Mróz i przymrozki w Polsce. Umacniać ma się antycyklon atlantycki i przejmować stery nad pogodą. Gdzieniegdzie mgły osadzające szadź oraz opady śniegu. Sprawdzamy, jak wyglądają
Mróz w Polsce i przymrozki
W piątek nad Europą Wschodnią oraz Środkową, jak także nad wschodnimi wodami Atlantyku obserwowaliśmy łączenie dwóch wyżów. Pierwszego dobrze rozbudowanego antycyklonu kontynentalnego znad pogranicza rosyjsko-białoruskiego, który wyraźnie kieruje się na zachód. Jak i też wyżu atlantyckiego, którego centrum lokowało się nad południową częścią Morza Północnego z przyległościami, zmierzając na północny wschód w rejon Jutlandii. Oddzielała je początkowo niewielka bruzda niskiego ciśnienia. Łączyła ona niż atlantycki z rejonu Islandii z niżem znad Afryki północno- zachodniej, w której ulokowany był odcinek, rozległego frontu okluzji. Ulegającego procesowi rozmywania się, na skutek osiadania chłodnego powietrza. Należy wspomnieć, że minionej nocy dość szeroka strefa zachmurzenia wysokiego i średniego, które wczoraj wkroczyła Niemiec wyraźnie skurczyła się. Ponadto proces był kontynuowany w ciągu dnia.
Mróz nocami i przymrozki. Za dnia temperatura dodatnia za sprawą silnej operacji słonecznej
Dziś w ciągu dnia wyże zbliżały się do siebie, dlatego też wspomniana bruzda obniżonego ciśnienia była powoli redukowana. Następnie od godzin południowych wyż kontynentalny ze wschodu stopniowo tracił swój potencjał. Kluczowym układem barycznym stał się wyż atlantycki. W nocy z soboty na niedzielę wchodzący nad Jutlandię z przyległościami, a w dalszej perspektywie przesuwającym się nad Bałtyk.
Następnie wraz z przekształcaniem się pola ciśnienia ulegać będzie zmianie położenie zachmurzenia, które ulegać ma dezintegracji, zwłaszcza chmur piętra wysokiego i przejściowo średniego. Wyż atlantycki będzie miał decydujący wpływ na warunki w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia, lecz ciśnienie zacznie spadać. Mróz i przymrozki będą częste nocami i w godzinach porannych na przełomie zimy i wiosny.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego wraz z widocznymi centrami wyżowymi na 19.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według GFS
Noc z piątku na sobotę przyniesie w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na północy i zachodzie gdzieniegdzie słabe opady deszczu lub mżawki, gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem lub śniegu. Zwłaszcza w kotlinach podkarpackich miejscami uformują się gęste mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części południowo-wschodniej połowie kraju mróz od -10°C do -3°C, w rejonach podgórskich Karpat miejscami spadek temperatury do -12°C; w północno-zachodniej części temperatura minimalna od -2°C do 2°C, nad morzem do 3°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich, na wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków północnych. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h.
Prognozowana temperatura minimalna na 19.03.2022, 03 UTC według modelu GEM