Mróz do -46 stopni w listopadzie. Silny arktyczny podmuch w Polsce i Europie

Weszliśmy w zimowy okres w Polsce i Europie. Podczas gdy my wkraczamy w okres całodobowych ujemnych temperatur, w dalekiej Rosji mróz jest już naprawdę bardzo silny. Od tego zaczniemy dzisiejszy wpis. Następnie sprawdzimy jak mocno arktyczny chłód wedrze się do Europy. W ostatniej części wpisu sprawdzimy co na temat temperatur mówią najnowsze prognozy pogody dla naszego kraju.

Potężny mróz w dalekiej Rosji

Zacznijmy od regionów, które pewnie wielu czytelników obchodzą mało co. Jednak temperatury w azjatyckiej części Rosji spadają tak mocno, że warto to odnotować. Ostatniej doby na Syberii zanotowano -46 stopni Celsjusza.

Silny mróz w Rosji
Mróz w Rosji ostatniej doby

Powyżej dziesięć miejsc z najniższą temperaturą w Rosji ostatniej doby. Widzimy, że na wszystkich stacja z powyższego zestawienia temperatura spadła poniżej -42 stopni Celsjusza. To jest już mróz bardzo silny. Pomimo, że mieszkańcy tego regionu są przyzwyczajeni do takich temperatur nawet późną jesienią, to przyznać należy, że wartości te robią niesamowite wrażenie. Sprawdźmy teraz jak wygląda sprawa temperatury na naszym kontynencie.

Coraz niższe temperatury w całej Europie

Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia na poniedziałek 27 listopada. Widzimy tu, że o upale w Europie nie ma już mowy.

Całodobowy mróz w połowie Europy
Całodobowy mróz w połowie Europy

Nasz kontynent podzielony został na dwie połowy. Na wschodzie i północy mróz jest już całodobowy. Na południu i zachodzie Europy temperatury są dodatnie, jednak o letnich, bardzo wysokich temperaturach nie ma już mowy. W Skandynawii i na północnym zachodzie Rosji spadki temperatur są już naprawdę duże. Poniżej zestawienie dziesięciu najchłodniejszych miejsc w Europie ostatniej doby.

Silny mróz panuje w Europie
Silny mróz również w Europie

W miejscowości Kanevka, niedaleko granicy Rosji z Finlandią odnotowano ostatniej doby mróz na poziomie -30 stopni Celsjusza. W listopadzie bywały już silniejsze spadki temperatury, jednak nie zmienia faktu, że obecnie mamy do czynienia z silnym powiewem arktycznego chłodu do Europy. I to nie koniec, ponieważ w najbliższym czasie zima i niskie temperatury wcale nie zamierzają odpuścić. Poniżej prognoza temperatury dla Europy aż do końca pierwszej dekady grudnia.

Mróz w Europie nie odpuści

Widzimy, że chłód nieco wycofa się z Europy Centralnej w okolicach przyszłego weekendu. Jednak w kolejnych dniach początku grudnia ujemne temperatury powrócą znów w nasz region. Powyższa animacja obejmuje prognozy temperatury do końca pierwszej dekady grudnia. Widzimy, że mróz nie odpuści w Europie. Czy jest więc szansa na zimowe Święta? Jeszcze za wcześnie, by to prognozować, jednak obecnie nie widać, by zima w Europie miała się wycofywać. Zobaczmy teraz jak to wyglądało będzie w Polsce w najbliższych kilkunastu dniach.

Mróz całodobowy w Polsce

O tym, że zima uderzy z impetem w Polskę pisał wczoraj Arek. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej temperaturom powietrza na rozpoczynający się tydzień oraz początek grudnia. Cały obecny tydzień, do piątku to ujemne temperatury w niemal całym kraju. Nocami mróz będzie lokalnie dwucyfrowy.

Silny mróz w Polsce podczas najbliższych nocy
Silny mróz nocami w Polsce

Za dnia temperatury będą ujemne we wszystkich regionach kraju oprócz zachodu Polski gdzie na kilka godzin słupki rtęci powędrują nieco ponad granicę 0. Tak jak wspominałem, przyszły weekend przyniesie prawdopodobnie chwilowe ochłodzenie. Związane będzie to z wędrówką aktywnego niżu z południa przez nasz region. Temperatury od piątku do niedzieli nieco wzrosną, ale odbędzie się to kosztem dynamicznej, lokalnie groźnej pogody w kraju. Według obecnych prognoz przyszły weekend przyniesie w Polsce śnieżyce, a w wielu regionach opady marznące. Pierwszy tydzień grudnia przyniesie ujemne temperatury na wschodzie (za dnia) i delikatnie „na plusie” w zachodniej połowie kraju.

Początek grudni przyniesie również mróz
Ujemne temperatury na początku grudnia

Powyżej prognoza temperatury na przełom pierwszej i drugiej dekady grudnia. To oczywiście odległy termin w prognozie jednak na ten moment widać, że mróz prawdopodobnie nie odpuści nam przynajmniej przez dwa najbliższe tygodnie. Fanem zimy nie jestem, jednak uważam, że w zimie powinno być chłodno i śnieżnie. Takie zimy pamiętam z dzieciństwa i jest to dobre wspomnienie.