast termiczny panuje po obu stronach pasma Himalajów.

Upał na północy, mróz na południu
Upał na południu. Mróz na północy Himalajów

Podczas gdy na Półwyspie Indyjskim upał sięga 45-46 stopni Celsjusza, na północ od pasma Himalajów panuje mróz do -20 stopni. Nocami jest tam jeszcze chłodniej. Oczywiście, odpowiadają za to najwyższe góry Świata, które są „ścianą” dla zupełnie różnych mas powietrza. Jednak różnica temperatury na poziomie 60-70 stopni w promieniu kilkuset kilometrów zawsze robiła będzie na mnie wrażenie. Przeczytaj również: Burze i nawałnice w USA i Kanadzie. Lokalnie jest groźnie

Upał wyhamował w Europie

Podczas gdy południe Azji zmaga się z morderczymi temperaturami powietrza, upał nieco wyhamował w Europie. Przypomnijmy, że w końcówce kwietnia padł historyczny rekord najwyższej temperatury zmierzonej w czwartym miesiącu roku na kontynencie. Termometry pokazały wtedy ponad 38 stopni Celsjusza na południu Hiszpanii i Portugalii. Obecnie jednak mamy do czynienia z nieco chłodniejszym okresie w pogodzie w Europie.

Upał tylko na krańcach południowych Europy
Upał tylko na krańcach południowych Europy

Powyżej prognoza temperatur dla Europy na dzisiejszy dzień. Bardzo ciepło jest obecnie w regionie Włoch i Bałkanów. Temperatury przekroczą tu dziś 25 stopni Celsjusza. Będziemy mogli mówić więc o dniu gorącym na południu kontynentu. Podczas gdy jeszcze kilka dni temu zapowiadało się, że upał „ogarnie” pas od Hiszpanii, przez Włochy, po Grecję i Turcję, obecnie wygląda na to, że temperatury powyżej 30 stopni pojawią się wyłącznie na południu Hiszpanii i na krańcach południowych Turcji. Jednak i tak przyjąłbym te temperatury z otwartymi ramionami w Polsce. Mamy 7 maja, a na północy kraju w nocy wystąpiły lokalne przymrozki. Z rana pies nie chciał wyjść na spacer, ponieważ jest mądry i w zimny jesienny dzień w maju, to on się nigdzie nie wybiera 😉 Zobaczmy kiedy w Polsce zrobi się cieplej.

Szukamy ocieplenia w prognozach dla Polski

Oczywiście, ochłodzenia w pierwszej połowie maja są jak najbardziej normalnym zjawiskiem w naszym regionie. Pamiętamy przecież o „zimnych ogrodnikach” (12-14 maja) i „zimnej Zośce” (15 maja). Po tym terminie temperatury nie mają już prawa spadać tak nisko jak choćby wczoraj, czy dziś. Zerknijmy więc na prognozy temperatury dla kraju. Sprawdzimy, czy te moje zakazy są cokolwiek warte.

Upał możliwy w Polsce na koniec maja

Na skutek nasłonecznienia znacznie cieplej zrobi się już w niedzielę w północnej połowie kraju. Południe pozostanie pod chmurami, dlatego temperatury w tych regionach dziś nadal nie będą rozpieszczać. Kolejne dni przyniosą już ocieplenie, jednak nie będą to jeszcze dni gorące, ani tym bardziej upalne. Temperatury za dnia w kraju wynosiły będą w przyszłym tygodniu około 15-18 stopni Celsjusza. W drugiej połowie miesiąca temperatury będą rosły. Bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury po 20 maja. Na mapach temperatury widać wartości temperatury sięgające 29 stopni. Czyżby pierwszy upał w tym roku?

Pierwszy upał w Polsce w tym roku?
Pierwszy upał w tym roku po 20 maja

Wiem, że wielu czytelników mocno denerwuje się, gdy piszę, że nie mogę doczekać się wysokich temperatur w Polsce. Zdaje sobie sprawę, że wysokie temperatury szkodzą w rolnictwie i są zagrożeniem dla zdrowia wielu osób. W żaden sposób nie chcę niczyjej krzywdy ani strat materialnych. Po prostu lubię ciepło, dlatego nie mogę się go doczekać. Nie na przekór komukolwiek. Nie na złość. Upał w Polsce jest w okresie naturalną częścią pogody, więc nie wywołuję tu jakiejś klęski czy coś. Po prostu wkurza mnie gdy w maju trzeba nosić zimową czapkę na głowie. Trzymajcie się ciepło (i oby do 20 maja 😉 ).

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk