Tęgi mróz blisko Polski. Powrót zimy w marcu. Temperatury poniżej -20 stopni na wschodzie. Spadnie śnieg

Bardzo nie podoba mi się to, co muszę Wam przekazać w poniższej prognozie pogody. Mróz wraca do Polski. I niestety wiele wskazuje na to, że lokalnie będzie to mróz całkiem silny. Spełnia się negatywny scenariusz, w którym po kilkunastu ciepłych (lokalnie bardzo ciepłych) dniach, nadciągają ujemne temperatury.

Mróz w regionie. Czym będzie spowodowany?

Zanim przejdziemy do prognozy temperatury na najbliższe dni (i noce), spójrzmy co przyczyni się do sytuacji, że po okresie dość wiosennej aury, mróz i opady śniegu wrócą w nasz region. Poniżej sytuacja synoptyczna na piątek 8 marca 2024.

Mróz pojawi się w regionie. Sytuacja synoptyczna
Mróz w regionie. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu bardzo korzystny układ ośrodków barycznych dla silnej adwekcji chłodu w region wschodniej i centralnej Europy. Na północny kontynentu rozbudował się wyż. Powietrze krąży wokół wyżu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Daleko na krańcach północno wschodnich widzimy niż. Z kolei wokół niżu masy powietrza krążą na naszej półkuli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. To potęguje jeszcze silny spływ chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy na południe, ku wschodniej Europie.

Mróz na wschodzie Europy. Silny spływ chłodnych mas powietrza
Mróz w Europie Wschodniej. Silny spływ chłodnych mas powietrza

Powyżej mapa z prognozą temperatury mas powietrza w wyższych partiach troposfery. Widać tu doskonale, jak chłodne masy powietrza spływały będą w najbliższym czasie do Europy Wschodniej.

Mróz na wschodzie Europy. Gdzie i kiedy będzie najchłodniej?

Podczas gdy początek tygodnia upłynął jeszcze pod znakiem ciepłych mas powietrza z południa, we wtorek wieczór cyrkulacja mas powietrza zacznie zmieniać się na północną. Dlatego już noc z wtorku na środę przyniesie mróz w wielu regionach Europy Wschodniej. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Europy na kolejne dni.

Silny mróz blisko Polski. Prognozy temperatury

Widzimy, że od środy następować będzie coraz silniejsza adwekcja chłodnych mas powietrza z północy w nasz region. Ponieważ chłodne masy powietrza najmocniej spływały będą na wschód Europy, to właśnie tutaj spodziewamy się najsilniejszych spadków temperatury. Całkiem blisko Polski, na granicy Białorusi i Rosji spadki mróz wynosić może pod koniec tygodnia nawet -15 stopni Celsjusza. To już naprawdę silne jak na marzec spadki temperatury.

Mróz na wschód od Polski będzie naprawdę silny
Silny mróz na wschód od Polski

Podczas gdy końcówka tygodnia upłynie pod znakiem silnych spadków temperatury na wschodzie kontynentu, weekend przyniesie delikatne ocieplenie. Jednak zima wcale nie zamierza poddawać się na wschodzie Europy. W okolicach połowy marca w europejskiej części Rosji, prognozowane są jeszcze temperatury na poziomie nawet -20 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Zima wraca do kraju

Jak silne będzie ochłodzenie w Polsce?

Wiemy już, dlaczego w części Europy pojawi się mróz. Powyżej przeanalizowaliśmy także prognozy temperatury dla Europy do połowy miesiąca. Teraz sprawdźmy, jak silne będzie ochłodzenie w naszym kraju.

Ochłodzenie w czwartek w Polsce
Silne ochłodzenie w czwartek w Polsce

Powyżej wspominałem, że pierwszy słaby mróz pojawi się na północnym wschodzie kraju już w nocy z wtorku na środę. Jednak naprawdę chłodno zrobi się w czwartkowy poranek. Powyżej mapa z prognozą temperatury na świt 7 marca wg. modelu GDPS. Owszem, model ten ma tendencje do zaniżania temperatury, jednak inne modele również potwierdzają, że noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek przynieść mogą nam spadki temperatury poniżej -5, lokalnie nawet do -10 stopni. W przyszły weekend temperatury nieco poprawią się. Jednak nie mam dla Was dobrych wieści. Nocny mróz wróci do Polski w kolejnym tygodniu marca. Tak jak wspominałem w części prognozy dotyczącej Europy, blisko Polski mróz sięgać będzie nawet -15 stopni. To jednak jeszcze odległy termin. Nie chcę straszyć Was (ani Waszych roślin), więc jeszcze nie będę pisał tu o prognozach na okolice połowy marca.