Mróz -30 stopni pojawi się w listopadzie. Pierwszy raz w tym sezonie temperatura zagrozi życiu i zdrowiu

Podczas gdy w naszym regionie mróz raczej tylko delikatnie straszy lokalnie, są na Świecie miejsca, gdzie zima zaczyna być już bardzo sroga. W dzisiejszej prognozie rozpoczniemy od wędrówki na wschód, gdzie temperatury pierwszy raz w tym sezonie spadną poniżej -30 stopni Celsjusza. W drugiej części prognozy wrócimy bezpośrednio w nasz region, by zimy poszukać w Europie i w Polsce. Zapraszam na kilka minut z pogodą.

Koszmarny mróz na wschodzie. Dlaczego w tym regionie jest już tak zimo?

Na początek dzisiejszej prognozy wybieramy się na pogodową wycieczkę do centralnej Azji. Tutaj mróz jest już naprawdę srogi. Sprawdźmy dlaczego. Poniżej mapa synoptyczna dla regionu.

Silne wyże na wschodzie przynoszą mróz
Mróz na wschodzie. Przynoszą go potężne wyże

Widzimy, że nad południową Rosją, Mongolią, czy na północy Chin stacjonują bardzo silne ośrodki wysokiego ciśnienia. To właśnie te wyże sprawiają, że temperatury już teraz spadają w regionie bardzo mocno, a w najbliższym czasie mróz będzie jeszcze silniejszy. Inwersja powietrza, silna radiacja ciepła nocami i spływ chłodnych mas powietrza z północy na południe. Dodatkowo, jak to w tym regionie spływ chłodu zatrzymuje się na pasmach górskich na południu regionu. Wszystko to sprawia, że spadki temperatury w regionie są bardzo silne.

Mróz minus 30 notowany już w Azjii
Pierwszy w tym sezonie mróz poniżej -30 stopni

Widzimy, że mróz panuje obecnie w całej południowej Rosji. Ujemne temperatury panują również w Mongolii i w południowo zachodniej części Chin. Największe spadki temperatury notujemy jednak na pograniczu Rosji i Mongolii. Tutaj termometry pokazują nocami nawet -30 stopni Celsjusza. Sprawdźmy teraz, czy tak duże spadki temperatury widać na mapach pogodowych nieco bliżej naszego kraju.

Mróz w Europie pojawia się bardzo nieśmiało

Podczas gdy w Azji zima daje się już we znaki coraz bardziej, w Europie wciąż nie wygląda to do końca tak jak wynikałoby z kalendarza. Jednak spróbujmy poszukać mrozu i śniegu na naszym kontynencie. Poniżej animacja prognoz temperatury na najbliższe dwa tygodnie.

Mróz na krańcach wschodnich i północnych Europy

Cały najbliższy tydzień to pogoda znacznie bardziej jesienna niż zimowa. Mróz pojawiał będzie się daleko na północy i północnym wschodzie kontynentu. Oczywiście, spadki temperatury poniżej zera i nocne przymrozki zdarzały będą się również w naszym regionie (obszar od Alp, przez Czechy, Słowację, po południe i wschód Polski). Jednak z pewnością nie są to spadki temperatury tak silne, jakich moglibyśmy spodziewać się po początku listopada. Silniejszy mróz pojawiać zacznie się w Europie w drugiej połowie miesiąca.

Oczywiście to odległe prognozy, jednak po 15 listopada na północy Finlandii, czy w północno zachodniej Rosji widać na mapach spadki temperatury poniżej -25 stopni Celsjusza. Czy oznacza to również nadejście zimy bezpośrednio w nasz region? Pisał o tym Arek w opublikowanej w niedzielę długoterminowej prognozie pogody na 16 dni. Ja sprawdzę to teraz z pomocą najświeższych aktualizacji modeli pogodowych.

Nie widać zimy w prognozach dla Polski

Nie wiem, czy lubicie zimę, czy nie. Ja nie przepadam, jednak uważam, że w miesiącach chłodnych powinno być chłodno. Tak samo jak w miesiącach letnich, w naszym regionie występują upały i trzeba się po prostu z tym pogodzić. Niestety, wiele wskazuje na to, że natura zmienia się, ponieważ ostatnie lata coraz rzadziej przynoszą nam zimę już w listopadzie. Przynajmniej w pierwszej jego części.

Wysokie temperatury w Polsce w pierwszym tygodniu listopada
Nie będzie dużych spadków temperatury w pogodzie w Polsce w tym tygodniu

Powyżej prognoza temperatury na czwartek 7 listopada. Nie ma większego znaczenia, który dzień bieżącego tygodnia bym tu przedstawił. Praktycznie przez cały tydzień w kraju występowały będą podobne temperatury powietrza. Nocami temperatura spadać będzie poniżej 5 stopni w całym kraju. Przymrozki pojawiać będą się na wschodzie i południu. Długotrwały mróz nie wystąpi nigdzie w Polsce. W dzień termometry wskazywały będą w okolicach 10 stopni w południowej połowie kraju i nieco poniżej 10 w części północnej kraju.

Opady w kraju w tym tygodniu występowały nie będą wcale. Wszystko przez silny wyż, który stacjonował będzie centralnie w naszym regionie. Czy widać jakiekolwiek zmiany obserwując mapy pogodowe na drugą dekadę miesiąca? Zrobi się chłodniej, jednak nie bardzo znacząco. Przymrozki i lekki mróz częściej pojawiać zaczną się na wschodzie i południu kraju. Jednak nie będą to spadki temperatury poniżej -5 stopni w najchłodniejszym momencie doby. Zimy nie widać i na ten moment musimy się z tą myślą oswoić.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie