Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Zdarzą się spadki temperatury poniżej -15°C. Na pogodę pod koniec tygodnia zacznie wpływać umacniający się wał wysokiego ciśnienia.
Nie ulega wątpliwości, że trzecia dekada stycznia będzie znacznie chłodniejsza od ubiegłych. Częściej pojawiać mają się opady zimowe. Na ogół będzie to mokry śnieg, ale gdzieniegdzie w nieco cieplejszym powietrzu padać ma deszcz ze śniegiem. Skala spadków nie będzie duża jak na trwający sezon zimowy, ale warto o tym chłodniejszym okresie synoptycznym popełnić wpis. Największy mróz w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca wystąpi szczególnie w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń.
Prognozowany wał wyżowy na koniec stycznia 2023 r. nad Europą i przyległościami według modelu GFS
Mróz dwucyfrowy pojawi się głównie w górach i na obszarach podgórskich
Temperatura może spaść do około -17°C/-10°C. Jednak wiele będzie zależeć od skali adwekcji chłodnego powietrza, wielkości przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru, ukształtowania terenu i zalegająca pokrywa śnieżna. Szczególnie duży mróz jak na mijający styczeń, zdarzy się w obniżeniach terenu i w górach. Zastoiska chłodu tworzyć będą się w warunkach bezwietrznych bądź prawie bezwietrznych styczniowych nocy i dominacji wyżu. W tym wpisie przeanalizujemy możliwe wstępnie spadki temperatury w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca.
Wkroczyliśmy w chłodniejszy okres synoptyczny, ale temperatura na przeważającym obszarze Polski jest w dalszym ciągu powyżej normy. Ubiegłej doby zaznaczył się nietypowy podział w pogodzie na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód, który znalazł się w ciepłym sektorze niżu śródziemnomorskiego. Zablokowanie cyrkulacji strefowej przez wyż na Atlantyku, przyczyniło się wędrówki wirów niżowych z południa, które wchodzą w skład cyrkulacji południkowej. Koniec tygodnia jeszcze z dominacją niżowej pogody i częstymi opadami. W przyszłym tygodniu większa stabilizacja pogody, gdyż znajdziemy się w rozległym obszarze podwyższonego ciśnienia.
Kolejne niże śródziemnomorskie sprowadzać będą coraz chłodniejsze powietrze do naszego kraju
Ośrodki niżowe wędrujące z kierunków południowych ściągać będą w swoich tylnych częściach coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Nie zabraknie opadów zimowych, ale będzie to tylko kilkudniowy epizod. Skala opadów śniegu i mrozu będzie mniejsza niż w grudniu 2022 r. Styczeń 2023 r. zapisze się w Polsce jako bardzo ciepły. Na przykład, na naszej redakcyjnej stacji meteorologicznej w Lublinie, w tym miesiącu spadło już ponad 68 mm i w kolejnych dniach będzie to częściej śnieg niż deszcz. Miesięczna suma opadów wyjść może w okolicach 80-90 mm. Już teraz jest to miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o opady, gdyż norma wieloletnia dla tego miasta w styczniu, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. wynosi od około 25.7 mm do 41.8 mm.
Na sporym obszarze Polski już teraz miesięczna norma opadowa jest przekroczona. Zatem trend w pogodzie na styczeń sprawdza się nam co do joty. Najnowsze prognozy długoterminowe można śledzić na łamach naszego portalu. Informujemy w nich o najnowszych trendach, bazując na modelach z różnych ośrodków meteorologicznych.
Szczególnie dużych spadków temperatury możemy spodziewać nocami i w godzinach porannych, gdzie zaznaczą się większe przejaśnienia i wielogodzinne rozpogodzenia, sprzyjając wypromieniowaniu ciepła z najniższych warstw troposfery w czasie długich styczniowych nocy. Wpływ na spadki temperatury może mieć również zalegająca pokrywa śnieżna. Największy mróz prognozujemy nad samym śniegiem, czyli standardową wysokością pomiarową IMGW (5 cm nad powierzchnią czynną) w poletku meteorologicznych. Ujemna temperatura wystąpi na przeważającym obszarze Polski, lecz mróz szczególnie często pojawi się na południu i zachodzie. Potem mróz może nie być rzadki w centrum i na wschodzie. Najcieplej pod koniec stycznia może być wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie wpływ na mikroklimat będzie mieć Morze Bałtyckie.
Przeczytaj też: Śnieżyca uderzy w weekend. Ponad 20 cm śniegu na wschodzie. Przed nami silny atak zimy
Mróz będzie słaby na nizinach i wyżynach, większy natomiast w górach i obszarach podgórskich
Tęgich mrozów nie spodziewamy się na nizinach i wyżynach. Mróz będzie nawet słabszy niż w grudniu, gdy to przez wiele tygodni w wielu regionach naszego kraju panowała zima termiczna ze śniegiem i całodobowym mrozem. Jednak przed świętami Bożego Narodzenia ruszyła zachodnia cyrkulacja atmosfery, powodując odwilż i szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Dodatkowo na przełomie 2022/23 roku biliśmy nowe rekordy na stacjach PSHM oraz ustanowiony został nowy rekord temperatury w pierwszy dzień nowego roku. W kolejnych tygodniach stycznia temperatury spadły, ale przez większość czasu były powyżej średniej wieloletniej. Styczeń z klimatologicznego punktu widzenia jest najchłodniejszym miesiącem w roku na obszarze Polski. Aczkolwiek wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi często jest on ciepły. Ma to związek również dużą aktywności cyrkulacji atlantyckiej, które przenosi do Europy ciepłe masy powietrza.
Mróz dwucyfrowy występować będzie już w najbliższy weekend oraz w przyszłym tygodniu. Spodziewamy się, że największe spadki temperatury wystąpią w południowej części kraju. Szczególnie zimno ma być w górach i na obszarach podgórskich, gdzie mróz poniżej -10°C nie okaże się rzadki.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 22 stycznia 2023, 03 UTC dla Polski według ECMWF
Mróz dwucyfrowy. Temperatura na 2 m wstępnie na 22 stycznia 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Często występować ma ujemna temperatura nocami i w godzinach porannych pod koniec stycznia 2023 w Polsce
Generalnie pod koniec stycznia częściej pojawiać mają się przymrozki i mróz nocami, ale będzie to zależne od rodzaju zalegającej masy powietrza, rozpogodzeń, prędkości wiatru i ukształtowania terenu. Nieliczne tylko dni przyniosą mróz całodobowy. Częściej temperatury dobowe na nizinach i wyżynach mają być typowe dla zaawansowanego termicznego przedzimia niż zimy termicznej, która panować ma głównie w górach i rejonach górskich. Temperatura za dnia często przechodzić ma przez 0°C. Dlatego też możliwe jest oblodzenie dróg i chodników po dziennych roztopach nocami i o poranku.
Orientacyjny zasięg mrozu i spadków temperatury na 24 stycznia 2023, 06 UTC według GEM dla Polski
Temperatura prognozowana na wysokości 2 metrów, 25 stycznia 2023, 18 UTC dla Polski
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 25.01.2023 r., uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski. Grafika: meteomodel.pl
Reasumując, wkroczyliśmy w nieco chłodniejszy okres synoptyczny, uwzględniając temperatury w ubiegłych tygodniach. Zablokowana została cyrkulacja strefowa przez wyż nad wodami Atlantyku. Znaleźliśmy się w zasięgu cyrkulacji południkowej i wędrujących wraz z prądem strumieniowym w środkowych oraz górnych warstwach niżów śródziemnomorskich z systemami frontów atmosferycznych. Koniec mijającego tygodnia okaże się śnieżny w wielu regionach, ale patrząc na mapy anomalii temperatury skala ochłodzenia będzie niewielka, redukując tylko w niewielkim stopniu bardzo dużą anomalie temperatury w kraju. Częściej jednak nocami pojawiać będzie się mróz, ale w Polsce nie będzie on srogi. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o możliwych większych spadkach temperatury, więc śledźcie nas na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC